PDA

View Full Version : Πανελληνιες: H επομενη μερα...

Pages : [1] 2

lucifair
01-06-2008, 07:01 PM
Απ οτι ειδα υπαρχει αρκετο ενδιαφερον για το θεμα αυτο,οποτε καλυτερα να συνεχιστει η κουβεντα εδω. Περα ομως απ τα παιδια που δινουν φετος, καλο θα ηταν κ τα παιδια που εζησαν ηδη αυτην την εμπειρια να εκφρασουν τις αποψεις τους και να προετοιμασουν-προειδοποιησουν κ μας για το τι μας περιμενει... :P

Προσωπικα ας αρχισω με το οτι αν κ το συστημα των εξετασεων,ετσι οπως εχει διαμορφωθει απ το 2005 η 2006,δν θυμαμαι καλα,με τα 6 μαθηματα, ειναι κατα πολυ ανωτερο σε σχεση με τις δεσμες η τα 14(!) μαθηματα που διναν καποτε, υπαρχει χοντρο προβλημα στον τροπο εξετασης του καθε μαθηματος,στην υλη που διδασκομαστε σε σχεση με τις υπολοιπες χωρες,καθως και το (α)διαβλητο-και αποδεδειγμενα πλεον- των κατα τα αλλα αρτιων εξετασεων.

Πχ πριν λιγο καιρο πληροφορηθηκα οτι τα μαθηματικα της τριτης λυκειου εδω ειναι παρομοιου επιπεδου με τα μαθηματικα 2ου-3ου εξαμηνου στην Αγγλια.

anw, η γενικη εικονα των φετινων εξετασεων ηταν μαλλον ικανοποιητικη,στα πλαισια που μπορει να γινει αυτο.

εμ...η μπαλα σε σας...? :P

Doppelganger
01-06-2008, 07:12 PM
Ναι, Τιτους, η μπαλα σε μας :P

Τελικα οι Πανελληνιες δεν ηταν η τρομακτικη εμπειρια που ακουγα απο μικρο παιδι. Δηλαδη, ακουγα συνεχεια σημεια και τερατα για αυτες τις εξετασεις. Και να σας πω αγχος και αγωνια ειχα μονο την πρωτη μερα πριν μας δωσουν τα θεματα της εκθεσης. Μετα ηρεμησα κι εγραψα και ηταν οπως ακριβως λεει ενας φιλος μου "σα να γραφεις στο φροντηστηριο" Τελικα αρχιζω να ππιστευω πως για το οτιδηποτε λενε πως ειναι "μεγαλο" ΄γ "τρομακτικο" ή δεν ξερω κι εγω τι τελικα οπως ολους τους φοβους αν τους αντιμετοπισεις δεν ειναι τπτ.

Laharl
01-06-2008, 07:20 PM
Ωραία ωραία,τέτοια ακούω από φίλους και γνωστούς και πέρνω θάρρος για του χρόνου!!!! :) :) :P

Μακάρι να πάνε όλα καλά παιδιά και να μην σας χαντακώσουν σε μαθήματα όπως η έκθεση.Καλά αποτελέσματα και ήθη να περάσετε εκεί που θέλετε! :D

Για τις Παννελήνιες τις φετινές έχω να πω μόνον ότι σύμφωνα με αρκετούς φίλους μου που έδιναν ότι τα θέματα ήταν λιγάκι τσιμπημένα σε Μαθ Κατ.Επίσης και στα Μαθ Γεν και ΑΕΠΠ ήταν λιγάκι πιο δύσκολα από τα αναμενόμενα.Κατά τα άλλα η Θεωρητική είχε πολύ εύκολο δρόμο μπροστά της αφού κανένα της μάθημα δεν ήταν δύσκολο.Όλα αυτά ξαναλέω δεν είναι δικιές μου απόψεις αλλά φίλων μου που δίναν φέτος...Η Φυσική Κατ ήταν γελοία πάντως(ξέρω κάτι ψιλά ήδη από Γ λυκείου...) :P

Hipster Luffy
01-06-2008, 07:20 PM
Oι Πανελληνιες φετος ηταν για γελια, αν και εδωσα πρωτη φορα, δε μπορω να φανταστω πιο γελοια θεματα, πιστευω πως δεν επεσα πουθενα κατω απο 18, νομιζω πως θα περασω σε αυτη τη πουτανα τη νομικη να γινουμε και εμεις βισμα να βγαζουμε κανα φραγκο γαμω!

lucifair
01-06-2008, 07:32 PM
Απ οτι μου ειπε ενας φιλος που ειναι νομικη αθηνας, η αναλογια κοριτσιων-αγοριων σ ενα αμφιθεατρο ειναι 30-1, οποτε καλα θα περασεις. :P Θα βρεις κ την βατιδου σου κ ολοι θα μαστε ικανοποιημενοι. :P (j/k φυσικα)

Laharl,αν δεις το 4ο θεμα στη φυσικη, ειναι καθαρα 1ης λυκειου.Τα παιδια απογοητευτηκαν παρα πολυ απ αυτα τα θεματα,καποιοι του Πολυτεχνειου λογικο ηταν να θελουν να κανουν τη διαφορα κ οπως καταλαβαινεις εγραψαν πολυ καλα και οι μετριοι.

Φωτεινη εξαιρεση ενας πολυ καλος μου φιλος, ο οποιος δν ανοιξε βιβλιο ολη τη χρονια,αλλα ειναι σπιρτο.

Βγαινοντας απ τις αιθουσες:

Me: "ελα ρε πως τα πηγες? τα προσπαθησες ολα ετσι?"
Him:"οχι,μονο το πρωτο θεμα αντεγραψα κ ειδα λιγο δευτερο κ τριτο.το τεταρτο με το Doppler δν το ειχα δει ποτε κ το αφησα."
Me:"Wtf???"

απ τις καλυτερες στιγμες των εξετασεων,ειχε πεσει απειρο γελιο. :P

''KING'' lu_bu
01-06-2008, 07:33 PM
ego paides den exo dosei akoma(eimai se TEE)kai exo kapoio agxos akoma!!

sub_zero
01-06-2008, 07:36 PM
Προς όσους τελείωσαν τώρα τις πανελλήνιες... Πρωτού αρχίσετε να σκέφτεστε οτιδήποτε άλλο, κοιτάξτε πρώτα να περάσετε όσο πιο γαμάτα μπορείτε αυτό το καλοκαίρι. Ίσως δεν σας δοθεί ανάλογη ευκαιρία στο μέλλον και θα εξηγήσω παρακάτω.
Όσο για το τι σας περιμένει, εξαρτάται τι έχεις στο μυαλό σου, τι περιμένεις από το πανεπιστήμιο. Αν περιμένεις ότι εκεί θα βρεις έναν παράδεισο τότε του χρόνου τέτοια εποχή μάλλον θα είσαι ξενερωμένος. Αν πάλι συμβιβαστείς ότι πολλά πράγματα θα είναι "στραβά" τότε έχεις αρκετές ελπίδες "Επιβίωσης".
Όλα τα παραπάνω βέβαια χωρίς να μπουν στο παιχνίδι άλλοι παράγοντες που μπορούν να φέρουν τραγελαφικά αποτελέσματα. Θα σου πω μόνο ότι αυτοί που μπήκαν στις σχολές το 2005, είναι δηλαδή σήμερα 3ο έτος στις περισσότερες σχολές (λίγες είναι οι εξαιρέσεις) δεν έχουν δώσει ακόμα εξεταστική εαρινού εξαμήνου στην ώρα της δηλαδή τον Ιούνιο, ενώ και φέτος όλα είναι ρευστά ακόμα αν και μάλλον θα έχουν καλή κατάληξη. Με 2 συνεχόμενες χρονιές διπλή ή και τριπλή σε ορισμένες περιπτώσεις πέρσι εξεταστική τον Σεπτέμβριο μπορείς να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε... Αν πάτε στην πρώτη συνέλευση της επόμενης χρονιάς, θα δείτε και θα καταλάβετε πολλά πράγμτα ενώ θα ρίξετε και άφθονο γέλιο.

Πχ πριν λιγο καιρο πληροφορηθηκα οτι τα μαθηματικα της τριτης λυκειου εδω ειναι παρομοιου επιπεδου με τα μαθηματικα 2ου-3ου εξαμηνου στην Αγγλια.[/b]

Το κάθε ένα από τα 2 έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Το θέμα είναι ότι εμείς στα της παιδείας δεν θα γίνουμε ποτέ Αγγλία. Και δεν θα γίνουμε, γιατί για τις υπόλοιπες χώρες μιλάμε όταν θέλουμε να κλαφτούμε για την δική μας παιδεία. Αν ρίξουν πχ το επίπεδο των μαθηματικών και το προσαρμόσουν στις πραγματικές ανάγκες που θα έχει ο φοιτητής στην αγορά εργασίας θα γίνει μπάχαλο γιατί οι επιχειρήσεις μπένουν στο πανεπιστήμιο και κανονίζουν τι θα μαθαίνουν οι φοιτητές. Ουσιαστικά κάτι παρόμοιο συμβαίνει και τώρα με καταλήψεις κτλ...

Hipster Luffy
01-06-2008, 07:38 PM
ρε πλακα κανω ειμαι 4 χρονια φοιτητης στη μηχανολογια

lucifair
01-06-2008, 07:41 PM
*sniffing my nails* Αχ ναι ρε συ,σορρυ,το ξεχασα. :P

Shadow
01-06-2008, 07:46 PM
http://img229.imageshack.us/img229/919/mhtsotakhdesed2.jpg

Doppelganger
01-06-2008, 07:48 PM
we got owned

''KING'' lu_bu
01-06-2008, 07:50 PM
Προς όσους τελείωσαν τώρα τις πανελλήνιες... Πρωτού αρχίσετε να σκέφτεστε οτιδήποτε άλλο, κοιτάξτε πρώτα να περάσετε όσο πιο γαμάτα μπορείτε αυτό το καλοκαίρι. Ίσως δεν σας δοθεί ανάλογη ευκαιρία στο μέλλον και θα εξηγήσω παρακάτω.
Όσο για το τι σας περιμένει, εξαρτάται τι έχεις στο μυαλό σου, τι περιμένεις από το πανεπιστήμιο. Αν περιμένεις ότι εκεί θα βρεις έναν παράδεισο τότε του χρόνου τέτοια εποχή μάλλον θα είσαι ξενερωμένος. Αν πάλι συμβιβαστείς ότι πολλά πράγματα θα είναι "στραβά" τότε έχεις αρκετές ελπίδες "Επιβίωσης".
Όλα τα παραπάνω βέβαια χωρίς να μπουν στο παιχνίδι άλλοι παράγοντες που μπορούν να φέρουν τραγελαφικά αποτελέσματα. Θα σου πω μόνο ότι αυτοί που μπήκαν στις σχολές το 2005, είναι δηλαδή σήμερα 3ο έτος στις περισσότερες σχολές (λίγες είναι οι εξαιρέσεις) δεν έχουν δώσει ακόμα εξεταστική εαρινού εξαμήνου στην ώρα της δηλαδή τον Ιούνιο, ενώ και φέτος όλα είναι ρευστά ακόμα αν και μάλλον θα έχουν καλή κατάληξη. Με 2 συνεχόμενες χρονιές διπλή ή και τριπλή σε ορισμένες περιπτώσεις πέρσι εξεταστική τον Σεπτέμβριο μπορείς να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε... Αν πάτε στην πρώτη συνέλευση της επόμενης χρονιάς, θα δείτε και θα καταλάβετε πολλά πράγμτα ενώ θα ρίξετε και άφθονο γέλιο.[/b]

tora ayta gia kalo mas ta eipes file sub-zero??Pano pou eixa enthousiastei kai eixa apoktisei psixologia foititi gia na pao na grapso kai na tous paro ta sobraka xaris se ayta pou egrapses anapodogurise o kosmos mou!!WTF!!!!!!!!ti tha kano tora stin zoi mou?ti tha apogino???boitheia soste me pls!!!

Neltharion
01-06-2008, 07:57 PM
http://img229.imageshack.us/img229/919/mhtsotakhdesed2.jpg
[/b]

Χαχαχαχα! Καλό :P Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω σε αρκετά σημεία με αυτά που λέει ο Sub Zero. Το κορυφαίο είναι ότι σε εμάς το να ξεκινήσουν οι εξετάσεις τέλη Ιουνίου και να τελειώσουν τέλη Ιουλίου μες στο κατακαλόκαιρο,όταν θα έπρεπε να είμαστε κανονικά σε κανά νησί για μπάνια και πιοτές, είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση... Γενικά η οργάνωση σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο...μπάζει σε πολλά σημεία πράγμα που είναι δύσκολο να αλλάξει στο προσεχές μέλλον.

Κατά τ'άλλα σχετικά με τις πανελλήνιες δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί το νέο σύστημα,αλλά δεν πιστεύω στην ουσία να έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα.Λιώσε στο διάβασμα για να βγάλεις βαθμό και να περάσεις στη σχολή που επιθυμείς, χωρίς να σε νοιάζει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό από αυτα που θα μάθεις τώρα σε μερικά χρόνια δε θα τα θυμάσαι καν.

Doppelganger
01-06-2008, 07:58 PM
Παντως οντως το καλοκαιρι αυτο σκοπευω να το περασω γαματα αν δεν γινει κατι απροοπτο. Θελω να διαβασω κατι βιβλια που ηθελα ολη την χρονια, αλλα δεν προλαβαινα, να παιξω τα παιχνιδια που ηθελα, να γραψω τις μλκιες που ηθελα και φυσικα διακοπες με την παρεα :D Καιτ ο καλυτερο...να ξυπανω το πρωο και να μην εχω αγχος για τις εξετασεις και οτι σε λιγο θα πρεπει να διαβασω....

Τωρα αν περασω (για Γιαννενα ή Ηράκλειο με βλεπω κι εμενα, οποτε Neltharion προσεχε) Ιατρικη δεν θα ηθελα να καθομαι ολη μερα, αλλα να διαβαζω. Τωρα βεβαια χωρις την πιεση απο τα φροντ δεν ξερω κατα πσο θα το κανω, αλλα αργω ακομα αν το μαθω.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ YAY! :D

Neltharion
01-06-2008, 08:07 PM
Παντως οντως το καλοκαιρι αυτο σκοπευω να το περασω γαματα αν δεν γινει κατι απροοπτο. Θελω να διαβασω κατι βιβλια που ηθελα ολη την χρονια, αλλα δεν προλαβαινα, να παιξω τα παιχνιδια που ηθελα, να γραψω τις μλκιες που ηθελα και φυσικα διακοπες με την παρεα :D Καιτ ο καλυτερο...να ξυπανω το πρωο και να μην εχω αγχος για τις εξετασεις και οτι σε λιγο θα πρεπει να διαβασω....

Τωρα αν περασω (για Γιαννενα ή Ηράκλειο με βλεπω κι εμενα, οποτε Neltharion προσεχε) Ιατρικη δεν θα ηθελα να καθομαι ολη μερα, αλλα να διαβαζω. Τωρα βεβαια χωρις την πιεση απο τα φροντ δεν ξερω κατα πσο θα το κανω, αλλα αργω ακομα αν το μαθω.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ YAY! :D
[/b]

Κοίτα να εφαρμόσεις την 1η σου φράση όσο πιο έντονα μπορείς με τρόπο που θα σε γεμίσει εσένα περισσότερο.Γενικά είναι πολύ σημαντικό αυτό το καλοκαίρι να το περάσετε όσο πιο καλά γίνεται,να γεμίσετε μπαταρίες και πάνω απ'όλα όταν του χρόνου με το καλό ξεκινήσετε πάλι στο νέο σας πανεπιστήμιο μην κάνετε το λάθος να χαλαρώσετε,να πείτε "τώρα είμαι πανεπιστήμιο,περνάω όσα μαθήματα θέλω,όποτε θέλω,ας κάνω λίγο χαβαλέ στις αρχές δε χάλασε ο κόσμος".Το έκανα εγώ για εσάς και έχασα "τζάμπα" περίπου 2 χρόνια χωρίς λόγο :P

Κατά τ'άλλα,όχι επειδή είναι η σχολή μου,αλλά πιστεύω πως καλύτερη επιλογή θα ήταν να βάλεις Ηράκλειο.Αν εξαιρέσεις τα κάποια οργανωτικά προβλήματα (που λίγο πολύ υπάρχουν,βέβαια,σε όλες τις ελληνικές σχολές)το τμήμα της Ιατρικής στην Κρήτη θεωρείται πολύ καλό με αρκετά καλούς καθηγητές (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις :P ).Ιατρική Ιωαννίνων είναι μία φίλη μου,και εκεί δεν πρέπει να είναι κακή η σχολή,αλλά ετοιμάσου για πολύ "κρύο" το χειμώνα :icon_twisted:

''KING'' lu_bu
01-06-2008, 08:11 PM
http://i225.photobucket.com/albums/dd305/T_Eleos/Mitsotakis_Dracula.jpg

<div align="center">HAHAHAHAHAHAHHAHA</div>

Laharl
01-06-2008, 08:38 PM
Laharl,αν δεις το 4ο θεμα στη φυσικη, ειναι καθαρα 1ης λυκειου.Τα παιδια απογοητευτηκαν παρα πολυ απ αυτα τα θεματα,καποιοι του Πολυτεχνειου λογικο ηταν να θελουν να κανουν τη διαφορα κ οπως καταλαβαινεις εγραψαν πολυ καλα και οι μετριοι.

[/b]

Ε ναι ρε συ...Εγώ το 3ο το λύνω άνετα και το 4ο ακόμα πιο άνετα...lol δηλαδή.Μακάρι του χρόνου να βάλουν πιο δύσκολα θέματα(όχι απροσπέλαστα όμως) διότι αυτό είναι το δυνατό μου μάθημα και θέλω να κάνω την διαφορά B)

Απαντώ επίσης εδώ για την ερώτησή σου Αθήνα VS Σαλόνικα...

Εμένα η Αθήνα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα(κλασικός Σαλονικιός :P ) διότι δεν είναι πόλυ που μπορείς να την περπατήσεις άνετα(ελπίζω να με πιάνεις :P ) ενώ εδώ στην Θεσσαλονίκη εάν ξέρεις 3-4 βασικούς δρόμους είσαι πολύ cool.Επίσης η Θεσσαλονίκη πέραν της παραλίας δεν έχει κανένα άλλο μέρος με χαλάρωση-πράσινο,αντιθέτως με την Αθήνα που έχει αρκετά.Εδώ στην Θεσσαλονίκη ξέρουμε να τρώμε και αυτό το παραδέχονται ακόμα και οι Αθηναίοι :lol: ...

Όλα αυτά μέσα στα όρια της πλάκας...Ειλικρινά δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι.Νομίζω κύριως γνώμονάς σου πρέπει να είναι οι σχολές...Που υπάρχουν καλύτεροι καθηγητές κτλ...Ρώτα τον Burai για Αθήνα να σου πει πως είναι τα πράγματα εκεί.Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω κάποιον που να πηγαίνει αλλά προσπάθησε να βρεις πληροφορίες...

Doppelganger
01-06-2008, 09:00 PM
Ελατε ολοι ΤΕΦΑ στα Τρικαλα. Εχουμε και ζωολογικο κηπο με τιγρη και παγωνι που τρυγυριζει ελευθρο απο εδω και απο εκει :P :P :P :P :P

Ntei
01-06-2008, 09:44 PM
μην κάνετε το λάθος να χαλαρώσετε,να πείτε "τώρα είμαι πανεπιστήμιο,περνάω όσα μαθήματα θέλω,όποτε θέλω,ας κάνω λίγο χαβαλέ στις αρχές δε χάλασε ο κόσμος".Το έκανα εγώ για εσάς και έχασα "τζάμπα" περίπου 2 χρόνια χωρίς λόγο :P

[/b]

Αχ ρε Neltharion ομοιοπαθείς είμαστε(4/20μαθήματα εγώ 2 χρόνια τσάμπα)
Κάντε αυτό που λέει ο Neltharion και θα βγάλετε τη σχόλη σας σε ν+1 το πολύ χρόνια όσο δύσκολη και να είναι αρκεί να σας αρέσει το αντικείμενο σας. Μη κάνετε το λάθος να περάσετε σε σχόλη που δεν σας αρέσει, είναι προτιμότερο να ξαναδώσετε πανελλήνιες και μην ανησυχείτε τα καλύτερα έρχονται στη ΜΥΚΟΝΟ

http://www.youtube.com/watch?v=lge3oWRJ0aE

Sheik
02-06-2008, 02:37 AM
Eγω εχω να πω οτι το μεγαλυτερο ψεμμα που ακουσα στην 3η Λυκειου ηταν το "Διαβαστε τωρα,θα εχετε ολο το χρονο για καφεδες μετα στο Πανεπιστημιο.."

Δε λεω πως δεν ισχυει η φραση,αλλα αν θες να εχεις ολο το χρονο για καφεδες,απλα δε προκειται να τελειωσεις την σχολη.
Ειλικρινα,εχω ριξει ΠΟΛΥΥΥΥΥ περισσοτερο διαβασμα στις εξεταστικες απο οτι εριξα στις πανελληνιες.
Αυτο κυριως βεβαια σε σχολες Θετικων Επιστημων.Οχι οτι θελω να μειωσω τις αλλες σχολες,αλλα οπως και να'χει,το διαβασμα που ριχνουν οι φοιτητες των θετικων σχολων ,οι θεωρητικοι δεν το εχουν ριξει αθροιστικα σε ολη τη ζωη τους....μιλαμε για τελειως διαφορετικα πραγματα.

Οποτε λοιπον και το χρονο για καφε θα εχετε,και για παρτυ,και για γκομενες και για ολα.Κι επειδη ΘΕΛΕΙΣ και ΠΡΕΠΕΙ να περασεις καλα σαν φοιτητης,σε ολο το εξαμηνο το παιζεις τρελιτσα αλλα οταν φτανει η εξεταστικη τρως παλουκι ασχημο.

Προσωπικα,ειμαι Πληροφορικη στα Γιαννενα,4ο ετος...
Στη διαρκεια των εξαμηνων ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πρεπει να ειμαι συνεπης στα μαθηματα,στις διαλεξεις και κυριως στα εργαστηρια.Δεν εχω τον χρονο ας πουμε που εχουν οι νηπιαγωγοι και οι φιλολογοι που πατανε στη σχολη μοναχα στην εξεταστικη(αντε και 5-6 φορες ενδιαμεσα να παρουν σημειωσεις).Κι επειδη η υλη που καλυπτεις σε ενα εξαμηνο,αντιστοιχει σε ιδιας ποσοτητας υλη που κανεις 1 χρονο στην 3η λυκειου,στο τελος θελεις δε θελεις ξεσκιζεσε λιγακι...

Αυτο που ισχυει στα σιγουρα,ειναι οτι περνας τα πιο ξεγνοιαστα χρονια της ζωης σου για παμπολλους λογους που δεν θα αναλυσω τωρα :P

Καλα αποτελεσματα ευχομαι σε ολους...

Evans
02-06-2008, 11:25 AM
O Sub_zero παρουσιάζει μία κατάσταση που ναι μεν είναι τραγική, όχι, δε, τόσο όσο την περιγράφει. Συγκεκριμένα υπερβάλει και μάλιστα τραγικά πολύ.

Η φοιτητική ζωή είναι ίσως ότι πιο ενδιαφέρον θα περάσουμε στις ζωές μας, όχι γιατί μας προσφέρεται η άπειρη ελευθερία και η δυνατότητα να αράξουμε για τέσσερα με έξι χρόνια, αλλά γιατί μας δίνεται απλόχερα η ελευθερία να ψάξουμε και να μάθουμε πάρα πολλά πράγματα, να γνωρίσουμε καινούριο (και καλό) κόσμο, να εμβαθύνουμε σε ένα επιστημονικό πεδίο και να αναπτύξουμε τους ορίζοντες μας στα πάντα.

Φυσικά η ένταξη σε ένα διαφορετικό και πολύ πιο ευρύ κοινωνικό περιβάλλον προξενεί ένα έντονο σοκ στους περισσότερους και η πρώτη επαφή με το κλίμα της σχολής ίσως σε ταρακουνήσει. Κανένας δεν μπήκε και είδε τον παράδεισο και το ακαδημαϊκό κλίμα που περίμενε (πόσο μάλιστα εγώ που πέρασα στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης - έχασα το μαθηματικό για 48 μόρια). Το χειρότερο είναι ο συνδικαλισμός και, γενικότερα, η πολιτική που επικρατεί. Τα πάντα θα δείτε ότι υποκινούνται από αυτήν, εξού και τα τραγικά γεγονότα των καταλήψεων (κάτι που δεν είναι και τόσο τραγικό, αν αξιοποιήσεις σωστά το χρόνο σου).

Δε θα σας πω να ζήσετε αυτό το καλοκαίρι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, θα σας πω να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά στο τι έπεται. Το καλοκαίρι αυτό δεν είναι τίποτα και θα μπορείτε να το επαναλάβετε σχεδόν κάθε χρονιά, αν δε χρωστάτε μαθήματα (αντί για 5 γεμάτους και άχρηστους μήνες θα έχετε τρεις). Το θέμα είναι οι πρώτες μέρες, οι ημέρες του σοκ που προκαλείται από την κατάσταση στα πανεπιστήμια, και οι μέρες που θα ακολουθήσουν.

Δικιά μου συμβουλή; Να μην αφήσετε τίποτα να σας ξεφύγει, να επιλέξετε με ωριμότητα μία σχολή και όχι τυχαία (όπως εγώ που το έχω μετανιώσει) και να κάνετε πολλά πράγματα (αν φυσικά υπάρχει η οικονομική άνεση ή το ΟΚ από τη μεριά των γονιών). Εξερευνήστε ό,τι μπορεί να σας δώσει ο τόπος στον οποίο σπουδάζετε, ασχοληθείτε ουσιαστικά με τη σχολή σας ή παρατήστε την αμέσως, αν αισθανθείτε πνηγμένοι. Κοιτάξτε τι υπάρχει γύρω σας, να παρακολουθείτε όλες τις εξελίξεις στα καλλιτεχνικά (θέατραο, κινηματογράφος, λογοτεχνία, συναυλίες, διαλέξεις, εκθέσεις, events, festival) και μάθετε πολλά πράγματα πέραν της σχολής. Να επιδιώκετε τη γνωριμία με νέα άτομα και την ανταλλαγή απόψεων και να είστε πάντα ενεργά άτομα και να μην πέσετε στην παγίδα όλων των φοιτητών (ειδικά εδώ στη Θεσσαλονίκη): καφές και άραγμα.

Τέλος, ΙΜΗΟ μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης, η δεύτερη σου προσφέρει πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής (ως φοιτητής πάντα). Αν στις επιλογές σας κριτήριο είναι και η πόλη, τότε κάνετε ένα δύο ταξιδάκια εκεί που σας ενδιαφέρει και μάθετε κάποια πράγματα, πρωτού επιλέξετε. Αν κάποιος περάσει από τα μέρη μου (Θεσσαλονίκη δηλαδή) ας στείλει ένα Pm ;) .

Άντε παιδιά καλή συνέχεια. Μία πανέμορφη περίοδος ανοίγεται μπροστά σας και να φροντίσετε να μην σας ξεφύγει τίποτα. Carpe Diem, όπως έμαθα και απο μία ωραία ταινία πριν από κάποια χρόνια. Εγώ λυπάμαι που άφησα τα δύο πρώτα χρόνια να περάσουν χωρίς να κάνω τίποτα, μέχρι να ανακαλύψω κάποιες "κρυφές" πτυχές της πόλης. Τώρα καθημερινά έχω πάρα πολλά πράγματα να κάνω και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να αφιερώσω το χρόνο που θέλω σε όλα αυτά! Πιστεύω ότι η ελευθερία που έχουμε είναι κάτι που δε θα μας δοθεί έτσι εύκολα ξανά. Στο χέρι μας είναι πώς θα την αξιοποιήσουμε. Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που σπουδάζουν και σε υπερβολικά απαιτητικές σχολές (τους ξέρουμε όλοι πλέον) και πάλι καταφέρνουν να βρουν χρόνο για τα πάντα.

sub_zero
02-06-2008, 12:50 PM
O Sub_zero παρουσιάζει μία κατάσταση που ναι μεν είναι τραγική, όχι, δε, τόσο όσο την περιγράφει. Συγκεκριμένα υπερβάλει και μάλιστα τραγικά πολύ.
[/b]

Tα παιδιά ρώτησαν τι τους περιμένει στο πανεπιστήμιο, όχι στην φοιτητική ζωή :P . Εννοείται ότι όταν έχει σερί καταλήψεις από τον Ιανουάριο μέχρι τον Απρίλιο όπως εμείς πέρσι, τότε μπορείς να περάσεις καλά... πολύ καλά...

Somari
02-06-2008, 01:15 PM
Δεκέμβριο μέχρι Μαιο σε μερικές σχολές...

Sheik
02-06-2008, 01:20 PM
Εννοείται ότι όταν έχει σερί καταλήψεις από τον Ιανουάριο μέχρι τον Απρίλιο όπως εμείς πέρσι, τότε μπορείς να περάσεις καλά... πολύ καλά...[/b]
Μεχρι να ερθει η διπλη-τριπλη εξεταστικη και να αναθεματιζεις την ωρα και τη στιγμη που εγινε καταληψη....

Δε λεω,κι εμεις στο 1ο με 2ο ετος σαν νεοι στη σχολη,ακουγαμε καταληψη και γουσταραμε,ειχαμε ακομα την νοοτροπια "ουαου,θα χασουμε μαθημα"...

Μονο που δεν ειναι Λυκειο,να σου αφαιρουν στο τελος απο την υλη.Φτανεις στην εξεταστικη να δινεις 15 μαθηματα το ενα μετα το αλλο,να μη προλαβαινεις να διαβασεις στην τελικη τιποτα,περνας 1-2 και καταληγεις στο επομενο εξαμηνο με μια...βαρια κληρονομια της καταληψης.

Δε μπορω να σας "συμβουλεψω" να ειστε αντιθετοι στις καταληψεις,διοτι εγω δεν το εκανα...Το θεμα ειναι να ψηφιζαν οι περισσοτεροι πραγματικα επειδη ενδιαφεροντουσαν για την παιδεια.Αλλα δεν ειναι ετσι...ΟΛΟΙ,μα ΟΛΟΙ εκτος των παιδιων που ανηκαν σε παραταξεις ελεγαν "θα ψηφισω καταληψη,να γινει καμια βδομαδα να προλαβω να διαβασω".
Ελα που η μια βδομαδα γινοταν 2 και 3 και 4 και τελικα 3 μηνες....

sub_zero
02-06-2008, 01:35 PM
Δεκέμβριο μέχρι Μαιο σε μερικές σχολές...
[/b]

Βασικά από Οκτώβριο-Δεκέμβριο γινόντουσαν καταλήψεις αλλα για 2-3 μερες κάθε 1-2 εβδομάδες, δεν ήταν συνεχόμενες. Μετά τα Χριστούγεννα όμως οι περισσότερες σχολές δεν άνοιξαν και με σερί καταλήψεις φτάσαν να ανοίξουν όταν θα άνοιγαν κανονικά μετά τις διακοπές του Πάσχα στις 18-20 Απριλίου. 9 Μαίου ήταν και οι εκλογές, κάπως έπρεπε να μαζευτεί η κατάσταση...

Μεχρι να ερθει η διπλη-τριπλη εξεταστικη και να αναθεματιζεις την ωρα και τη στιγμη που εγινε καταληψη....

Δε λεω,κι εμεις στο 1ο με 2ο ετος σαν νεοι στη σχολη,ακουγαμε καταληψη και γουσταραμε,ειχαμε ακομα την νοοτροπια "ουαου,θα χασουμε μαθημα"...

Μονο που δεν ειναι Λυκειο,να σου αφαιρουν στο τελος απο την υλη.Φτανεις στην εξεταστικη να δινεις 15 μαθηματα το ενα μετα το αλλο,να μη προλαβαινεις να διαβασεις στην τελικη τιποτα,περνας 1-2 και καταληγεις στο επομενο εξαμηνο με μια...βαρια κληρονομια της καταληψης.

Δε μπορω να σας "συμβουλεψω" να ειστε αντιθετοι στις καταληψεις,διοτι εγω δεν το εκανα...Το θεμα ειναι να ψηφιζαν οι περισσοτεροι πραγματικα επειδη ενδιαφεροντουσαν για την παιδεια.Αλλα δεν ειναι ετσι...ΟΛΟΙ,μα ΟΛΟΙ εκτος των παιδιων που ανηκαν σε παραταξεις ελεγαν "θα ψηφισω καταληψη,να γινει καμια βδομαδα να προλαβω να διαβασω".
Ελα που η μια βδομαδα γινοταν 2 και 3 και 4 και τελικα 3 μηνες....
[/b]

Αυτό ακριβώς έλεγα και στο αρχικό μου ποστ και ο Evans Με κατηγορεί ότι είμαι υπερβολικός :P

Evans
02-06-2008, 01:57 PM
Μα υπερβολή είναι το να λες "Εννοείται ότι όταν έχει σερί καταλήψεις από τον Ιανουάριο μέχρι τον Απρίλιο όπως εμείς πέρσι, τότε μπορείς να περάσεις καλά... πολύ καλά...". Αν οι καταλήψεις και αυτό το τεράστιο κενό σε κάνει να περνάς καλά, τότε κάτι κάνεις λάθος. Σίγουρα, στο σύνολο, υπάρχει πολύ περισσότερη ελευθερία από ότι στο σχολείο και σίγουρα οι επιλογές είναι απεριόριστες.

Το πρόβλημα όλων μας είναι ότι μάθαμε σε όλη μας την ζωή να λειτουργούμε με βάση ένα πρόγραμμα, ένα πρόγραμμα που αν δεν υπάρχει μας αποδιοργανώνει. Οι καταλήψεις κατάφεραν αυτό ακριβώς και για αυτόν το λόγο όλοι μας νιώθουμε τώρα (και τότε) οτι χάνουμε το χρόνο μας. Το θέμα είναι ότι δε μάθαμε ποτέ να λειτουργούμε με βάση το χρόνο και την ελευθερία, αλλά με βάση το πρόγραμμα (του σχολείου, στη συγκεκριμένη περίπτωση) και των ελαχίστων ελευθεριών που μας άφηνε αυτό.

Προσωπικά τα ξεπέρασα αυτά και προσπαθώ να αξιοποιώ μέχρι και το τελευταίο λεπτό παραγωγικά, χωρίς να "κολλάω" σε καταλήψεις και σε μηδενιστικές/υπερβολικές τοποθετήσεις που παρουσιάζουν την προσωπική θέση ως γενική κατάσταση. sub_zero είσαι υπερβολικός. Δεν ανέφερες τις καταλήψεις ως το αίτιο των λεγομένων σου στο προηγούμενο σου post, αλλά ως κάτι επιπρόσθετο σε μία γενικότερη, άσχημη, κατάσταση. Κοίτα τι έγραψες και θα καταλάβεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι το "δύσκολο" της υπόθεσης κρύβεται στο "πρόγραμμα". Πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε έξω από ένα πρόγραμμα και με βάση τις προσωπικές μας αρεσκείες, τα ενδιαφέροντά μας και τα θέλω μας. Φυσικά μέσα σε αυτά θα πρέπει να μπει και το αντικείμενο σπουδών, ώστε να καταφέρουμε να συνεχίσουμε παραγωγικά όλα όσα κάνουμε. Σε αντίθετη περίπτωση καλύτερα είναι να παρατήσουμε τη σχολή και να κοιτάξουμε κάπου αλλού.

Τέλος, και ως απάντηση σε κάτι ακόμα που μου είπες sub_Zero, πριν δεν αναφέρθηκα στη φοιτητική ζωή, αλλά στην ζωή ενός ανθρώπου ως φοιτητής και στις επιλογές/δυνατότητες που του ανοίγονται. Ένταξη σε διαφορετικό κοινωνικό σύνολο συνεπάγεται διαφορετικές καταστάσεις και διαφορετική ποιότητα ζωής, είτε καλύτερη είτε χειρότερη (ΙΜΗΟ καλύτερη από ότι του σχολείου).

Δεν πιστεύω ότι ο εκάστοτε νέος, που τελείωσε το σχολείο, ενδιαφέρεται μόνο για το πώς είναι τα πανεπιστήμια σαν οργάνωση και τι υποδομές υπάρχουν, αλλά κυρίως για το τι δυνατότητες θα τους προσφέρει αυτή η μετάβαση από την "κοινωνία του σχολείου" στην "κοινωνία του πανεπιστημιου". Εξάλλου θεωρώ ότι το πανεπιστήμιο και η οργάνωση αυτού είναι πολύ κοντά στην ίδια την κοινωνία και θεωρώ συνιφασμένες όλες τις πτυχές της ζωής ενός φοιτητή (είτε μέσα στο πανεπιστημιακό περιβάλλον, είτε έξω από αυτό, στην κοινωνία και στις "εξω-πανεπιστημιακές" του δραστηριότητες).

sub_zero
02-06-2008, 02:33 PM
Μα υπερβολή είναι το να λες "Εννοείται ότι όταν έχει σερί καταλήψεις από τον Ιανουάριο μέχρι τον Απρίλιο όπως εμείς πέρσι, τότε μπορείς να περάσεις καλά... πολύ καλά...". Αν οι καταλήψεις και αυτό το τεράστιο κενό σε κάνει να περνάς καλά, τότε κάτι κάνεις λάθος. Σίγουρα, στο σύνολο, υπάρχει πολύ περισσότερη ελευθερία από ότι στο σχολείο και σίγουρα οι επιλογές είναι απεριόριστες.[/b]

Όταν έχεις ουσιαστικά διακοπές μέσα στην διάρκεια της χρονιάς, όντας πλέον φοιτητής αν το αξιοποιήσεις σωστά προφανώς και μπορείς να περάσεις καλά... πολύ καλά... Φυσικά εξαρτάται και από τις περιστάσεις στις οποίες θα βρεθεί ο καθένας. Εμένα για παράδειγμα το όλο αυτό σκηνικό πέρσι με γα****. Είχα φτάσει σε σημείο στις 10 το βράδυ να τρώω πρωινό. Το ξαναλέω πάντως αν το εκμεταλλευτείς σωστά μπορείς να περάσεις και καλά.

ΚΑι επειδή μάλλον παρεξηγήθηκαν κάποια πράγματα... Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι παρά τα όποια τραγικά συναντάς μέσα στην σχολή, η ζωή γενικότερα μπορεί να είναι μία χαρά. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο ανέφερα και τις περιόδους καταλήψεων, από την άποψη ότι ουσιαστικά είαι ελεύθερος να κάνεις ότι θες (τα παλούκια έρχονται μετά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, και το έθιξα και στο πρώτο μου ποστ).

*** Να τονίσω επίσης ότι είμαι αντίθετος στις καταλήψεις από όποια πλευρά και αν το πάρει κανείς το θέμα...

Το πρόβλημα όλων μας είναι ότι μάθαμε σε όλη μας την ζωή να λειτουργούμε με βάση ένα πρόγραμμα, ένα πρόγραμμα που αν δεν υπάρχει μας αποδιοργανώνει. Οι καταλήψεις κατάφεραν αυτό ακριβώς και για αυτόν το λόγο όλοι μας νιώθουμε τώρα (και τότε) οτι χάνουμε το χρόνο μας. Το θέμα είναι ότι δε μάθαμε ποτέ να λειτουργούμε με βάση το χρόνο και την ελευθερία, αλλά με βάση το πρόγραμμα (του σχολείου, στη συγκεκριμένη περίπτωση) και των ελαχίστων ελευθεριών που μας άφηνε αυ[/b]

Δεν διαφωνώ αλλά μάλλον κάπου ξεφεύγεις από το θέμα.

Προσωπικά τα ξεπέρασα αυτά και προσπαθώ να αξιοποιώ μέχρι και το τελευταίο λεπτό παραγωγικά, χωρίς να "κολλάω" σε καταλήψεις και σε μηδενιστικές/υπερβολικές τοποθετήσεις που παρουσιάζουν την προσωπική θέση ως γενική κατάσταση. sub_zero είσαι υπερβολικός. Δεν ανέφερες τις καταλήψεις ως το αίτιο των λεγομένων σου στο προηγούμενο σου post, αλλά ως κάτι επιπρόσθετο σε μία γενικότερη, άσχημη, κατάσταση. Κοίτα τι έγραψες και θα καταλάβεις.[/b]

Ξέρω τι έγραψα, άσχετα αν τελικά φτάσαμε να μιλάμε για τις καταλήψεις. Υπάρχουν πάρα πολλά άλλα σημαντικά προβλήματα που κάνουν το πανεπιστήμιο κάτι διαφορετικό από τον "παράδεισο" που περιμένουν οι περισσότεροι υποψήφιοι αυτή τη στιγμή. Από όσα βλέπω γύρω μου πάντως δεν είμαι ο μοναδικός που αντιλαμβάνεται αυτά τα "προβλήματα" ώστε να μιλάμε για προσωπική θέση.
Πρόσεχε, μην μπερδεύεις τις σχολές με το τι μπορεί να κάνει ο καθένας από μόνος του. Αν πάει εκεί η κουβέντα προφανώς και μιλάμε για άπειρες δυνατότητες αλλά αυτό δεν αναιρεί κάποιες καταστάσεις. Ακόμα και έτσι να το πάρεις όμως οι σχολές σε πολλές περιπτώσεις αντί να είναι ο βασικός παράγοντας που θα δίνει ερεθίσματα, φαίνονται ανίκανες να κάνουν κάτι τέτοιο.

Τέλος, και ως απάντηση σε κάτι ακόμα που μου είπες sub_Zero, πριν δεν αναφέρθηκα στη φοιτητική ζωή, αλλά στην ζωή ενός ανθρώπου ως φοιτητής και στις επιλογές/δυνατότητες που του ανοίγονται. Ένταξη σε διαφορετικό κοινωνικό σύνολο συνεπάγεται διαφορετικές καταστάσεις και διαφορετική ποιότητα ζωής, είτε καλύτερη είτε χειρότερη (ΙΜΗΟ καλύτερη από ότι του σχολείου).[/b]

Η ζωή ενός ανθρώπου ως φοιτητής δεν είναι το ίδιο πράγμα με την φοιτητική ζωή; :P Φοιτητική ζωή δεν συμπεριλαμβάνει μόνο τη διασκέδαση και όλα τα σχετικά...

Δεν πιστεύω ότι ο εκάστοτε νέος, που τελείωσε το σχολείο, ενδιαφέρεται μόνο για το πώς είναι τα πανεπιστήμια σαν οργάνωση και τι υποδομές υπάρχουν, αλλά κυρίως για το τι δυνατότητες θα τους προσφέρει αυτή η μετάβαση από την "κοινωνία του σχολείου" στην "κοινωνία του πανεπιστημιου". Εξάλλου θεωρώ ότι το πανεπιστήμιο και η οργάνωση αυτού είναι πολύ κοντά στην ίδια την κοινωνία και θεωρώ συνιφασμένες όλες τις πτυχές της ζωής ενός φοιτητή (είτε μέσα στο πανεπιστημιακό περιβάλλον, είτε έξω από αυτό, στην κοινωνία και στις "εξω-πανεπιστημιακές" του δραστηριότητες).[/b]

Ο νέος πολύ απλά δεν έχει στο μυαλό του και ούτε καν μπορεί να αντιλφθεί (μιλάμε για την πλειοψηφία πάντα) την κοινωνία του πανεπιστημίου. Φυσικά η υπάρχουσα κατάσταση στα πανεπιστημια δεν μπορεί να τον βάλει σε καμία περίπτωη και κάπου εκεί αρχίζει το πρόβλημα...

Evans
02-06-2008, 03:41 PM
sub ok δεν κατάλαβα υπό ποια έννοια είπες κάποια πράγματα και πιστεύω ότι ούτε εγώ έγινε πλήρως κατανοητός, αλλά το θέμα είναι ότι καταλήξαμε κάπου ;) . Για να το κλείσω, δε θέλω να εξειδανικεύσω το πανεπιστήμιο, ούτε να πω ότι όλα είναι ρόδινα, αλλά διαφωνώ με το να παρουσιάζονται όλα ως χάλια (κάτι που νόμιζα ότι έκανες εξ'αρχής, my bad). Όπως και να έχει, ας μην το συνεχίσουμε γιατί το κουράζουμε και λοξοδρομούμε από το θέμα. Ας δουν και τα παιδιά που ενδιαφέρονται αυτά που είπαμε και ας συνεχιστεί η συζήτηση με βάση τις αντιδράσεις τους. Εξάλλου δεν έχει νόημα να μιλάμε για καταλήψεις και τα συναφή :) .

paixtis
02-06-2008, 04:30 PM
Egw pantws eimai sto tetarto etos tou fusikou kai ta 3 xronia perasan ousiastika anekmetalefta oson afora ta ma8imata.Perimena alla kai vrhka alla dustuxws!Oi katalipseis me riksan akomi pio va8ia.An vgalo ti sxoli se n+3 8a einai 8avma pistevw!
Oi katalipseis se emas ginan mexri ioulio...

Altair
02-06-2008, 05:01 PM
αν όλα πάνε καλά σε 6 μήνες παίρνω πτυχίο.3 μαθήματα ακόμα,που τα χρωστάω από το πρώτο και το τρίτο εξάμηνο αντίστοιχα και πτυχιακή.δηλαδή αν τελειώσω σε 6 μήνες θα έχω τελειώσει σε 5.5 χρόνια με 2 χρόνια ουσιαστικά ανεκμετάλλευτα,μιλάμε για τρελό άραγμα,και ένα εξάμηνο καταλήψεις.όχι κι άσχημα ε; :P

Laharl
24-06-2008, 06:35 PM
Τι έγινε παιδιά???Πήγατε όπως περιμένατε?Ευχαριστημένοι από τα αποτελέσματα?Περνάτε εκεί που θέλετε?

FoM
24-06-2008, 07:05 PM
Προτείνω το topic να μετονομαστεί σε Πανελλήνιες: The Aftermath.

Λοιπόν, έδωσα δεύτερη χρονιά. Σαφώς καλύτερα σε όλα εκτός από την Έκθεση φυσικά, που πραγματικά δεν ξέρω πώς βαθμολογούν. Πέρσι είχα παράγραφο εκτός θέματος και πήρα 14, φέτος με τα πάντα κομπλέ, 12,3. Και τα άλλα τα κάνω πάντα σωστά. Μεγαλύτερη άνοδος: Ιστορία Κατεύθυνσης (πέρσι 8,3).

Γενικός Βαθμός Πρόσβασης: 16.117 μόρια.

Αναλυτικά:

Έκθεση 12,3
Βιολογία Γενικής Παιδείας 18,1
Νεοελληνική Λογοτεχνία 15,4
Αρχαία Ελληνικά 14,9
Λατινικά 16,2
Ιστορία 19,2

Εκκρεμεί η βαθμολογία των Αγγλικών. Υπολογίζω καλύτερα από πέρσι (18,5), αλλά ας πούμε 17 για την ώρα, με αυτούς τους κρετίνους τους βαθμολογητές.

Treetop
24-06-2008, 08:19 PM
Entaksei kai ego an skeyteis me ton ena mina pou ekana kanoniko diavasma ta piga poli kala.. :)
10.800
kai 9.700
Ilektrologia ithela kai eimai ok apoti fenete :)

_Lloyd
24-06-2008, 08:40 PM
Σαφώς καλύτερα σε όλα εκτός από την Έκθεση φυσικά, που πραγματικά δεν ξέρω πώς βαθμολογούν.
[/b]

Aυτοί οι φιλόλογοι δεν ξέρουν να βαθμολογούν. Είναι η αιτία του κακού.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣ - *_Lloyd παίρνει ηρεμιστικό με τη βία.

Αααα, τι ωραία που είναι όλα ροζ, χαχα πουλάκια πεταλούδες, πρόσεξε Τζακ θα ρίξεις κάτω την αρκούδα.

Somari
24-06-2008, 09:14 PM
Aυτοί οι φιλόλογοι δεν ξέρουν να βαθμολογούν. Είναι η αιτία του κακού.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣ - *_Lloyd παίρνει ηρεμιστικό με τη βία.

Αααα, τι ωραία που είναι όλα ροζ, χαχα πουλάκια πεταλούδες, πρόσεξε Τζακ θα ρίξεις κάτω την αρκούδα.
[/b]

Oi φιλόλογοι είναι η αιτία του κακού αλλά η κακή βαθμολόγηση είναι το τελευταίο :lol: :lol: :lol:

Xeno
24-06-2008, 09:16 PM
Πω ρε Μογλη, τι μαθηματα ειναι αυτα - τα βλεπω ολα μαζι και με πιανει μια ανκατωσουρα.
Μπραβο βιτσια ο κοσμος.

Που θες να μπεις;

Loggo
24-06-2008, 11:01 PM
Ναι ρε γαμώτο, αυτό είναι το κακό με τα θεωρητικά μαθήματα, ότι δηλαδή η βαθμολόγηση είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενική, δεν είναι σα τους θετικούς που υπάρχουν σταθερές και μια πιο αντικειμενική προσέγγιση. Θυμάμαι χαρακτηριστικά στις Πανελλήνιες της Β Λυκείου, στην Αντιγόνη, btw από τα πιο ενδιαφέροντα μαθήματα στο σχολείο, Α βαθμολογητής 17, Β βαθμολογητής 11 (WTF?!?), και λόγο μεγάλης απόκλισης στη βαθμολογία πήγε και σε Γ βαθμολογητή που μου έβαλε 18 (wat?!?).

Στα αρχαία δε, η κάθε πρόταση και λέξη ακόμα, μπορούσε να αποδοθεί με πολλούς τρόπους, αν έπαιρνες δυο βοηθήματα και κοίταγες τις μεταφράσεις η απόδοση ήταν πολύ διαφορετική στο ένα από το άλλο, αλλά και οι δυο ήταν σωστές φυσικά. Άντε τώρα να ξέρεις τι ορέξεις έχει ο κάθε βαθμολογητής και τι μετάφραση θέλει να δει, έλεος δηλαδή και να κόβουν μονάδες στα παιδιά για πλάκα που έχασαν μια χρόνια πάνω από τα βιβλία.
Κατά τ’ άλλα θεωρητική > all.

Τι έπεσε στην έκθεση και στη λογοτεχνία φέτος ρε παιδιά;

Ramparter
24-06-2008, 11:42 PM
Δε σε χαλασε για την Αντιγονη. Η πλακα ειναι οτι στο συγκεκριμενο μαθημα (το οποιο γαμαγε οσο το Banjo Kazooie σχεδον κι ας ηταν θεωρητικο) περιμενα 15 και πηρα 18.

ΥΓ: Αρχαια rulez.

Somari
24-06-2008, 11:47 PM
Κατά τ? άλλα θεωρητική > all.

[/b]

http://images.icanhascheezburger.com/completestore/2008/4/28/lolwat128538894297187500.jpg

Loggo
25-06-2008, 12:01 AM
http://i117.photobucket.com/albums/o75/LinkGR/funny-pictures-white-fluffy-omg-kit.jpg

Alexandros
25-06-2008, 12:10 AM
Καλή επιτυχία σε όλους όσους περιμένουν να πάρουν αποτελέσματα ή πήραν και αρχίζουν μηχανογραφικά και τέτοια.

FoM
25-06-2008, 02:10 AM
Ευχαριστούμε. :)

XenoVagrant, θέλω Αγγλική Φιλολογία, και φέτος μου φαίνεται ότι την πιάνω άνετα, γιατί στα Αγγλικά είμαι πολύ καλός... :P :P :P

Xeno
25-06-2008, 02:30 AM
Μακαρι, ελπιζω να τα καταφερεις. Αθηνα θες, ετσι;
Κανας αλλος δεν πηρε αποτελεσματα; Ο doppel χαθηκε :P.

FoM
25-06-2008, 02:37 AM
Πάντα για Αθήνα μιλάμε! Αν πάω έξω θα πεθάνω είτε από την πείνα, είτε απο τη χοληστερίνη, αφου θα τρώω μόνο σουβλάκια :P :P :P :P :P

Αντε ρε Doppel, περιμένουμε!

sub_zero
25-06-2008, 02:41 AM
Μακαρι, ελπιζω να τα καταφερεις. Αθηνα θες, ετσι;
Κανας αλλος δεν πηρε αποτελεσματα; Ο doppel χαθηκε :P.
[/b]

Καλά ειικά αν τα πήγε καλά περιμένεις να τον δεις εδώ μέσα για την επόμενη εβδομάδα. Αυτή τη στιγμή λογικά θα τσακώνεται με τίποτα σφηνάκια :P ... ή θα έχει πέσει σε περισυλλογή αν δεν τα πήγε καλά :P

Xeno
25-06-2008, 02:42 AM
Γενικα αυτο σκεφτομουν. Η απουσια μερικων μπορει να οφειλεται σε ακραιες καταστασεις :P.
Eλπιζω να τα πινουν απο χαρα αν ειναι εξω και οχι για να ξεχασουν :lol:.

Loggo
25-06-2008, 02:52 AM
Όποιος δε πήγε καλά να μη κωλώσει και να μη χαλαστεί καθόλου, στα καρακαμπανέλια του κιόλας, ειδικά εάν ήταν η πρώτη χρονιά. Εάν όντως γουστάρετε κάποια σχολή, ξαναδώστε του χρόνου, που οι συνθήκες θα είναι ευνοϊκότερες χωρίς το σχολείο, ενώ θα έχετε και μια καλή βάση από τη φετινή χρονιά, και πάρτε τους τα σώβρακα.

FoM
25-06-2008, 02:52 AM
:lol: :lol: :lol:

Τώρα που το λες, άσε έχω να βγάλω όλο το Πέραμα να το κεράσω, γιατί έχω πολλές παρέες... Πάνε τα λεφτά.

Αλλά τί λέμε, αύριο πάω να πάρω το Super Smash Bros. Brawl, κατά 90% θα το έχει στα ράφια ο Σκλαβενίτης Κερατσινίου. Ούτε μπάνια στη θάλασσα δε θα κάνω φέτος. B)

ChostGR
25-06-2008, 12:08 PM
egw apetyxa.polla paidia trelathikan me tis bathmologies.ebgala sto 4o pedio
11044 kai M.O kapou sto 12,6 den thimamai

Azrael
25-06-2008, 12:30 PM
Όποιος δε πήγε καλά να μη κωλώσει και να μη χαλαστεί καθόλου, στα καρακαμπανέλια του κιόλας, ειδικά εάν ήταν η πρώτη χρονιά. Εάν όντως γουστάρετε κάποια σχολή, ξαναδώστε του χρόνου, που οι συνθήκες θα είναι ευνοϊκότερες χωρίς το σχολείο, ενώ θα έχετε και μια καλή βάση από τη φετινή χρονιά, και πάρτε τους τα σώβρακα.
[/b]

oχι φιλε να σκασουν,ειναι μεγαλο θεμα και παιρνουν και τους γονεις τους στο λαιμο τους.αλλα δε περιμενα κατι καλυτερο απο μια βαζελινα.εγω λοιπον σαν γαυρος μου αρεσει η διαφανεια και θα ποσταρω το ποστ που ειχα κανει στο φορουμ του cgm και με κραξανε.δε με πειραζει ομως οι νικητες ξερουν να συγχωρουν.

Πω πω παιδια οντως δυσκολα τα πραγματα.Πριν καποια χρονια τα περασαμε και μεις αυτα.Προετοιμαστειτε για δυσκολες μερες.Θυμαμαι μεσα σε αγχος και κοψιμο ειμασταν πριν παμε να γραψουμε.Απλα πιαστε φαση:Να περιμενεις να χτυπησει το κουδουνι και να νιωθεις οτι θα τρεξει το κατουρο απο την αγωνια μεχρι να μπεις στην αιθουσα.Μετα να μπαινεις και να περιμενεις τους επιτηρητες να μοιρασουν τις κολλες και εσυ να κοιτας μη σε δουν μηπως και μπορεσεις να γραψεις κανα σκονακι στο θρανιο.Να μιλας με συμμαθητες αλλα να σε εχει παει τρεις και μια και ας κανεις τον ανετο,μη σε δει το γκομενακι που εχεις βαλει στο ματι και σε περασει για λουμπινα.Μετα να καθεσαι και να σκυβεις να κρυψεις τα σκονακια μη τα δουν και σε βγαλουν εξω.

Εκτος απο αυτο,μεγαλο βασανο ειναι και το πρωι στο σπιτι.Να ξυπνας απο τα χαραματα να κανεις μια γρηγορη επαναληψη και να θες τοσο πολυ να αφοδευσεις απο το αγχος,αλλα οταν πας να κανεις δουλεια,να μη φευγει προιον,διοτι απλα ...δε θα υπαρχει.Απο το αγχος ειναι.Να τρως ξερω γω γρηγορα πρωινο για να μη πας νηστικος οπως λεει η μανουλα,αλλα να μη κατεβαινει μπουκια κατω.απο την αγωνια.

Δυσκολη κατασταση(αν και συντομη)ειναι η ωρα που οι επιτηρητες δινουν τα θεματα.Τρεμει η καρδια σου απο το αγχος και το φοβο,μηπως και πεσει κατι που δε θυμασαι.Μολις τα πρωτα παιδια παρουν τα θεματα(οι early adopters)σηκωνεις το κεφαλι σαν καλαμαροπαρδαλη να δεις και να ρωτησεις,να μαθεις,καποιο θεμα,πιο νωρις απο οτι εχει ερθει η ωρα σου.

Οι καθηγητες απο το φροντιστηριο επισης,θα σας πιεζουν ακομη περισσοτερο,να τα πατε καλα και ας μης σας το λενε.Και οι ιδιοι βεβαια ασυναισθητα θα το κανουν.Θα σας λενε οτι οταν τελειωσουν οι εξετασεις και βγουν τα αποτελεσματα θα θελουν(ακομη και "απαιτουν",κατι τετοιο μεταφορικα βεβαια αλλα το αγχος το φερνει)να δουν το ονομα σας στην εφημεριδα μαζι με τη φωτογραφια σας στους επιτυχοντες.Εσεις θα σκεφτεστε μηπως σας εχουν πρωτοσελιδο "αυτοκτονησε γιατι δε περασε" και αλλα τετοια.

Επισης κατι πολυ σημαντικο. Το πρωι που κανετε μια επαναληψη στα γρηγορα,ειτε στο σπιτι,ειτε στη ταξη μεχρι να σας δωσουν τα θεματα,θα εχετε μια αισθηση οτι "τα ξεχασα ολα".Καποιοι θα σας πουν "οχι ρε απο το αγχος ειναι,οταν θα ερθουν τα θεματα θα τα θυμηθεις".Αυτο θα σας το πουν οι γονεις,οι καθηγητες απο το φροντιστηριο την προηγουμενη μερα,καποια παιδια εκει που(και καλα)ειναι πιο ψυχραιμοι.ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.Αν εχετε αισθηση οτι τα ξεχασατε,καλα αισθανεστε.Πιο πιθανο ειναι εκεινη την ωρα να ξεχασατε και αυτα που ξερατε,παρα να θυμηθητε αυτα που ξεχασατε.Μετα θα εχετε και το αγχος να προλαβετε να τελειωσετε και να τα γραψετε ολα πριν τελειωσει ο χρονος,μεσα σε ολα,ειναι πολυ δυσκολο να ηρεμησεις και να θυμηθεις αυτα που εχεις ξεχασει.Θα νιωθετε σαν να εχετε μια κλεψυδρα διπλα σας,που σας πιεζει ασφυκτικα.ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ποσο γρηγορα περναει η ωρα εκει για να γραψεις αυτα που θες,αλλα περναει βασανιστικα αργα αν δυσκολευεσαι.

Επισης μη σκεφτεστε οτι η πρωτη μερα θα ειναι δυσκολη και μετα τις αλλες θα συνηθισετε.Οχι,καθε μερα ειναι διαφορετικη και πανω κατω το ιδιο δυσκολη με τη προηγουμενη(αναλογα το μαθημα).

Κατι τελευταιο πολυ σημαντικο.Οσοι σας πουν οτι και να μη τα πατε καλα δε χαθηκε και ο κοσμος και δεν κρινεται η ζωη σας εξ'ολοκληρου απο αυτο και οτι μπορειτε του χρονου να ξαναδωσετε κτλ,θα σας πω οτι κανουν λαθος στο ποσο επιπολαια το βλεπουν.Ενταξει φυσικα και δε μετραει μονο αυτο και καποιος που δε περασε πουθενα μπορει να φτασει πολυ ψηλα και να πετυχει,αλλα μη φτασουμε και στο αλλο ακρο.

Σκεφτειτε απλα να μη περασετε πουθενα.Αν δεν εχεις κατι στα χερια σου σημερα,εισαι σε πολυ δυσκολη θεση.Θα βρεις μια δουλεια με χαμηλες απολαβες που σημαινει και χαμηλο επιπεδο ζωης.Λιγοτερες οικονομιες στην ακρη,λιγοτερες αγορες και χαμηλοτερες βασεις για τα παιδια σας αργοτερα.Θα μπορειτε να τους προσφερετε πολυ λιγοτερα.Αργοτερα μικροτερη συνταξη και οχι και τοσο καλη ζωη στη τριτη ηλικια.Ολα αυτα μπορει να φαινονται μακρινα και παρατραβηγμενα αλλα σκεφτειτε το λιγο λογικα.Σκεφτειτε το ΤΩΡΑ ομως και οχι οταν θα ειστε 65+ στην πλατεια με τον πασατεμπο και θα κοιτατε τα περιστερια σαν την Δανδουλακη στην εισαγωγη της Λαμψης και θα θυμαστε οτι καποιος τοτε σε ενα φορουμ,σας τα ελεγε.

Επισης το οτι ξαναδινεις και του χρονου αν δε περασεις ειναι πολυ ακυρο κατα τη γνωμη μου.Ναι ειναι ευκολο να το λες ετσι απλα.Τους γονεις σας τους σκεφτεστε καθολου;Σημερα το κοστος ζωης εχει ανεβει και τα εξοδα τρεχουν.Νομιζετε μπορουν οι γονεις σας να το καθυστερησουν αυτο για ενα χρονο;Το πιο πιθανο ειναι να ξανακανετε φροντιστηρια για να περασετε και αυτα ειναι επιπλεον χρηματα και μεγαλυτερο βαρος στους γονεις σας.Ενα υγιες ατομο μονο τυψεις θα ενιωθε για κατι τετοιο.

Ειναι imo η πιο σημαντικη και δυσκολη κατασταση στη ζωη ενος ανθρωπου,κρινονται πολλα απο αυτο.

Τεσπα αυτα τα λιγα απο μενα,ελπιζω να σας εδωσα εστω και λιγο μια ιδεα για τις μερες των εξετασεων.Αν και ο,τι και να εγραφα θα ηταν λιγο,πρεπει να το ζησετε για να δειτε.Το πιο σημαντικο ειναι να μη σας παρει απο κατω και να μην αγχωνεστε.Σας αφηνω τωρα παω να μοιρασω και σε κανα αλλο φορουμ τη χαρα και την ελπιδα.

αυτα ειπα με τη καλη μου τη καρδια και με κραξανε.απλα δε μπορω αυτη τη κατασταση του νεοελληνα,"νταξ μωρε χαλαρα".

Ramparter
25-06-2008, 01:47 PM
Εχμ, ναι, τα παιδια δωσαν και πηραν και βαθμους...

Azrael
25-06-2008, 01:58 PM
δεν ειπα το αντιθετο.

Doppelganger
25-06-2008, 02:06 PM
Εβγαλα 18.208 μορια οποτε δεν την πιανω ιατρικη. Βασικα σκεφτομαι να φυγω εξωτερικο (στην Τσεχια ή Σλοβακια που ειναι κατι καλα αγγλοφωνα πανεπιστημια που μου λενε ολοι) ή και Αγγλια ακομη. Αλλα οι περισσοτεροι θελουν να με πεισουν να ξαναδωσω του χρονου.
Ο fatherας παλι ειναι ενθουσιασμενος να βγω εξω (να μαθω καλυτερα την γλωσσα, να γνωρισω τον τροπο ζωης των αλλων) και μου λεει να δοκιμασω στην αρχη κι αν δεν μου αρεσει γυρναω και κανω μια προσπαθεια ξανα.

Στα μαθηματα που με ενοιαζαν βασικα καλα τα πηγα [Βιολογια 19,7 και Χημεια 18,6(μην ξεχασετε ποτε να προσθεσετε 3 mol απο το προηγουμενο ερωτημα, και πειτε 3χ8 = αριθμος διαφορος του 24 και να μην πολλαπλασιασετε με 2 το συντελεστη στο διχρωμικο)]. Εκει που τον εφαγα ηταν Μαθηματικα κατευθυνσης με 13 νταν και εκθεση με 15,3 ενω περιμενα περισσοτερο (σημερα εμαθα πως ειχα 9 μορια διαφορα αναμεσα στους δυο διορθωτες lol)

Ελπιζω να περνανε ολοι εκει που θελουν απο εδω μεσα που εδιναν, αλλιως και να μην περνανε εχει ο Θεος :D
Παω να κανω μπανιο τωρα κι να συνεχισω power leveling up στο ff12. Δεν φευγω απο την αρχη αν δεν φτασω 30 level (με Dustia, wolf chains και λυκανθρωπους φυσικα ;) )

Pilgrim
25-06-2008, 02:14 PM
Γιατρός?? Δεν σου είπα ρε ρεμάλι να μην έχεις τον HOUSE πρότυπο!! Σαν τα μούτρα του θα γίνεις το βλέπω! :D :D :P :P
Πάντως οτι και να αποφασίσεις καλή τύχη να χείς ρε πάρταλι ;)

Υ.Γ ακούς εκεί 18!!! ΦΥΤΟΥΚΛΑ!!! :P :P :lol: :lol:

Ramparter
25-06-2008, 02:19 PM
Doppel μη ξαναδωσεις. Εχεις ενα παρα πολυ καλο βαθμο και παρα πολλες επιλογες. Ο κολητος μου ηθελε ιατρικη αλλα δε του εκατσε και πηγε βιολογος. Εφ'οσον εχεις την ευκαιρεια να πας εξω καν'το, ο βαθμος σου δειχνει οτι εχεις δυνατοτητες αρκει να σε ενδιαφερει το πραμα. Ο fatheras σου σκεφτεται πολυ σωστα.

Believe in your powers, believe...
(παιζω ξανα το majora's mask)

ΥΓ: Παρταλε κι εγω πανω απο 18 ειχα βγαλει, εκει φαινεται ο πραγματικος hardcore :P :lol:

Alexandros
25-06-2008, 02:23 PM
Εβγαλα 18.208 μορια οποτε δεν την πιανω ιατρικη. Βασικα σκεφτομαι να φυγω εξωτερικο (στην Τσεχια ή Σλοβακια που ειναι κατι καλα αγγλοφωνα πανεπιστημια που μου λενε ολοι) ή και Αγγλια ακομη. Αλλα οι περισσοτεροι θελουν να με πεισουν να ξαναδωσω του χρονου.
Ο fatherας παλι ειναι ενθουσιασμενος να βγω εξω (να μαθω καλυτερα την γλωσσα, να γνωρισω τον τροπο ζωης των αλλων) και μου λεει να δοκιμασω στην αρχη κι αν δεν μου αρεσει γυρναω και κανω μια προσπαθεια ξανα.

Στα μαθηματα που με ενοιαζαν βασικα καλα τα πηγα [Βιολογια 19,7 και Χημεια 18,6(μην ξεχασετε ποτε να προσθεσετε 3 mol απο το προηγουμενο ερωτημα, και πειτε 3χ8 = αριθμος διαφορος του 24 και να μην πολλαπλασιασετε με 2 το συντελεστη στο διχρωμικο)]. Εκει που τον εφαγα ηταν Μαθηματικα κατευθυνσης με 13 νταν και εκθεση με 15,3 ενω περιμενα περισσοτερο (σημερα εμαθα πως ειχα 9 μορια διαφορα αναμεσα στους δυο διορθωτες lol)

Ελπιζω να περνανε ολοι εκει που θελουν απο εδω μεσα που εδιναν, αλλιως και να μην περνανε εχει ο Θεος :D
Παω να κανω μπανιο τωρα κι να συνεχισω power leveling up στο ff12. Δεν φευγω απο την αρχη αν δεν φτασω 30 level (με Dustia, wolf chains και λυκανθρωπους φυσικα ;) )
[/b]

Καταρχάς συγχαρητήρια γιατί οι βαθμοί σου είναι εξαιρετικοί. Για ιατρική νομίζω πως οι καλύτερη επιλογή είναι η Γερμανία με δεύτερη την Αγγλία. Αν θες βάλε με στο msn (luthien.gr@gmail.com) να τα πούμε γιατί η κοπέλα μου σπουδάζει ιατρική στο εξωτερικό και ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει.

Altair
25-06-2008, 02:25 PM
λίγο άκυρο αλλά θα το πω.σήμερα έδινα κι εγώ εξετάσεις.έγραφα λογιστική εταιρειών.το μοναδικό μάθημα που είχα ψιλοδιαβάσει και μάλλον περνάω αλλά περνάω ίσα ίσα ρε γμτ.κλασσικά μέσα στο αμφιθέατρο έρχεται από πάνω μου ένας κάφρος καθηγητής που μας επιτηρούσε και μου λέει "ωραία θέα ε;"δείχνοντας μου την κωλοσχισμή της μπροστινής μου που φορούσε χαμηλοκάβαλο παντελόνι."ε ψιλοχάλια είναι ρε δάσκαλε" του λέω εγώ."δεν μπορούσε να είναι κανένα πιπίνι από τα τόσα που υπάρχουν;""ναι δίκιο έχεις,σκατά είναι αυτή"μου λέει,και φεύγει.και όλα αυτά τα λέγαμε και ψιλοψιθυριστά μη μας ακούσουν οι κοπελιές τριγύρω.τρελό γέλιο.

καλά αποτελέσματα παίδες.ελπίζω να περνάτε εκεί που θέλετε όλοι σας.αλλά και να μην περνάτε μην αγχώνεστε.περάστε σε μια σχολή,μάθετε μια δουλειά να έχετε κάποια στάνταρ εφόδια και μετά από κει κι έπειτα θα σας παρουσιαστούν ευκαιρίες.

sub_zero
25-06-2008, 02:50 PM

[/b]

Ίσως να είσαι και ο πρώτος που θα πάει Τσεχία με τέτοιους βαθμούς :P . Όσο για τον Ραμπίδι που ανέφερε βιολογία, εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα μοριακή βιολογία.

Ramparter
25-06-2008, 02:53 PM
λίγο άκυρο αλλά θα το πω.σήμερα έδινα κι εγώ εξετάσεις.έγραφα λογιστική εταιρειών.το μοναδικό μάθημα που είχα ψιλοδιαβάσει και μάλλον περνάω αλλά περνάω ίσα ίσα ρε γμτ.κλασσικά μέσα στο αμφιθέατρο έρχεται από πάνω μου ένας κάφρος καθηγητής που μας επιτηρούσε και μου λέει "ωραία θέα ε;"δείχνοντας μου την κωλοσχισμή της μπροστινής μου που φορούσε χαμηλοκάβαλο παντελόνι."ε ψιλοχάλια είναι ρε δάσκαλε" του λέω εγώ."δεν μπορούσε να είναι κανένα πιπίνι από τα τόσα που υπάρχουν;""ναι δίκιο έχεις,σκατά είναι αυτή"μου λέει,και φεύγει.και όλα αυτά τα λέγαμε και ψιλοψιθυριστά μη μας ακούσουν οι κοπελιές τριγύρω.τρελό γέλιο.

καλά αποτελέσματα παίδες.ελπίζω να περνάτε εκεί που θέλετε όλοι σας.αλλά και να μην περνάτε μην αγχώνεστε.περάστε σε μια σχολή,μάθετε μια δουλειά να έχετε κάποια στάνταρ εφόδια και μετά από κει κι έπειτα θα σας παρουσιαστούν ευκαιρίες.
[/b]
Εσυ δεν ελεγες οτι μονο η πτυχιακη σου εχει μεινει;

Altair
25-06-2008, 03:03 PM
<div class='quotetop'>(Altair @ Jun 2 2008, 04:01 PM) 26130</div>
αν όλα πάνε καλά σε 6 μήνες παίρνω πτυχίο.3 μαθήματα ακόμα,που τα χρωστάω από το πρώτο και το τρίτο εξάμηνο αντίστοιχα και πτυχιακή.δηλαδή αν τελειώσω σε 6 μήνες θα έχω τελειώσει σε 5.5 χρόνια με 2 χρόνια ουσιαστικά ανεκμετάλλευτα,μιλάμε για τρελό άραγμα,και ένα εξάμηνο καταλήψεις.όχι κι άσχημα ε; :P
[/b]

<div class='quotetop'>(Ramparter @ Jun 25 2008, 01:53 PM) 29948</div>
Εσυ δεν ελεγες οτι μονο η πτυχιακη σου εχει μεινει;
[/b]

που το είπα αυτό; ;)

Ramparter
25-06-2008, 03:08 PM
Παιδια ας μη βγαινουμε off-topic :P

Altair
25-06-2008, 03:12 PM
ΘΕΟΣ ΑΠΛΑ!!!

Xeno
25-06-2008, 03:26 PM
Doppel οι βαθμοι ειναι πολυ καλοι - σιγουρα δεν πιανεις καμια ιατρικη στην Ελλαδα;
Αν οχι τοτε μην πας καπου, ετσι απλα για να λες πως πηγες. Σημασια εχει ο καθενας να κανει αυτο που θελει και αν κατι το θες πραγματικα θα βρεις τροπο, ανεξαρτητως τοποθεσιας.

Sith Lord Bahamut
25-06-2008, 03:47 PM
<div class='quotetop'>(Altair @ Jun 25 2008, 01:25 PM) 29933</div>
λίγο άκυρο αλλά θα το πω.σήμερα έδινα κι εγώ εξετάσεις.έγραφα λογιστική εταιρειών.
[/b]

Έλα ρε αρρώστεια!!! Εγώ έδινα "Ελεγκτική Λογιστική" :P

Κατα τα άλλα Doppel κάνε αυτό που νομίζεις πως θα'ναι καλύτερο για σένα. Πάντως το εξωτερικό είναι καλή λύση. Και μετά? Σε περιμένει το Princeton-Plainsboro στο τμήμα Diagnostic Medicine :P :P :P

Καλή σας τύχη όλων σας και σε μας με τις εξεταστικές :lol:

Xeno
25-06-2008, 04:00 PM
Σ εμας ελεγκτικη δινει η λογιστικη κατευθυνση και χαιρομαι που βλεπω τους παντες πανικοβλητους γιατι λενε πως ειναι ζορι, ενω εγω ειμαι χαλαρος :P.
Τωρα για λογιστικη εταιρειων δεν ξερω σε τι επιπεδο την κανει ο καθενας, αλλα ειναι μαθημα που μπορει να γινει ΠΟΛΥ δυσκολο και προσωπικα το μισω.
Οσοι εχουν και ΔΛΠ (Διεθνη Λογιστικα Προτυπα), εκει θα δουν τη γλυκα :D.

Λογιστικη... meh:/

Sith Lord Bahamut
25-06-2008, 04:08 PM
Το είχα για το "Σεμινάριο Τελειοφήτων" σαν εργασία για το πως επηρεάζουν τις εταιρείες τα ΔΛΠ.

Την Εταιρειών την πέρασα με 7,5, εύκολο σχετικά. ΤΕΙ Χαλκ υπόψην :Ρ

Doppelganger
25-06-2008, 04:20 PM
Παντως Azriel εγω δεν ενιωσα ετσι οπως λες. Οκ, την πρωτη μερα ειχα αγωνια κτλ (ενιωθα την καρδια μου να παιζει box), αλλα μετα με το που κοιταξα τα θεματα της εκθεσης ησυχασα. Απο εκει και μετα ενιωθα λες και πηγαινα να γραψω στο φροντηστηριο διαγωνισμα.

Ξερεις μαλλον τι εφταιγε. Δεν ειχες κανει CQC τοτε και ησουν ευαισθητος :P

Altair
25-06-2008, 05:40 PM
ρε μη μιλάτε για σεμινάρια τελειοφοίτων.όσο σκέφτομαι ότι πήρα μόνο 5 μου τη δίνει.να μου πεις πάλι καλά γιατί ήμασταν εκτός θέματος-δε φταίω εγώ,οι γυναίκες της παρέας τα κάνανε όλα,εγώ απλά την πληκτρολόγησα κι έβαλα το όνομά μου στα credits. :D
άντε τώρα να δω τι θα κάνω με πτυχιακή. :angry:

Ieon
25-06-2008, 06:06 PM
Bρε σεις ! ποσοι Παρταλολογιστες ειμαστε εδω ! και γω Λογιστης στο ΤΕΙ Πειραια ειμαι ! και αυριο δινω δεοντολογια επαγγελματος Λογιστικη εταιρειων την εχω περασει με 6 τσιμπα Αltair :P

Altair
25-06-2008, 06:14 PM
μόνο που εγώ είμαι Τουριστικών Επιχειρήσεων στα ΤΕΙ Ηρακλείου.Τσίμπα Ieon :P

Ramparter
25-06-2008, 07:00 PM
Παντως Azriel εγω δεν ενιωσα ετσι οπως λες. Οκ, την πρωτη μερα ειχα αγωνια κτλ (ενιωθα την καρδια μου να παιζει box), αλλα μετα με το που κοιταξα τα θεματα της εκθεσης ησυχασα. Απο εκει και μετα ενιωθα λες και πηγαινα να γραψω στο φροντηστηριο διαγωνισμα.

Ξερεις μαλλον τι εφταιγε. Δεν ειχες κανει CQC τοτε και ησουν ευαισθητος :P
[/b]
Κι εγω θυμαμαι ημουν πολυ χαλαρος τις μερς των εξετασεων, ειχα αγχωθει μονο στη φυσικη κατευθυνσης γιατι βαριομουν να διαβασω θεωρεια, απο ασκησεις ημουν κομπλε και εφαγα τη μιση μερα να περπαταω περα δωθε στο σπιτι και να αναρωτιεμαι τι θεματα μπορει να πεσουν...

Ieon
25-06-2008, 07:03 PM
Tσουχτηκα ! :P

Loggo
25-06-2008, 07:07 PM
Κοίτα Azrael, το κακό είναι ότι μιλάμε για τη πιο μαλακισμένη ηλικία στη ζωή του ανθρώπου (για την ακρίβεια τη καλύτερη και χειρότερη μαζί) δυστυχώς πολλά παιδιά επειδή δε γνωρίζουν ακόμα τη ζωή, αδυνατούν να κατανοήσουν ότι υπάρχουν απείρως πιο σημαντικά πράγματα σε αυτή για να ξενερώσει και να στεναχωρηθεί κανείς, ακόμα θυμάμαι τα βλέμματα και τις αντιδράσεις πολλών παιδιών της δικιάς μου χρονιάς και τρελαίνομαι, ε λοιπόν όχι δε χάθηκε ο κόσμος και αλίμονο αν το δουν έτσι, στα 17 και στα 18 τους.

Τα παιδιά που δε πέρασαν εκεί που θέλανε, ή αν δε περάσουν πουθενά, αλίμονο αν τους πάρει από κάτω και στεναχωρηθούν. Όπως λες κι εσύ, έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, το που θα μπεις θα επηρεάσει ολόκληρη τη ζωή σου, αλλά και αυτή των παιδιών σου σε μεγάλο βαθμό, με τα (χρηματικά) εφόδια που θα είσαι σε θέση να τους προσφέρεις όταν έρθει η αντίστοιχη ώρα γι αυτά. Αν δε τα καταφέρουν λοιπόν και όντως έχουν σκοπό να περάσουν κάπου, το καλύτερο απ? όλα είναι να τους γράψουν όλους στα αρχίδια τους και να ξαναπροσπαθήσουν, χωρίς να απογοητευτούν, τα κλάματα, οι στεναχώριες και ο συμβιβασμός δε θα σου δώσουν τίποτα στη γαμημένη κοινωνία που ζούμε.

Το όλο σκηνικό τον πανελληνίων είναι για τα πανηγύρια και βάζει τα παιδιά σε μια απίστευτη πίεση την οποία στην ηλικία αυτή πολλοί δεν μπορούν να σηκώσουν, αν δε τα καταφέρουν λοιπόν, δε πρέπει να τους πάρει από κάτω και να συμβιβαστούν, ειδικά από τη στιγμή που θα επηρεαστεί η μετέπειτα ζωή τους. Συμφωνώ μαζί σου ότι το οικονομικό ζήτημα είναι όντως πολύ σημαντικό (ανάθεμα τις ?δημοκρατίες? σας μαλάκες και τα ίσα δικαιώματα στη ζωή) αλλά αν κάποιος όντως θέλει να περάσει κάπου, πρέπει δυστυχώς να το παλέψει κι αυτό με όλες του τις δυνάμεις, (φρόντισαν καλά κάποιοι γι αυτό) είτε διαβάζοντας σοβαρά μόνος του, είτε δουλεύοντας το καλοκαίρι για να μαζέψει χρήματα, ακόμα και τα μαθήματα με κάποιον πολύ πιο φθηνό φοιτητή (άντε Somari για σένα δουλεύω :lol: ) θα τον βοηθήσουν.

Άποψή μου είναι ότι σε αυτή την ηλικία που είναι τα παιδιά και με όλο τον ψυχολογικό και σωματικό πόλεμο που έχουν να αντιμετωπίσουν, αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να αποφύγει κανείς (γονέας, φίλος, γκόμενα, οτιδήποτε) είναι τα αγχώσει και να τα ψυχοπλακώσει περισσότερο. Τώρα σωστή ή λανθασμένη αυτή τη φιλοσοφία έχω εγώ και τις τελευταίες μέρες στη δουλειά που ήρθαν διάφοροι ξενερωμένοι τα ίδια τους είπα. :P

Ramparter
25-06-2008, 07:37 PM
Ομτως για τις πανελληνιες δεν αξιζει να στεναχωριεστε, το σημαντικο ειναι να βρειτε αυτο που σας αρεσει, δεν ειναι λιγοι αυτοι που βγαζουν πολυ καλους βαθμους και τωρα παιδευονται σε σχολες που δε τους ταιριαζουν. Απ'την αλλη δυο συμμαθητες μου που δε τα πηγαινανε καθολου καλα με τα μαθηματα εχουν τελειωσει και οι δυο τωρα με σπουδες(ο ενας διακοσμητης σε ιεκ κι ο αλλος σ.μ.υ.ν) και δουλευουν.

Μην αγχωνεστε για τα μορια σας, ψαχτε να βρειτε τι θελετε να κανετε.

Sith Lord Bahamut
25-06-2008, 07:45 PM
Δεν νομίζω ότι είναι παράλογο να στεναχωριέται κάποιος που δν πέρασε....μην τα ισοπεδώνουμε όλα :blink:

Αν είναι κάποιος που ξυνόταν και στεναχωριέται επειδή έβγαλε 9 είναι όντως κάπως ειρωνικό, μιας και δν κουράστηκε άρα δν έχει κάποιο ιδιαίτερο λόγο.

Αλλά για παιδιά που διάβαζαν, ή γενικά καναν προσπάθεια στην δειάρκεια της σχολικής χρονιάς και είδαν ότι δν κατάφεραν τπτ ή δν κατάφεραν αυτό που τους άξιζε είναι πολύ λογικό να στεναχωριούνται. Αν ξαναδώσουν είναι άλλος ένας χρόνος διαβάσματος και άλλος ένας χρόνος με έξοδα για την οικογένεια αν πηγαίνουν φροντηστήριο . Αν θέλουν να ξαναδώσουν μαζί τους κι εγώ και να προσπαθήσουν να περάσουν εκεί που θέλουν ---προφανώς αν μπορούν όχι απατηλά όνειρα--- αλλά πιστεύω έχουν όλο το δικαίωμα να στεναχωριούνται.

Εγώ που πέρασα ΤΕΙ Χαλκίδας προφανώς δν στεναχωρέθηκα που δν πέρασα ΑΣΟΕΕ μιας και οι βάσεις έχουν μία κάποια διαφορά και δν την δήλωσα καν γτ ήξερα ότι δν την πιάνω με τπτ όσο διάβασαμα και να ριχνα. Αλλά ΤΕΙ Πειραιά θα πέρναγα για μικρή διαφορά. Πες το ατυχία, απροσεξία, επιπολαιότητα ---που έχω μεγάλη--- αλλά δν πέρασα εκεί. Εντάξει δν πέρασα, στεναχωρέθηκα που ήμουν εκτός Αθηνών αλλά μου πέρασε γρήγορα μιας και γενικά δν με πιάνουν οι στεναχώριες εύκολα, κρατάω τα θετικά και το όποιο χιούμορ έχω.

Και ο κόσμος προφαν'ως δν χάθηκε απτα 18χρ τους μιας και όντως είναι πολλά τα σημαντικά προβλήματα αλλά το χαρτί είναι ένα σημαντικό εφόδιο και προφανως όσο καλύτερη η σχολή τόσο πιο σημαντικό. Άλλο ΤΕΙ Χαλκίδας, άλλο ΑΣΟΕΕ. Άλλο που τα ΤΕΙ πλέον έχουν πάρει τα πάνω τους στις προσλήψεις :P

Και γενικά όσον αφορά το διάβασμα πιστευω είναι και "ταλέντο" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την λέξη αυτή στην συγκεκριμένη περίπτψση.

Ότι έχει σχέση με πράξεις, αριθμούς κτλ κτλ δν καταλαβαίνω τπτ. Σε αντίθεση με τα θεωρητικά που μου αρέσουν πολύ περσσότερο μιας και τα θυμάμαι πιο εύκολα. Και γι'αυτό πήγα Θετική Κατευθηνση γτ ήθελα να περάσω ΟΙκονομικά ή Πληροφορική.....έλεος όμως τρομερή επιλογή είχα κάνει τ΄τοτε :Ρ

Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που είχα κάνει. Δν με ενδιέφερε τπτ απο Φυσικοχημείες, ιατρικές κτλ αλλά πήγα Θετική λολ

sOLiD SNAKE
25-06-2008, 07:46 PM
Την Εταιρειών την πέρασα με 7,5, εύκολο σχετικά. ΤΕΙ Χαλκ υπόψην :Ρ
[/b]

Εγω με 8,5 χωρις να παρακολουθω
πιστευω οτι ειναι η πιο ευκολη λογιστικη :P

Xeno
25-06-2008, 07:50 PM
Tι λετε ρε παιδια, wtf :P.
Εγω μαλλον θα το αφησω σαν τελευταιο μαθημα για πτυχιο μαζι με την Αναλυση και Αποτιμηση Επιχειρησεων.
Κατι αλλα και καλα ζορικα που εχουμε οπως Risk Management, Χρηματοοικονομικα Παραγωγα κτλ, μου φαινονται χαλαρα μπροστα σε αυτα.

Sith Lord Bahamut
25-06-2008, 07:57 PM
Μέθοδοι Αποτίμησης Αξίας Επιχειρήσεων ήταν η περσινή μου εργασία :P
Πάντως κι εμένα η Εταιρειών η πιο εύκολη μου φάνηκε μέχρι τώρα.
Τόσες Λογσιτικές που έχω να μου πεις...

Χρηματοοικονομική Ι / ΙΙ
Κόστους Ι / ΙΙ
Εταιρειών
Ξενοδοχειακή / Τραπεζική / Ναυτιλιακή -1 απτις 3-
Ελεγκτική
Φορολογική Ι / ΙΙ
Εμμέσων Φόρων - ΦΠΑ
Μηχανογραφημενη Ι / ΙΙ
Λογιστικές Εφαρμογές
Ειδικών Φορολογικών Θεμάτων

Ενώ είναι ενδιαφέρον δν μπορώ να πω, είναι δύσκολη η λογιστική ρε γμτ αν δν την καταλάβεις από την αρχή :unsure:

Shadow
26-06-2008, 06:44 PM
μπραβο σε οσους πετυχαν στις (μ)πανελληνιες! αντε και του χρονου!

Doppelganger
30-06-2008, 06:32 PM
Ημουν (και πιθανως ειμαι) στο διλημα τοσο καιρο για το τι να σπουδασω. Ναι ωραια η Ιατρικη και ο House και βγαινω εξω και σπουδαζω, αλλα με τραβαει πολυ και η Βιολογια. Ενταξει δεν σας το κρυβω πως η Βιολογια ηταν φετος η αγαπη της ζωης μου. Ειδικα οταν στην Γενετικη Μηχανικη και στην τεχνολογια του ανασυνδιασμενου DNA ειχα πορωθει τοσο πολυ που εψαχνα να βρω εφαρμογες μονος μου.

Βασικα σαν γιατρος δεν θελω να ανοιξω γιατριο, δεν με πολυνοιαζει να θεραπευω (μαλλον θα το βαριεμαι αυτο). Αν απλα επαιρνα γνωσεις και διδασκα θα ηταν πολυ καλα. Κι εννοω να διδασκω σε κανα πανεπιστημιο με κανονικο μισθο καθηγητη. Μα δεν πας γιατρος για τα λεφτα ή για να σωσεις ζωες; ΟΧΙ! Απλα για την θεωρια.

Η Βιολογια απο την αλλη παλι εχει θεωρια, αλλα εχει και τα εργαστηρια και την ερευνα που με τρελαινουν σαν ιδεα. Με συναρπαζει το γεγονος να ασχοληθω με την βιολογια και αργοτερα με την μοριακη Βιολογια ή την Γενετικη.

Και ειμαι στο διλλημα. Τι να κανω?! :blink:

Μπορει καποιος να μου πει τι κανει ενας γιατρος και τι ενας βιολογος για να δω κι εγω τι πραγματικα θελω; Δεν ειναι πλεον θεμα που περναω (περναω και στα δυο-απλα ιατρικη εξω απο την Ελλαδα), αλλα θεμα του τι θα με γεμιζει. Αλλα μου λειπει η πληροφορηση. Ναι, το ΣΕΠ ειναι gtp και θα τ λεω μεχρι να γινει καλυτερο ή μεχρι να πεθανω ξανα και ξανα.

Α btw επειδη θα σκασω. Διαβασα πως το φυσιολογικο pH του ανθρωπινου οργανισμου ειναι 7,4(Βιολογια γενικης παιδειας). Το θεωρουμε ελαφρως βασικο ή λογω της θερμοκρασιας 36-37 βαθμων κελσιου, αλλαζει η κλιμακα των 25 και απο 7 ως ουδετερο γινεται το 7,4 ως ουδετερο (λογω του Κw και την αξαρτηση του απο την θερμοκρασια);

Xeno
30-06-2008, 06:53 PM
Θα σου λεγα να μιλησεις με τον Schattenjager αν θες μια γνωμη ο οποιος εχει περασει και απο Βιολογια και απο Ιατρικη.
Γενικοτερα το να ασχοληθεις με το ερευνητικο κομματι ειναι πολυ ενδιαφερον και αν θες να διδαξεις εχεις πολυ καιρο μπροστα σου για να αποφασισεις αν σε ενδιαφερει να κανεις και ενα διδακτορικο.

Το θεμα ειναι τι "περιθωρια"?υπαρχουν στην Ελλαδα για κατι τετοιο και που θες εσυ να εστιασεις. Οσα ατομα ξερω που ασχολουνται σοβαρα με κατι παρεμφερες ειναι στο εξωτερικο, αλλα αυτο απαραιτητα δεν αποκλειει τις προοπτικες να κανεις κατι τετοιο και εδω.

Μπορεις να μεινεις στην πιο "παραδοσιακη" πλευρα του χωρου, ενω μπορεις ακομα και να ψαχτεις σε νεοτερα εδαφη, βλεπε bioinformatics κτλ.

Δεν ειμαι ειδικος, αλλα εφοσον δε θες να γινεις γιατρος, αλλα να ασχοηθεις με ερευνα, τοτε δε θα χασεις κατι αν μπεις σε βιολογικο, αφου θα το χρειαζεσαι σαν ενα εφαλτηριο για τη συνεχεια (βλεπε το Ph.D. που λεγαμε πριν).
Δηλωσε ολες τις βιολογικες σχολες απ την καλυτερη ως την τελευταια και μετα πιστευω να εχεις αρκετο χρονο για να παρεις τις αποφασεις σου.

sub_zero
30-06-2008, 09:05 PM
Η Βιολογια απο την αλλη παλι εχει θεωρια, αλλα εχει και τα εργαστηρια και την ερευνα που με τρελαινουν σαν ιδεα. Με συναρπαζει το γεγονος να ασχοληθω με την βιολογια και αργοτερα με την μοριακη Βιολογια ή την Γενετικη. [/b]

Ειδικά άμα θες να ασχοληθείς με τη γεννητική τότε πριν από τις απλές βιολογίες δήλωσε το τμήμα μοριακής βιολογίας και γεννετικής (υπάρχει μόνο μία τέτοια σχολή στην Ελλάδα και είναι στην Αλεξανδρούπολη) το οποίο εξειδικεύεται αμέσως στο αντικείμενο που θες χωρίς να ασχολείται με διάφορες μπούρδες που κάνουν στην απλή.

Βασικα σαν γιατρος δεν θελω να ανοιξω γιατριο, δεν με πολυνοιαζει να θεραπευω (μαλλον θα το βαριεμαι αυτο). Αν απλα επαιρνα γνωσεις και διδασκα θα ηταν πολυ καλα. Κι εννοω να διδασκω σε κανα πανεπιστημιο με κανονικο μισθο καθηγητη. Μα δεν πας γιατρος για τα λεφτα ή για να σωσεις ζωες; ΟΧΙ! Απλα για την θεωρια.[/b]

Δεν θα σου πω γίνε γιατρός ή βιολόγος αλλά θα σου πω κάτι άλλο το οποίο αν θες τη γνώμη μου είναι πιο σημαντικό. Όποια επιλογή κάνεις μην την κάνεις με το μυαλό του 18χρονου. Αυτό που σήμερα σου φαίνεται ότι σου αρέσει και είσαι έτοιμος να το επιλέξεις άσχετα από το αν δεν θα σου εξασφαλίσει τόσο μεγάλη άνεση όσο κάτι άλλο στο μέλλον, σε μερικά χρόνια μπορεί να το σκέφτεσαι και να λες "τι μαλακίες έκανα τότε". Και αυτό το μερικά χρόνια μην νομίζεις ότι είναι κάτι το μακρινό. Ήδη από όταν μπαίνεις στην σχολή αρχίζεις να βλέπεις κάποια πράγματα με πιο ρεαλιστικό τρόπο. Μην υποτιμάς με τέτοιο απόλυτο τρόπο την "ασφάλεια" (καλά και όρος "ασφάλεια" είναι κάτι σχετικό βέβαια) που σου προσφέρει το να ανοίξεις ένα ιατρείο σε σύγκριση με το αν θα ασχοληθείς με την έρευνα. Σκέψου το πολύ καλά πριν πάρεις την όποια απόφαση. Αυτό στο λέω από προσωπική εμπειρία.

Imrahil
30-06-2008, 09:43 PM
House και πίπες, το πολύ πολύ εδώ να σου έρθει κανάς ασφαλισμένος με αλλεργική, φλεγματώδη ρινίτιδα και να σε βρίσει σε σπαστά ελληνικά επειδή δεν του έγραψες τα φάρμακα που γούσταρε.
Από την άλλη, ως γιατρός, αν είσαι καλός, θα παίρνεις από τις φαρμακευτικές τρελές μίζ--ερευνητικά επιδόματα. Επίσης, με δικά τους έξοδα θα μπορείς να γυρνάς τον κόσμο σε ταξιδάκια αναψυχ--εκπαιδευτικά συνέδρια.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να δηλώσεις πρώτο πεδίο και να φροντίσεις να καλλιέργησεις τον άνθρωπο, αντί να προσπαθείς να τον θεραπεύσεις ή να αποκωδικοποιήσεις το DNA του. Ό,τι και να του κάνεις θα ψοφήσει, οπότε τουλάχιστον ας κάνει κάτι αξιόλογο με το χρόνο του.(ό,τι θες εκτός απο Θεολογία)

DiscipleInAgony
30-06-2008, 10:37 PM
Doppelganger, τώρα είδα το θέμα..δυστυχώς τώρα είμαι πιεσμένος και δεν προλαβαίνω να γράψω πολλά..
Αλλά επιφυλασσομαι για αύριο..ελπίζω να προλαβαίνω... :P

Κύριε subzero, προσοχή λίγο στο τι γράφουμε έτσι..
To να χαρακτηρίζεις επιστημονικούς κλαδους σαν την Ζωολογία, την Βοτανική,μπούρδες, γιατί σε αυτές μάλλον αναφέρεσαι είναι μέγιστη παρανόηση..
Και αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, την έννοια και την μαγεία της Βιολογίας δεν μπορείς να την καταλάβεις, αν δεν έρθεις σε επαφή με τους θεμέλιους λίθους της, δηλαδή την Βοτανική και την Ζωολογία..
Καλό και το dna και όλα τα συναφή, αλλά η Βιολογία ΔΕΝ είναι μόνο αυτά...

sub_zero
30-06-2008, 11:08 PM
Κύριε subzero, προσοχή λίγο στο τι γράφουμε έτσι..
To να χαρακτηρίζεις επιστημονικούς κλαδους σαν την Ζωολογία, την Βοτανική,μπούρδες, γιατί σε αυτές μάλλον αναφέρεσαι είναι μέγιστη παρανόηση..
Και αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, την έννοια και την μαγεία της Βιολογίας δεν μπορείς να την καταλάβεις, αν δεν έρθεις σε επαφή με τους θεμέλιους λίθους της, δηλαδή την Βοτανική και την Ζωολογία.. [/b]

Όντως στην ζωολογία και στην βοτανική αναφέρομαι. Για κάποιον που αναφέρει ξεκάθαρα ότι τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί με το dna και την γεννετική το πιθανότερο είναι να τα θεωρεί μπούρδες και να μην θέλει να κάτσει να ασχοληθεί με αυτά. Το μπούρδες λοιπόν έχει καθαρά να κάνει με το τι έχει στόχο να κάνει ο καθένας όταν περνάει σε μία σχολή.

Καλό και το dna και όλα τα συναφή, αλλά η Βιολογία ΔΕΝ είναι μόνο αυτά...[/b]

Ο doppel ήταν ξεκάθαρος νομίζω ως προς το ποιο κομμάτι της βιολογίας τον ενδιαφέρει. Αν θέλει να ασχοληθεί με το dna γιατί να φάει στη μάπα βοτανική και ζωολογία και τελικά να έχει λιγότερες γνώσεις για το αντικείμενο που του αρέσει;

Πάντως το γεγονός ότι κατάλαβες αμέσως στο που αναφέρομαι μάλλον κάτι σημαίνει; Μήπως ακόμη και αυτοί του απλού βιολογικού δεν δείχνουν τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για τα συγκεκριμένα κομμάτια;

DiscipleInAgony
01-07-2008, 12:47 AM
Πραγματικά δεν θέλω να ανοίξω νέα κόντρα, αλλά μιας και είσαι admin νομίζω μια λιγότερο επιθετική απάντηση, δεν θα έβλαπτε subzero, χωρίς εξυπνακίστικα υπονοούμενα για το τι προτιμούν οι φοιτητές του "απλού" (ασχολίαστο--προφανώς είσαι οπαδός της άκρας εξειδίκευσης..)Βιολογικού..

Το παλικάρι μίλησε για Βιολογία στο σύνολο της και μετά ανέφερε ειδικά για Βιοτεχνολογία..
έχεις κάνει σπουδές Βιολογίας?
Αν όχι, απορώ τότε με την σιγουριά με την οποία περιβάλεις την υπόθεση σου ότι οι γνώσεις Βοτανικής Ζωολογίας είναι άχρηστες...Αν θέλεις να γίνεις ένας |σαν επιστήμονας| που ασχολείσαι συνέχεια με την πρωτείνη σου χωρίς καν να ξέρεις σε ποιον οργανισμό παράγεται, το τι φυσιολογικά μονοπάτια ακολουθεί κτλ, συνέχιζε να θεωρείς την Βοτανική και την Ζωολογία άχρηστες και μπούρδες...
Αν όμως θέλεις να γίνεις επιστήμονας και όχι τεχνικός, τότε η ενασχόληση σου με την Βιολογία ως ενότητα, ως σύνολο είναι απαραίτητη..
Και αν δεν απατώμαι ακόμη και σε αυτά τα άκρως εξειδικεύμενα τμήματα, γίνονται μαθήματα Ζωολογίας και Βοτανικής...
Αν δεν ήταν η Βοτανική και η Ζωολογία να δρουν σαν πρωταρχικοί δότες ερεθισμάτων για τις μοριακές τεχνικές, η θαυμαστή εξέλιξη στο τομέα της Μοριακής δεν ήταν δυνατή..
Και για να απαντήσω στα υπονοούμενα σου, για εμάς τους απλούς φοιτητές Βιλογικού..
Στα έτη μου, η μεγαλύτερη πλειοψηφία των φοιτητών, ακόμα και αν διάλεγαν την ας πούμε μοριακή κατεύθυνση, αγαπούσαν την Ζωολογία και την Βοτανική, γιατί αυτές σε έφερναν σε επαφή με το καθαρό και ανόθευτο νόημα της Βιολογίας από την μία και από την άλλη σου έδιναν απίστευτες γνώσεις για την κατανόηση και την συσχέτιση των Μοριακών φαινομένων με τις Φυσιολογικές τους συσχετίσεις...
Δυστυχώς υπήρχαν πάντα ορισμένοι που απαξίωναν την Βιολογία και την Ζωολογία, γιατί συγνώμη αλλά δρούσαν με την λογική του "αποτυχημένου γιατρού" που δεν νοιάζεται για τα ζώα και τα φυτά, αλλά μόνο και μόνο για την Μοριακή πατέντα που θα του έδινε μια θέση σε μια εταιρία Βιοτεχνολογίας..
Για αυτό ξέρω και τις συνηθισμένες ενστάσεις για την χρησιμότητα των Βοτ/Ζωολογικών μαθημάτων..
Ειδικά στη Βιολογία η γνώση είναι αδιαίρετη, έτσι ώστε να βγουν από τις σχολές επιστήμονες και όχι τεχνικοί που γνωρίζουν μόνο το κάνει το μόριο που μελετούν, χωρίς συναίσθηση της δομής και της ενότητας που διέπει την ζωντανή ύλη...

Somari
01-07-2008, 12:51 AM
Ωραίο ποστ,κυρίως γιατί μου θυμίζει τι γίνεται και στην δική μου σχολή.

Xeno
01-07-2008, 01:06 AM
Ας μην ειμαστε ισοπεδωτικοι σε θεματα παιδειας.
Δεν ξερω τι γινεται με τη βιολογια αλλα μπορω να μιλησω για το αντικειμενο μου το οποιο ειναι ακρως εξειδικευμενο.

Στην αρχη ασχοληθηκα με τις γενικοτερες αρχες του κλαδου (περι οικονομικων ο λογος) για να αποκτησω τα διαφορα θεμελια που ηταν απαραιτητα.
Αλλα ηταν χρησιμα, αλλα ηταν λιγοτερο χρησιμα και αλλα μου φανηκαν σχεδον αχρηστα, αλλα λιγη σημασια εχει αυτο.

Απ' ολα κατι εχεις να κρατησεις, ειτε επειδη διευρυνεις το γνωστικο σου πεδιο, ειτε επειδη ακομα και αν δε σου αρεσει κατι - τουλαχιστον ετσι εκτιμας περισσοτερο τα τοσα εξειδικευμενα πραγματα που ακολουθουν στην πορεια.

Προσωπικα τασσομαι υπερ της εξειδικευσης, αλλα αυτο δε σημαινει πως εχω λογο να κατακρινω τη γενικοτερη γνωση. Το καθε τι αποτελει επιλογη του καθενος, αλλα οταν καποιος ειναι μολις 18 χρονων ειναι δυσκολο να αποφασισει τι ειναι καλυτερο, οποτε καλυτερα να αρχισει απο κατι γενικο. Στην πορεια βρισκει απειρες ευκαιριες κανεις για περαιτερω εξειδικευση.

sub_zero
01-07-2008, 01:56 AM
Πραγματικά δεν θέλω να ανοίξω νέα κόντρα, αλλά μιας και είσαι admin νομίζω μια λιγότερο επιθετική απάντηση, δεν θα έβλαπτε subzero, χωρίς εξυπνακίστικα υπονοούμενα για το τι προτιμούν οι φοιτητές του "απλού" (ασχολίαστο--προφανώς είσαι οπαδός της άκρας εξειδίκευσης..)Βιολογικού.. [/b]

Κόντρα; Δεν ξέρω τι σε εχει πιάσει και μέσα σε μία μέρα έχεις δημιουργήσει μέσα στο μυαλό σου 2 "κόντρες" από το πουθενά. Το ότι διαφωνούμε σε κάτι δεν σημαίνει ότι έχουμε κόντρα. Όσο για αυτά που αναφέρεις ως εξυπνακίστικα υπονοούμενα για το "απλό", συγγνώμη από εδώ και στο εξής θα το αναφέρο ως βιολογικό και το άλλο ως τμήμα μοριακής βιολογίας και γεννετικής.

έχεις κάνει σπουδές Βιολογίας?
Αν όχι, απορώ τότε με την σιγουριά με την οποία περιβάλεις την υπόθεση σου ότι οι γνώσεις Βοτανικής Ζωολογίας είναι άχρηστες[/b]

Δεν έχω σπουδάσει βιολογία, έχω μιλήσει όμως με άτομα που έχουν σπουδάσει και μπορώ να έχω μία άποψη επί του θέματος. Οι γνώσεις που αναφέρεις δεν είναι άχρηστες, κάποιες από αυτές (όσες τους χρειάζονται) τις έχουν μέσα από τα μαθήματα τους, απλά δεν χρειαζεται να πλατιάζουν.

Και αν δεν απατώμαι ακόμη και σε αυτά τα άκρως εξειδικεύμενα τμήματα, γίνονται μαθήματα Ζωολογίας και Βοτανικής...[/b]

Μέσα στα άλλα μαθήματα παίρνουν όσες γνώσεις χρειάζονται και υπάρχει και ένα μάθημα γενική βιολογίας στον κορμό και ένα ακόμα επιλογής.

Αν θέλεις να γίνεις ένας |σαν επιστήμονας| που ασχολείσαι συνέχεια με την πρωτείνη σου χωρίς καν να ξέρεις σε ποιον οργανισμό παράγεται, το τι φυσιολογικά μονοπάτια ακολουθεί κτλ, συνέχιζε να θεωρείς την Βοτανική και την Ζωολογία άχρηστες και μπούρδες...
Αν όμως θέλεις να γίνεις επιστήμονας και όχι τεχνικός, τότε η ενασχόληση σου με την Βιολογία ως ενότητα, ως σύνολο είναι απαραίτητη..
Και αν δεν απατώμαι ακόμη και σε αυτά τα άκρως εξειδικεύμενα τμήματα, γίνονται μαθήματα Ζωολογίας και Βοτανικής...[/b]

Γίνεσαι απόλυτος. Όσο σε πείραξε αυτό που είπα για μπούρδες (το οποίο έστω και στο δεύτερο ποστ ξεκαθάρισα τι εννοούσα) άλλο τόσο θα έπρεπε να σε πειράξει και αυτό που λες εσύ για τεχνίτες.

ΜΕ αυτή τη λογική οι μαθηματικοί και οι φυσικοί είναι επιστήμονες και εμείς οι μηχανικοί που βασιζόμαστε πάνω στα μαθηματικά και τη φυσική χωρίς να εμβαθύνουμε όμως τόσο όσο αυτοί, είμαστε απλοί τεχνίτες

Αν δεν ήταν η Βοτανική και η Ζωολογία να δρουν σαν πρωταρχικοί δότες ερεθισμάτων για τις μοριακές τεχνικές, η θαυμαστή εξέλιξη στο τομέα της Μοριακής δεν ήταν δυνατή..[/b]

Δεν διαφώνησα κάπιυ σε αυτό.

Και για να απαντήσω στα υπονοούμενα σου, για εμάς τους απλούς φοιτητές Βιλογικού..
Στα έτη μου, η μεγαλύτερη πλειοψηφία των φοιτητών, ακόμα και αν διάλεγαν την ας πούμε μοριακή κατεύθυνση, αγαπούσαν την Ζωολογία και την Βοτανική, γιατί αυτές σε έφερναν σε επαφή με το καθαρό και ανόθευτο νόημα της Βιολογίας από την μία και από την άλλη σου έδιναν απίστευτες γνώσεις για την κατανόηση και την συσχέτιση των Μοριακών φαινομένων με τις Φυσιολογικές τους συσχετίσεις...
Δυστυχώς υπήρχαν πάντα ορισμένοι που απαξίωναν την Βιολογία και την Ζωολογία, γιατί συγνώμη αλλά δρούσαν με την λογική του "αποτυχημένου γιατρού" που δεν νοιάζεται για τα ζώα και τα φυτά, αλλά μόνο και μόνο για την Μοριακή πατέντα που θα του έδινε μια θέση σε μια εταιρία Βιοτεχνολογίας..[/b]

Εγώ απλώς αναρωτήθηα πως ήξερες που ακριβώς αναφερόμουν και τι μπορεί αυτό να σημαίνει. Λες και έχω πρόβλημα εγώ με τους Βιολόγους γιατί θα μου φάνε τη δουλειά με τη βοτανική και τη ζωολογία...

Επειδή βλέπω να επιμένεις πολύ σε διαχωρισμό και επιστημόνων. Προφανως για να είναι ΑΕΙ μία σχολή, δεν θα είναι για πλάκα... Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι έχει νόημα να βάζουμε μέτρα για το ποιος είναι πιο επιστήμονας.
Ειδικά όταν μιλάμε σε ένα τέτοιο τόπικ σε παιδιά που μόλις τελείωσαν τις πανελλήνιες καλό θα είναι να μην μιλάμε μόνο για επιστήμονες τεχνίτες κτλ αλλά και για τον αντίκτυπο όλων αυτών στην αγορά εργασίας. Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να λένε εγώ θα γίνει επιστήμονας και δεν με νοιάζει το πως και που θα δουλέψω.
Και για να έρθω και λίγο προς τα λεγόμενα του somari, κλασσικό παράδειγμα η σεμφε στο πολυτεχνείο. Το παίζουν επιστήμονες και ιστορίες και στην τελική δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα.

_Lloyd
01-07-2008, 03:05 AM
ΜΕ αυτή τη λογική οι μαθηματικοί είναι επιστήμονες και oι φυσικοί και εμείς οι μηχανικοί που βασιζόμαστε πάνω στα μαθηματικά χωρίς να εμβαθύνουμε όμως τόσο όσο αυτοί, είμαστε απλοί τεχνίτες
[/b]

Fixed :P

Giama
01-07-2008, 03:56 AM
<div class='quotetop'>(Doppelganger @ Jun 25 2008, 01:06 PM) 29924</div>εκθεση με 15,3 ενω περιμενα περισσοτερο (σημερα εμαθα πως ειχα 9 μορια διαφορα αναμεσα στους δυο διορθωτες lol)[/b]

Τι μου θύμισες...

7 χρόνια πριν, εξετάσεις Β΄ Λυκείου (που δίναμε τότε), 9 μαθήματα.

Μέσος όρος στα 8 μαθήματα: 19,4 / 20

Έκθεση:
1ος βαθμολογητής: 15
2ος βαθμολογητής: 11
αναβαθμολογητής: 10!!!
Τελικός βαθμός έκθεσης: 10,5 (μέτραγε τότε ο βαθμός του αναβαθμολογητή και ο ένας από τους δύο βαθμολογητές που είχε βαθμολογήσει πιο κοντά στο βαθμό του αναβαθμολογητή)

Το αποτέλεσμα ήταν να πέσει ο μέσος όρος περίπου 1 μονάδα / 20.

Γ΄ Λυκείου είχα πάλι αναβαθμολόγηση στην Ιστορία αυτή τη φορά και πάλι ο αναβαθμολογητής μου έβαλε πιο κάτω και από τους δύο, τραβώντας πάλι κάτω το βαθμό.

Συμπέρασμα: Ίσως καλύτερα που δεν πήγες αναβαθμολόγηση, αν και τώρα είναι λίγο πιο ευνοϊκές οι συνθήκες.

FoM
01-07-2008, 09:27 AM
Συμπέρασμα: Ίσως καλύτερα που δεν πήγες αναβαθμολόγηση, αν και τώρα είναι λίγο πιο ευνοϊκές οι συνθήκες.
[/b]

Άσε, κάτι μου λέει ότι φέτος πάλι τα ?μαγείρεψαν?... Από τη μία ακούς για το νέο μέτρο της αναβαθμολόγησης, σύμφωνα με το οποίο, πάντα μετράνε οι δύο υψηλότεροι βαθμοί, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πέσεις χαμηλότερα, αλλά είτε μένεις στην ίδια βαθμολογία, είτε ανεβαίνεις.

Στην αρχή σκέφτηκα "WTF?" και κατέληξα στο αρχικό συμπέρασμα πως θα πρέπει να τεθεί περιορισμός στον αριθμό των γραπτών που αναβαθμολογούνται ανά μαθητή. Αυτό το σκεφτόμουν μέχρι που βγήκαν οι βαθμοί, αφού με βάση αυτή τη λογική, όλοι θα πήγαιναν όλα τα γραπτά τους για αναβαθμολόγηση. :P

Την ημέρα όμως που οι βαθμολογίες αναρτήθηκαν στα σχολεία... it all became clear to me. Από όσα κοίταξα, δεν υπήρχε κανένα γραπτό με διαφορά 13 ή περισσότερα μόρια, κι έτσι δε γίνεται αναβαθμολόγηση. Ορίστε λοιπόν η λύση, να βλέπω το 12,3 στην Έκθεση, και να παθαίνω shock, και να λέω ?αναβαθμολόγηση κατευθείαν?, και μετά να βλέπω ότι η διαφορά είναι 9 μόρια. :blink: :blink: :blink: Ε, αυτά δε γίνονται.

Πιστεύω λοιπόν ότι φέτος αυτό έγινε σκόπιμα, αλλά δε γνωρίζω ακριβώς με ποιον τρόπο. Επίσης πιστεύω ότι είτε η Έκθεση έχει γίνει ένα ακόμα μάθημα αποστήθισης και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι, είτε οι βαθμοί μπαίνουν με κλήρωση, γιατί είδα και κάτι ξεκάρφωτα 17άρια σε κάτι παιδιά άκυρα...

Άρα το συμπέρασμα είναι:

Συμπέρασμα: Ίσως καλύτερα που δεν πήγες αναβαθμολόγηση, αν και τώρα είναι φαινομένικα λίγο πιο ευνοϊκές οι συνθήκες. But... did you ever have a choice?
[/b]

FIXED. :P :lol:

Somari
01-07-2008, 12:18 PM
Άσε, κάτι μου λέει ότι φέτος πάλι τα ?μαγείρεψαν?... Από τη μία ακούς για το νέο μέτρο της αναβαθμολόγησης, σύμφωνα με το οποίο, πάντα μετράνε οι δύο υψηλότεροι βαθμοί, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πέσεις χαμηλότερα, αλλά είτε μένεις στην ίδια βαθμολογία, είτε ανεβαίνεις.

Στην αρχή σκέφτηκα "WTF?" και κατέληξα στο αρχικό συμπέρασμα πως θα πρέπει να τεθεί περιορισμός στον αριθμό των γραπτών που αναβαθμολογούνται ανά μαθητή. Από όσα κοίταξα, δεν υπήρχε κανένα γραπτό με διαφορά 13 ή περισσότερα μόρια, κι έτσι δε γίνεται αναβαθμολόγηση. Ορίστε λοιπόν η λύση, να βλέπω το 12,3 στην Έκθεση, και να παθαίνω shock, και να λέω ?αναβαθμολόγηση κατευθείαν?, και μετά να βλέπω ότι η διαφορά είναι 9 μόρια. :blink: :blink: :blink: Ε, αυτά δε γίνονται.

Πιστεύω λοιπόν ότι φέτος αυτό έγινε σκόπιμα, αλλά δε γνωρίζω ακριβώς με ποιον τρόπο. Επίσης πιστεύω ότι είτε η Έκθεση έχει γίνει ένα ακόμα μάθημα αποστήθισης και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι, είτε οι βαθμοί μπαίνουν με κλήρωση, γιατί είδα και κάτι ξεκάρφωτα 17άρια σε κάτι παιδιά άκυρα...

Άρα το συμπέρασμα είναι:
FIXED. :P :lol:
[/b]

Wat...wat?

FoM
01-07-2008, 12:52 PM
Δεν είναι ξεκάθαρο; :P Υποστηρίζω ότι φέτος η βαθμολογίες έχουν μπει κατόπιν συνεννόησης, ή απλά οι βαθμοί δεν καλύπτονταν, και ο δεύτερος βαθμολογητής έβαζε κοντινό βαθμό. Θυμάμαι και το περσινό φιάσκο με τα Ειδικά Μαθήματα (διόρθωση με ανοιχτά ονόματα, περισσότερο στα Αγγλικά, στη Θεσσαλονίκη), και είχα δώσει πέρσυ Αγγλικά, όπως και φέτος. Αυτή η συμπεριφορά με κάνει να σκέφτομαι έτσι και φέτος, μιας και η κυβέρνηση παραμένει η ίδια, αν και απορώ πως επανεκλέχθηκαν. Μόνο να έχουν κάνει και φέτος καμία μαλακία, θα πας να τους βάλω βόμβα.

Somari
01-07-2008, 01:12 PM
Με το άλλο τι εννοείς;;Όλοι θα πήγαιναν τα γραπτά τους για αναβαθμολόγηση;;Η που λές "λεω αναβαθμολόγηση κατευθείαν"

straier
01-07-2008, 01:20 PM
Ημουν (και πιθανως ειμαι) στο διλημα τοσο καιρο για το τι να σπουδασω. Ναι ωραια η Ιατρικη και ο House και βγαινω εξω και σπουδαζω, αλλα με τραβαει πολυ και η Βιολογια. Ενταξει δεν σας το κρυβω πως η Βιολογια ηταν φετος η αγαπη της ζωης μου. Ειδικα οταν στην Γενετικη Μηχανικη και στην τεχνολογια του ανασυνδιασμενου DNA ειχα πορωθει τοσο πολυ που εψαχνα να βρω εφαρμογες μονος μου.

Βασικα σαν γιατρος δεν θελω να ανοιξω γιατριο, δεν με πολυνοιαζει να θεραπευω (μαλλον θα το βαριεμαι αυτο). Αν απλα επαιρνα γνωσεις και διδασκα θα ηταν πολυ καλα. Κι εννοω να διδασκω σε κανα πανεπιστημιο με κανονικο μισθο καθηγητη. Μα δεν πας γιατρος για τα λεφτα ή για να σωσεις ζωες; ΟΧΙ! Απλα για την θεωρια.

Η Βιολογια απο την αλλη παλι εχει θεωρια, αλλα εχει και τα εργαστηρια και την ερευνα που με τρελαινουν σαν ιδεα. Με συναρπαζει το γεγονος να ασχοληθω με την βιολογια και αργοτερα με την μοριακη Βιολογια ή την Γενετικη.

Και ειμαι στο διλλημα. Τι να κανω?! :blink:

Μπορει καποιος να μου πει τι κανει ενας γιατρος και τι ενας βιολογος για να δω κι εγω τι πραγματικα θελω; Δεν ειναι πλεον θεμα που περναω (περναω και στα δυο-απλα ιατρικη εξω απο την Ελλαδα), αλλα θεμα του τι θα με γεμιζει. Αλλα μου λειπει η πληροφορηση. Ναι, το ΣΕΠ ειναι gtp και θα τ λεω μεχρι να γινει καλυτερο ή μεχρι να πεθανω ξανα και ξανα.

Α btw επειδη θα σκασω. Διαβασα πως το φυσιολογικο pH του ανθρωπινου οργανισμου ειναι 7,4(Βιολογια γενικης παιδειας). Το θεωρουμε ελαφρως βασικο ή λογω της θερμοκρασιας 36-37 βαθμων κελσιου, αλλαζει η κλιμακα των 25 και απο 7 ως ουδετερο γινεται το 7,4 ως ουδετερο (λογω του Κw και την αξαρτηση του απο την θερμοκρασια);
[/b]

Αν θες να πας για να διδάξεις τότε ιατρική ή βιολογία δεν έχει σημασία. Και τα δύο μπορεί να σε οδηγήσουν εκεί.
Αν πας ιατρική έχεις πολύ καλύτερα εργασιακά δικαιώματα και γενικά καλύτερες οικονομικές απολαβές (καλά μη φανταστείς το χρήμα να ρέει από τα μπατζάκια σου αν δουλεύεις σε νοσοκομείο του δημοσίου αλλά και πάλι είναι πιο εύκολη η επαγγελματική αποκατάσταση).
Ως βιολόγος δε μπορείς να έχεις κανένα δικαίωμα πάνω σε ασθενείς. Για παράδειγμα αν θες να ανοίξεις ένα εργαστήριο για αναλύσεις DNA απλά δε γίνεται γιατί και αυτό είναι τομέας των ιατρών. Από την άλλη βέβαια αν πας ιατρική πρέπει να ξοδέψεις λίγο πολύ 10 χρόνια στην καλύτερη περίπτωση μόνο για τη σχολή και την εξειδίκευση. Επίσης αν πας ιατρική και σκοπεύεις να συνεχίσεις σε έρευνα το πιθανότερο είναι να κάνεις κάτι πιο patient-oriented. Προφανώς αν θέλεις να κάνεις έρευνα σε φυτά τότε είναι λίγο άκυρη επιλογή.
Από την άλλη η βιολογία είναι πολύ πιο research-oriented από τη φύση της. Θεωρώ πως είναι πολύ πιο εύκολο να συνεχίσεις έρευνα από κει δεδομένου πως μετά από 4 χρόνια σπουδών μπορείς να συνεχίσεις ήδη για Master ή PhD. Έχε υπόψη σου πως από βιολογία είναι πολύ πιο πιθανό να κάνεις fundamental research. Κοινώς να ασχολείσαι με τη διαλεύκανση μηχανισμών που δεν έχουν απαραίτητα άμεση πρακτική χρησιμότητα (τουλάχιστον όχι βραχυπρόθεσμα γιατί μακροπρόθεσμα όλες αυτές οι γνώσεις μπορούν να αποκτήσουν πρακτική εφαρμογή).
Για το θέμα βοτανικής-ζωολογίας-οικολογίας κλπ προσωπικά θεωρώ πως είναι θέμα γούστου. Δε με συναρπάζουν ιδιαίτερα πέρα από τη βιολογία συμπεριφοράς. Μπορεί να αποτελούν θεμέλιους λίθους και κάθε βιολόγος χρειάζεται κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις αλλά το πόσο θέλεις να εμβαθύνεις αποτελεί καθαρά θέμα προσωπικού ενδιαφέροντος. Για την άκρα εξειδίκευση που ανέφερες Σκιοκυνηγέ απλά θα διαφωνήσω πλήρως. Σίγουρα η Μοριακή Βιολογία είναι πιο ειδική από Γενική Βιολογία αλλά είναι τόσο ευρύ το φάσμα εφαρμογών σήμερα που μόνο για εξειδίκευση δε μιλάμε. Έχω τελειώσει τη σχολή της Αλεξανδρούπολης και εγώ και οι συμφοιτητές μου ασχολούμαστε με εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Επίσης να προσθέσω πως αν δε σε πειράζει να βγεις και να μείνεις στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα, δεδομένου πως στην Ελλάδα η έρευνα δυστυχώς έχει διάφορα προβλήματα. Πιστεύω πως αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο, ασχοληθείς και δουλέψεις σε αυτό τότε ένας τέτοιος δρόμος δεν είναι τόσο δύσκολος. Βέβαια και εδώ μη φανταστείς τρελά λεφτά κλπ απλά μέτρια πράγματα για να ζεις αξιοπρεπώς. Βέβαια η γοητεία του να βλέπεις κάτι πρώτος στον κόσμο είναι αρκετά ισχυρή. Όχι ότι δεν υπάρχουν στιγμές που θα βαρεθείς με κάποιες διαδικασίες που επαναλαμβάνονται αλλά μάλλον λιγότερες σε σχέση με άλλα επαγγέλματα.
Αυτά από μένα. Βέβαια για να καταλάβεις ακριβώς τι συμβαίνει σε κάθε τομέα πρέπει να το ζήσεις αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ευχέρεια για να δοκιμάζεις πράγματα μέχρι να διαλέξεις ότι σου αρέσει πάρα πολύ. :P
Και κάτι τελευταίο που επιφανειακά δεν είναι τόσο σημαντικό αλλά επηρεάζει τον εαυτό σου ως άνθρωπο και ως επιστήμονα. Η αρχική σχολή στην οποία θα σπουδάσεις επηρεάζει σημαντικά τον τρόπο σκέψης σου. Δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα αλλά είναι ένα συμπέρασμα που έχω βγάλει συναναστρεφόμενος με άτομα από ένα ευρύ φάσμα ειδικοτήτων. Δεν είναι ο ένας τρόπος καλύτερος ή πιο σωστός από τον άλλο αλλά έχει αρκετό ενδιαφέρον να παρατηρήσεις τις διαφορές.

FoM
01-07-2008, 05:38 PM
@Somari

Το ?αναβαθμολόγηση κατευθείαν? το είπα στον εαυτό μου μόλις είδα το 12,3. Δηλαδή θα έστελνα το γρπτό για αναβαθμολόγηση...

Για το άλλο... Δε θα ήταν απόλυτα φυσικό; Φέτος είπανε ότι η αναβαθμολόγηση αλλάζει ως εξής: Από τους 3 βαθμούς, μένουν οι δύο υψηλότεροι, και ο μέσος όρος τους θα είναι ο νέος βαθμός. Με αυτή τη νοοτροπία, δε μπορείς να πάσεις χαμηλότερα...

Και με αυτό το σκεπτικό, ακόμα και την Ιστορία, που πήρα 19,2, θα την έστελνα για αναβαθμολόγηση. :P :P :P

Somari
01-07-2008, 06:11 PM
Δηλαδή θα έστελνα το γρπτό για αναβαθμολόγηση...

[/b]

Μα δες μπορεις!Αυτό θέλω να πω τόση ώρα!
Εκτός και αν άλλαξε κάτι τα τελευταία 5 χρόνια (εκτός του αριθμού μαθημάτων)

Somari
01-07-2008, 06:33 PM
http://i6.photobucket.com/albums/y243/supertrunksz/doppelmd.jpg

Ramparter
01-07-2008, 07:21 PM
Ναι κι εγω απ'οσο θυμαμαι η αναβαθμολογηση γινεται αυτοματα οταν υπαρχει μεγαλη αποκλιση μεταξυ των βαθμων.

FoM
01-07-2008, 08:52 PM
Δε γνωρίζω αν υπάρχει περιορισμός, αλλά από όσα ξέρω, μου φαίνεται ότι πρέπει να ζητήσεις την αναβαθμολόγηση.

Bartman
01-07-2008, 09:20 PM
Χθες ανακοινώθηκε πως τελικά οι μαθητές της 3ης τάξης των ΕΠΑ.Λ θα δώσουν στις Πανελλήνιες 4 μαθήματα αντί για 3 που ήταν εξαρχής , το επιπρόσθετο μάθημα θα είναι η Έκθεση...(τα 2 θα είναι ειδικότητας , το άλλο Μαθηματικά και το τέταρτο Έκθεση)

Doppelganger
01-07-2008, 10:17 PM
http://i6.photobucket.com/albums/y243/supertrunksz/doppelmd.jpg
[/b]

EPIC :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D

Somari
01-07-2008, 10:34 PM
Δε γνωρίζω αν υπάρχει περιορισμός, αλλά από όσα ξέρω, μου φαίνεται ότι πρέπει να ζητήσεις την αναβαθμολόγηση.
[/b]

Λαθος νομίζεις.
Τι τις πέρασες τις πανελλαδικές,πανεπιστήμιο;;; :lol:

Sith Lord Bahamut
02-07-2008, 12:30 PM
Καλά και στις σχολές...τι ζητήσεις τι δν ζητήσεις το ίδιο και το αυτό... :(

Σου λέει εκεί που νόμιζες ότι έχεις το 8άρι και σου βάζει 5 σου απαντάει "και πολύ ευγενικός ήμουν...." :/
Καλά αν είναι απ'τους περίεργους και σε βάλεισ το μάτι γτ τον αμφισβήτησες οκ την έκατσες έτσι απλά.....δν παίρνεις πτυχίο που να χτυπιέσαι :P

lucifair
09-07-2008, 07:31 PM
Γειαααα....Ελεος,το μοναδικο πραγμα με το οποιο εχω ασχοληθει σ αυτο το φορουμ ειναι οι πανελληνιες.

Τεσπα,λοιπον βαθμος προσβασης 18.482. μαλακια αλλα μαλλον ουτε κ γω μπαινω ιατρικη. :P

Οι επιλογες απο κει κ περα ειναι πολλες παντως.Προς το παρον περναω ενα γαματο καλοκαιρι κ μετα θα δουμε τι θα αποφασισω.

Συγχαρητηρια στα παιδια παντως τοσο για το αποτελεσμα οσο κ για την προσπαθεια, κ πραγματικα καθε εμποδιο για καλο. :)

Μια ερωτηση παντως γιατι μου εχει σκαλωσει ασχημα. μα ΠΩΣ ειναι δυνατον στην χημεια ο ενας βαθμολογητης να μου βαζει 97 κ ο αλλος 89?? απ τα ανεξηγητα αυτων των εξετασεων υποθετω. :angry:

Οταν γυρισω απο διακοπες θα καθησω να ασχοληθω σοβαρα με αυτην την αψογη παρεα εδω. :P

Καλες διακοπες!!!

FoM
10-07-2008, 01:29 PM
Λοιπόν, όπως σας είχα πει, είχα Γενικό Βαθμό Πρόσβασης 16.177, για την Αγγλική Φιλολογία Αθήνας. Τελικά στα Αγγλικά μου βάλανε 17,8 και αποδείξανε για άλλη μία φορά ότι δεν ξέρουν Αγγλικά. :D :P

Πέρα από την πλάκα, ο βαθμός ήταν χαμηλός... Είμαι καλός στα Αγγλικά ρε παιδί μου, πώς το λένε :P Βασικά, έχω πάρει το Cambridge Proficiancy με A, οπότε μπορώ να πω την παλεύω...

lucifair, εμένα πως είναι δυνατόν να μου βάζει ό ένας βαθμολογητής 93 στα Αγγλικά, και ο άλλος ο ασχετίλος 70;;; :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: Και έγινε αυτόματη αναβαθμολόγηση ;) και ο τρίτος έβαλε 85.

Παρόλα αυτά... αν και γινόταν καλύτερα (με αυτούς τους κρετίνους που έμπλεξα... λέω σε όλο το Πέραμα ότι μου έβαλαν 14/20 στα Αγγλικά και γελάνε...), τελικά βρίσκομαι στα 19.677 για την Αγγλική Φιλολογία, η οποία πέρσι ήταν 18.926. Με 751 μόρια επιπλέον..! :lol: B)

Πώς το βλέπετε; B) B) B) B) B)

Doppelganger
10-07-2008, 01:48 PM
Ωραιος Phantom Mogli, πολυ ωραιος :D :D :D :D

Εγω το Cambridge Prof me C το πηρα. Πρεπει να εισαι θηριο ανημερο :blink: :D :D :D

Εγω θα ξαναδωσω μαλλον. Κι αν δεν περασω Ιατρικη και την δευτερη φορα παω στο εξωτερικο τοτε. Αν και ο papa συνεχιζει να θελει να παω τωρα, αλλα δεν βαριεσαι... θα υποστω τα μαθηματικα για αλλη μια χρονια απλα

(Ισως φετος να τα διαβασω και παραπανω :P )

FoM
10-07-2008, 02:31 PM
Πρεπει να εισαι θηριο ανημερο :blink: :D :D :D
[/b]

RHAAAAAAAAAAR!!!

Αν έχεις το κουράγιο να ξαναδώσεις... εγώ είχα το κουράγιο, γιατί την πρώτη δε διάβαζα, και είχα βγάλει 13.564. Αν όμως υπάρχει θέληση, όλα γίνονται. :) Best of luck, και ποιος ξέρει, ίσως με τα τραγικά φετινά αποτελέσματα να πέσουν και οι βάσεις..! ;)

Evans
10-07-2008, 04:35 PM
Εγώ πήρα το Proficiency του Michigan με honors, αλλά πιστεύω ότι δε συγκρίνεται με το Α του Cambridge, lol :P . Πάντως το πήρα με μία χρονιά μόνο προετοιμασία :P .

FoM
10-07-2008, 04:37 PM
Τότε είσαι κυριλέ. B)

Κι εγώ πήρα το Lower με Β χωρίς να κάνω την FCE, αλλά μάλλον δεν πιάνεται! :P :P :P

Somari
10-07-2008, 05:25 PM
Εγώ πήρα το proficiency σε χαρτί.

Sinclair
10-07-2008, 05:59 PM
Εγώ πήρα το proficiency σε χαρτί.[/b]
http://img517.imageshack.us/img517/9470/asterixyo1.jpg

Asriel
10-07-2008, 07:52 PM
18985 έβγαλα και είχα ως πρώτο στόχο την Ηλεκτρολόγων ΕΜΠ που μάλλον την χάνω. Ωστόσο μετά τις εξετάσεις με έπιασε μια φάση που δεν ήθελα να φύγω από Αθήνα λόγω φίλων κλπ και τελικά έβαλα 2η επιλογή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στο Καποδιστριακο. Τώρα που το σκέφτηκα πιο ήρεμα (δυστυχώς αφού έχω δώσει μηχανογραφικό) το έχω ψιλομετανοιώσει που δεν έβαλα Ηλεκτρολόγων Πάτρας και δεν ξέρω τι θα κάνω <_< . Με κόβω να πηγαίνω Πληρ. και Τηλ. να δω πως είναι και αν δεν μου αρέσει να μπω του χρόνου Ηλεκτρολόγων Πάτρας με το 10% που την πιάνω σίγουρα. Αλλά είναι πιθανό να πάει ένας χρόνος εντελώς χαμένος :angry:

FoM
10-07-2008, 08:13 PM
Αν θεωρούνται αντίστοιχα τμήματα, τότε μπορείς να κάνεις μεταγραφή. Δε γνωρίζω τη διαδικασία, αλλά δε νομίζω να είναι δύσκολο κιόλας... ;)

Asriel
10-07-2008, 08:31 PM
Αντίστοιχα είναι των Ηλεκτρολόγων Αθήνας και αυτό της Πάτρας, όχι Πληροφορικής και Τηλ. Αθήνας με Ηλεκτρολόγων Πάτρας (δυστυχώς)

Altair
10-07-2008, 08:51 PM
<div class='quotetop'>(Evans @ Jul 10 2008, 03:35 PM) 32119</div>
Εγώ πήρα το Proficiency του Michigan με honors, αλλά πιστεύω ότι δε συγκρίνεται με το Α του Cambridge, lol :P . Πάντως το πήρα με μία χρονιά μόνο προετοιμασία :P .
[/b]

έλα ρε Evans παιχτούρα.κι εγώ το ίδιο ;)

sub_zero
10-07-2008, 10:50 PM
18985 έβγαλα και είχα ως πρώτο στόχο την Ηλεκτρολόγων ΕΜΠ που μάλλον την χάνω. Ωστόσο μετά τις εξετάσεις με έπιασε μια φάση που δεν ήθελα να φύγω από Αθήνα λόγω φίλων κλπ και τελικά έβαλα 2η επιλογή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στο Καποδιστριακο. Τώρα που το σκέφτηκα πιο ήρεμα (δυστυχώς αφού έχω δώσει μηχανογραφικό) το έχω ψιλομετανοιώσει που δεν έβαλα Ηλεκτρολόγων Πάτρας και δεν ξέρω τι θα κάνω <_< . Με κόβω να πηγαίνω Πληρ. και Τηλ. να δω πως είναι και αν δεν μου αρέσει να μπω του χρόνου Ηλεκτρολόγων Πάτρας με το 10% που την πιάνω σίγουρα. Αλλά είναι πιθανό να πάει ένας χρόνος εντελώς χαμένος :angry:
[/b]

Σου εύχομαι να περάσεις και να είσαι κανονικά παρών την Παρασκευή 3 Οκτωβρίου ( ; ) στην πρώτη παράδοση του Ζάχου :D.

Όσο για την δεύτερη επιλογή όντως ήταν μάλλον λάθος. Μετράει πολύ μετά στην αγορά εργασίας το να είσαι μηχανικός και όχι απλός πληροφορικάριος + ότι σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς και με άλλα πράγματα εκτός από το κομμάτι της πληροφορικής. Το να μην σου αρέσει πάντως λίγο δύσκολο αφού αν έχω καταλάβει σωστά θες να μπεις σε σχολές με υπολογιστές. Χωρίς να ξέρω τι ακριβώς παίζει στην πληροφορική, αποκλείται να είναι χειρότερα από τους ηλεκτρολόγους. Σκέψου ότι στο πρώτο έτος στους ηλεκτρολόγους το πρώτο εξάμηνο το μόνο μάθημα σχετικό με υπολογιστές είναι η pascal ενώ στο δεύτερο κάνουν C και ψηφιακή σχεδίαση που έχει να κάνει με τα κυκλώματα που χρησιμοποιεί ο υπολογιστής (όχι προγραμματισμός δλδ). Μιλάμε δηλαδή σύνολο 3/13 μαθήματα σχετικά με το αντικείμενο, όλα τα υπόλοιπα εντελώς αλλού...

Πάντως και 10% να χρειαστεί να κάνεις του χρόνου να ξέρεις ότι και η σχολή στην Πάτρα είναι πολύ καλή (καλύτερη από της Σαλονικας) και η ζωή στην Πάτρα το ίδιο.

TAL
18-07-2008, 01:40 PM
Tωρα το ειδα το θεμα οποτε θα πω 1-2 πραγματα.

1. Γενικα πιστευω οτι ο θεσμος των πανελληνιων πρεπει να απομυθοποιει. Οχι τπτ αλλο αλλα με αυτον τον τροπο δημιουργειται μια λανθασμενη εικονα για τους υποψηφιους για το τι προκειται να αντιμετωπισουν και συνεπως δημιουργειται και αδικαιολογητο αγχος με αποτελεσμα να ζημιονουν τον εαυτο τους. Αυτοπεποιθηση λοιπον και οχι αγχος.

2. Doppel, αν η ιατρικη ηταν ονειρο ζωης για σενα τοτε σου προτεινω να ξαναδωσεις ανεπιφυλακτα. Παντως η αληθεια ειναι οτι οι φοιτητες της ιατρικης συνεχιζουν πανω κατω με τους ρυθμους της 3ης λυκειου(οκ ειναι λιγο υπερβολικο, αλλα ριχνουν πολυ διαβασμα). Αν παλι δεν ειναι, και στο πολυτεχνειο καλα περναμε...

3. Asriel, επρεπε να βαλεις ηλεκτρολογων ΑΠΘ για να βοηθας και τον καμμενο συγκατοικο μου που δεν εχει περασει ουτε ενα μαθημα...ΛΟΛ

4. Εγω πηρα το cambridge το Lower με Β. Καλα ειναι ?? :P :P :P

Πάντως και 10% να χρειαστεί να κάνεις του χρόνου να ξέρεις ότι και η σχολή στην Πάτρα είναι πολύ καλή (καλύτερη από της Σαλονικας) και η ζωή στην Πάτρα το ίδιο.[/b]

Εδω θα διαφωνησω ;)

Evans
18-07-2008, 01:52 PM
Θεσσαλονίκη uber alles :P . Έχει και evans.

Alexandros
18-07-2008, 03:26 PM
4. Εγω πηρα το cambridge το Lower με Β. Καλα ειναι ?? :P :P :P
[/b]

Εξαρτάται από το πότε το πήρες και από την ηλικία σου θα έλεγα :)

Dark_Legend
05-08-2008, 11:56 PM
Το πρώτο και το τελευταίο πράγμα που πρέπει να αποφύγετε είναι το άγχος και η αίσθηση πως κάθε ώρα που δε διαβάζεις είναι χαμένη.Ο χρόνος είναι πραγματικά άπειρος.
Διότι κάθε υποψήφιος έχει 10 μήνες καιρό να βγάλει μια χ ποσότητα ύλης,που εν τέλει δεν είναι μεγάλη.Τη διδάσκεται 2-3 φορές,την κάνει επανάληψη επίσης.
Συνιστώ δημιουργικό διάβασμα.Όταν νιώθεις πιεσμένος βγες μια βόλτα.Μην κλείνεσαι σπίτι γιατί ίσως θα διαβάσεις,κάτσε σπίτι διάβασε και βγες έξω.
Πραγματικά το ορεξάτο διάβασμα είναι 5-10 φορές πιο αποδοτικό.
Τελευταία συμβουλή είναι να μην αφήνει ο υποψήφιος πολλά για την επανάληψη,γιατί το μόνο που θα τα καταφέρει είναι να τα πασαλήψει.Καλό διάβασμα και βαθύ μεσ'τη χρονιά και γυάλισμα στο τέλος.
Ειδικότερα στα μαθηματικά και τη φυσική,γνώμη μου είναι να αποφεύγει ο υποψήφιος την τακτική του φροντιστηρίου ότι λύσεις και ότι αρπάξει ο κώλος σου.Καλές οι ασκήσεις,προτιμώ όμως προσεκτικό διάβασμα της θεωρίας και λύση σχετικά λίγων και δυνατών ασκήσεων.Αν λύνεις 100 ασκήσεις τη μέρα δε σου μένει τίποτα.Ενώ αν λύσεις προσεκτικά 10 θα πάρεις πολλά παραπάνω πράγματα.

Στα δικά μου τώρα,μέσα Απριλίου είχα ένα ατύχημα(ας πούμε) και έμεινα στο νοσοκομείο 7 μέρες.Από τη μέρα εκείνη και μετά δεν ξαναδιάβασα παρά μόνο τα βράδια πριν την εξέταση του κάθε μαθήματος.Επανάληψη μηδέν δηλαδή.Παρόλ'αυτά ίσχυσε αυτό που είπα και πιο πριν.Ότι δηλαδή η βαθιά γνώση δε χάνεται.Μπαίνει στη μνήμη ROM.Έβγαλα λοιπόν 17.767 μόρια στο τρίτο πεδίο και 17.534 στο δεύτερο και επέλεξα ως πρώτη επιλογή αυτό που ήθελα από μικρό παιδί,το Φυσικό Θεσ/νίκης.

Αυτές είναι οι προσωπικές μου συμβουλές.Σίγουρα κάθε χαρακτήρας είναι διαφορετικός και αποδίδει διαφορετικά.Προσπάθησα να δώσω συμβουλές που πιστεύω πως θα βοηθήσουν κάθε είδους άτομο.

Doppelganger
06-08-2008, 02:09 AM
Πολυ σωστα τα λες Legend. Παρα πολυ σωστα. ;)

TAL
07-08-2008, 10:59 PM
Διαφωνω στο σημειο για τα μαθηματικα. Καλη και η θεωρια, απαιτει πολυ προσοχη, αλλα αν δεν λυσεις πολλες πολλες ασκησεις δεν εισαι καλυμενος 100%. Το ζητουμενο απο τη λυση πολλων ασκησεων δεν ειναι να τις θυμασε, αυτο ειναι αδυνατο, αλλα να μαθεις να σκεφτεσε, να μαθεις να εξεταζεις ολες τις πιθανες λυσεις, τους περιορισμους κτλ, γενικα να μπεις πληρως στο νοημα της μαθηματικης σκεψης.

Ξερω την κοπελια που θα μπει πρωτη στο τμημα σου dark_legend, ειναι απο το χωριο μου :D Θα την καταλαβεις απο την πρωτη φορα στο αμφιθεατρο πιστευω :P

Dark_Legend
09-08-2008, 02:11 AM
Posa moria evgale?
Kalo mou##$#%#ni? :P

Doppelganger
09-08-2008, 02:50 AM
Kalo mou##$#%#ni? :P
[/b]

lol προσπαθουσα να βρω τι παει αναμεσα στο "mou" και στο "ni" ετσι πως ειχες βαλει τα συμβολα αναμεσα :P

ChostGR
09-08-2008, 04:38 PM
@doppel....
FAIL

TAL
09-08-2008, 05:43 PM
εβγαλε 19900κατι...χαχαχαχα

Dark_Legend
10-08-2008, 04:17 AM
Στην επίμαχη ερώτηση δεν απάντησες όμως. :P

TAL
10-08-2008, 08:46 PM
την επιμαχη την απαντησα...χαχαχα
ε, θα την δεις γουστα ειναι αυτα

FoM
26-08-2008, 06:18 PM
Άντε ρε, μιλήστε!!! Βασικά, η Αγγλική Φιλολογία Αθήνας ανέβηκε από τα 18926 στα 19519 φέτος. Αλλά αυτό δε με αφορά, εγώ είχα 19677! B) B) B) B) B)

Άρα ναι, μπήκα στη σχολή πρώτης επιλογής μου.

Somari
26-08-2008, 06:24 PM
Χαχα,για ακόμα μια χρονιά σκίσαμε το ΣΕΜΦΕ.

In your face,που θέλετε και ΠΕ4.

Doppelganger
26-08-2008, 06:36 PM
Περασα Βιολογια Θεσσαλονικης και ξαναδινω.
Ο πατερας μου επιμενει πως επρεπε να παω εξωτερικο.

Τεσπα, αλλη μια χρονια στα Τρικαλα. Χωρις σχολειο ομως με 4-5 ωρες φροντηστηρια τη μερα. Ακουγεται καλο :P

Συχαρητηρια σε ολους btw!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Περασαν πολλοι απο τους φιλους και γνωστους μου σε σχολες που ηθελαν οποτε ειμαι χαρουμενος σημερα.

:D :D :D :D :D

Alexandros
26-08-2008, 06:44 PM
Άντε ρε, μιλήστε!!! Βασικά, η Αγγλική Φιλολογία Αθήνας ανέβηκε από τα 18926 στα 19519 φέτος. Αλλά αυτό δε με αφορά, εγώ είχα 19677! B) B) B) B) B)

Άρα ναι, μπήκα στη σχολή πρώτης επιλογής μου.
[/b]

Συγχαρητήρια. Καλή αρχή σου εύχομαι και κοίτα μην χαλαρώσεις τώρα που μπήκες στη σχολή !! :P

Evans
26-08-2008, 07:02 PM
WTF τι βάση είναι αυτή που έχει η Αγγλική Φιλολογία :S ??? Συγχαρητήρια όπως και να έχει (ΟΜG και τι βαθμό έβγαλες.. αυτό το φορουμ έχει 4 γιατρούς και πόσα άλλα άτομα που έγραψαν από 18Κ και πάνω... και μετά σου λένε ότι οι gamerz είναι κοιμισμένοι... TAKE THAT!).

FoM
26-08-2008, 07:10 PM
Τσοκέι, τσοκέι. Βασικά ο βαθμός αυτός δημιουργείται μαζί με το ειδικό μάθημα των Αγγλικών, το οποίο υπολογίζεται x2 γι' αυτή τη σχολή. Αν, για παράδειγμα, γράψεις 15 στα Αγγλικά, έχεις 3000 μόρια που προστίθενται στο Γενικό Βαθμό Πρόσβασης. Με άλλα λόγια, έχω γενικό βαθμό πρόσβασης 16117 και με ένα 17,8 στα Αγγλικά έφτασα το 19667, και αυτός είναι ο βαθμός μου μόνο όσον αφορά την Αγγλική Φιλολογία.

Άσε που φέτος έδωσα δεύτερη φορά, απλά ΕΠΡΕΠΕ να μπω. :P

Doppelganger καλό κουράγιο, go get 'em. Τους έχεις.

Neltharion
26-08-2008, 07:29 PM
Συγχαρητήρια σε όλους όσους πέρασαν και Doppel, μην το βάλεις κάτω. 1 χρόνος παραπάνω δεν είναι τίποτα. Στο λέω εγώ που ξέρω ;) Θα έχεις και πολύ ελεύθερο χρόνο να λιώνεις σε ό,τι κάνεις κέφι.

Xeno
26-08-2008, 08:22 PM
Μπραβο κι απο μενα σε ολους..
Ωραιος ο ΦοΜ, θα κανει παρεα στο NiCk στην αγγλικη φιλολοφια.
Doppel μην κοιτας πισω, δεν εχει νοημα αν εκανες καλως ή οχι. Το θεμα ειναι να ξεκινησεις αυτη τη χρονια γεματος αποφασιστικοτητα και να τη διατηρησεις φυσικα ως το τελος.

Σομαρι εσεις ειστε σε ανοιχτη κοντρα με τους ΣΕΜΦιτες; Ουυυ μιζεροι :P.
Εμενα η σχολη μου παλι καλα κρατηθηκε και φετος οποτε δεν εχω παραπονο.

Σφαγη στις πρωτες σχολες του ΕΜΠ, ενω μεγαλη ανοδο ειχαν και Ιατρικη/Νομικη καθως και πτωση σε ολες τις πληροφορικες και σχεδον ολες τις οικονομικες κατα τ αλλα...

Somari
26-08-2008, 08:59 PM
Σομαρι εσεις ειστε σε ανοιχτη κοντρα με τους ΣΕΜΦιτες; Ουυυ μιζεροι :P.

[/b]

Δεν είμαστε μίζεροι εμείς,αυτοί δεν είναι φυσικοί.

Βασικά εμείς έχουμε μια μικρήηηηηη προκατάλειψη εναντίον των ΣΕΜΦιτών εξαιτίας ενός συγκεκριμένου από εκει μέσα,Κωνσταντίνος Νάκης,google it και θα καταλάβεις.

Bartman
27-08-2008, 04:48 AM
Μπράβο σε όλου σας :)

Άντε να πέρνουμε σειρά και εμείς οι νεότεροι :P

ChostGR
27-08-2008, 12:55 PM
egw perasa fysika ilektrologos metsobio.auto elipe 19250 eixa bgalei.na pane na mamithoune an den pernaga.............
objection!

FAIL!

ilektrologos perasa tei patras :D

Evans
27-08-2008, 02:25 PM
Ε είπα και εγώ, κι άλλος με 19k+ μόρια :P . Greek nerds θα έπρεπε να λεγόμασταν, όχι gamers odyssey.

Treetop
27-08-2008, 07:27 PM
Ilektrologia Tei Kozanis kai meta peiraia

P.S. Ax ayti oi triteknoi pou mas trone tis theseis :P

ChostGR
28-08-2008, 12:46 AM
auto me tis metagrafes den exw katalabei pws ginontai.afou kathe xrono tetoies sxoles poso mallon athina,peiraia,patra,gemizoun oles oi theseis.pws yparxei meta xoros gia metagrafes?tha mou peite 2o eksamino alla wtf?kserw prosopika mono egw 3a atoma pou tha paroun metagrafi sto sygekrimeno tmima.:S

Xeno
28-08-2008, 12:50 AM
Δεν πρεπει να υπαρχει προβλεψη για οσους παιρνουν μεταγραφες. Στην ουσια πρεπει να αποτελουν "βαρος" για τον ηδη υπαρχοντα προυπολογισμο απο αποψης θεσεων κτλ.

FoM
28-08-2008, 02:14 PM
Μου φαίνεται είναι υπόθεση ?ανταλλαγής? σε αυτήν την περίπτωση. Δηλαδή, μπορείς να αλλάξεις θέση με κάποιον φοιτητή που θέλει να πάει σε αντίστοιχο τμήμα σε άλλη τοποθεσία. Μάλλον, δεν είμαι και σίγουρος...

Ramparter
28-08-2008, 02:48 PM
Μπα οι μεταγραφες πανε εξτρα αλλωστε μη νομιζετε οτι οι θεσεις που δινονται καθε χρονο ειναι για να γεμιζουν ακριβως. Σε εμας ειναι πολυ περισσοτερες. Θυμαμαι στο πρωτο ετος στις πρωτες διαλεξεις οσοι πηγαιναν αργα καθονταν ορθιοι σε καποιες αιθουσες. Στα αμφιθεατρα ηταν καπως πιο ανετα. Η κατασταση χειροτερευει σε μαθηματα που τα χρωσταν αρκετοι παλιοι φοιτητες.

Somari
28-08-2008, 03:59 PM
Μου φαίνεται είναι υπόθεση ?ανταλλαγής? σε αυτήν την περίπτωση. Δηλαδή, μπορείς να αλλάξεις θέση με κάποιον φοιτητή που θέλει να πάει σε αντίστοιχο τμήμα σε άλλη τοποθεσία. Μάλλον, δεν είμαι και σίγουρος...
[/b]

Αυτό ίσχυε παλιά,έχει καταργηθεί όμως εδώ και 15 χρόνια.

Dark_Legend
29-08-2008, 03:10 PM
Φυσικό Θεσσαλονίκης..Άντε να τσιμπήσω και κανένα λαπτοπάκι και όλα κομπλέ.

Ren_of_Heavens
30-08-2008, 12:32 AM
Ρε γαμώτο σας όλοι φυσικοί και γιατροί (γιατρίνες high quality) μου γίνεστε...μέλι βγάζει?Κανά λογίστα να βγάζουμε μαζί τις πωλήσεις του Wii δεν υπάρχει? Μόνος θα την βγάλω πάλι στην Πατρούπολις? :P

Να υποθέσω ότι όλοι παίζατε rpg?

Sith Lord Bahamut
30-08-2008, 12:51 AM
Έχε χάρη που είμαι Χαλκίδα Λογιστική....xD

Xeno
15-05-2009, 01:57 PM
Εστω και με καθυστερηση 1 ημερας να πω καλη επιτυχια σε ολους οσους εξεταζονται.
Ελπιζω να ξεκινησατε καλα σημερα και να συνεχισετε ακομα καλυτερα.
Για το GO ρε γαμωτο :D.

Doppelganger
15-05-2009, 03:10 PM
Ευχαριστημενος ειμαι απο την Εκθεση. Αν και ο μαλακας ξεχασα να γραψω τιτλο (ενω εκανα και επικαιρικη αφορμηση κτλ). Πηγε να με παρει η κατω βολτα οταν καθηγητρια μου επιβεβαιωσε πως κοβουν το πολυ 5 απο αυτην την ελλειψη. Αλλα γενικα ειμαι ευχαριστημενος. Βεβαια, οπως και περυσι θα μου βαλω μια minimum βαθμολογια του 15, οχι τπτ αλλο, για να μην βρεθω προ εκπληξεων. Φανταζομαι πανω απο 16 να εχω, αλλα για καλο και για κακο:P

Καλη επιτυχια σε ολους και προπαντων, μην ανησυχειτε για το πως γραψατε. Ειναι πρωτο μαθημα, εχετε αλλα 5 (ή 6 αναλογα), κοιταξτε να επικεντρωθειτε σε αυτα. Και παλι καλη επιτυχια.

Sinclair
15-05-2009, 03:22 PM
Καλη επιτυχία παιδιά and no sweat!

Η έκθεση είναι από τα πιο περίεργα μαθήματα ελέω βαθμολογητών φυσικά. Θυμάμαι ο πρώτος μου είχε βάλει 98 ή 99, ο δεύτερος 70 και μπαίνει ο τρίτος κλασικά και βάζει ένα 80 κάτι...
Βέβαια αυτά από όσο ξέρω έχουν αλλάξει κι εμείς δίναμε Β λυκείου 12 μαθήματα και στη Γ 9. :bleh:

Evans
15-05-2009, 03:28 PM
98 με 99; Ιατρική τελείωσες, λογικό :P .

Εύγε Buraεεεεεεεεεεεεεε ξέφυγα.

Καλή επιτυχία και από εμένα, αν και φέτος οι συμμετοχές είναι λιγότερες. Μεγάλη μασκότ της φετινής χρονιάς ο αγαπημένος μου Laharl, με τον οποίο επικοινώνησα προ ολίγου και με ενημέρωσε για το πώς τα πήγε. Θα σας τα πει και ο ίδιος φαντάζομαι (αργά ή γρήγορα), πάντως είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένος και με το ηθικό υψηλά.

Καλή επιτυχία και σε σενα doppel για τη δεύτερη σου προσπάθεια. Μακάρι να καταφέρεις και εσύ να μπεις στη σχολή να αποκτήσει έναν ακόμα wannabe γιατρό το GO.

Και όπως ειναι το πλέον demi-official σύνθημα του GO:

GO GO G-O!

Laharl
15-05-2009, 10:14 PM
Ευχαριστούμε ρε παιδιά!!!

Σήμερα βατό θεματάκι και ευκολάκια οι ασκήσεις.Σύμφωνα με τον καθηγητή μου όπου διορθώνει εδώ και 12 χρόνια γραπτά είμαι γύρω στο 16-17.Εγώ όμως βάζω ένα 15 για να μην μου έρθει καμία κεραμίδα:P

Τώρα Μαθ Γεν πάμε για ένα χαλαρό 20αράκι και μετά η ψυχολογία μου θα βρίσκεται στα ουράνια:P

Καλή μας συνέχεια ρε παιδιά!!!

ΥΓ:Τελικά μόλις παίρνεις τα θέματα φεύγει κάθε άγχος,ωραία πράγματα:D

EDIT:99 Έκθεση????Ρε Burai μήπως να σκεφτείς να στραφείς προς την δουλεία του συγγραφέα? :lol:

sOLiD SNAKE
15-05-2009, 10:37 PM
Ρε γαμώτο σας όλοι φυσικοί και γιατροί (γιατρίνες high quality) μου γίνεστε...μέλι βγάζει?Κανά λογίστα να βγάζουμε μαζί τις πωλήσεις του Wii δεν υπάρχει? Μόνος θα την βγάλω πάλι στην Πατρούπολις? :P

Να υποθέσω ότι όλοι παίζατε rpg?

Holy Fuck μολις συνηδειτοποιησα οτι τοσα χρονια ειμαι στην ιδια σχολη με τον Ren λοοοοοοοοοολ

Evans
15-05-2009, 11:23 PM
Κρίμα που ο Ren μας άφησε για άλλα fora :P .

Laharl ελπίζω να μη ζήσεις τη στιγμή που παίρνεις τα θέματα, χαίρεσαι που αναγνωρίζεις τις εκφωνήσεις και πάνω στην επίλυση συνειδητοποιείς ότι δε σου βγαίνει τίποτα :P . Believe me, απαίσια στιγμή :xp: .

ChrisTop
17-05-2009, 06:39 PM
Καλή επιτυχία και στα άλλα παιδιά που δίνουν~!
Πιστεύω οτι τα θέματα ήταν βατά (αν και anti-SOS). Μέχρι και γώ που δεν εχω γράψει έκθεση όλη την χρονιά υπολογίζω οτι κινούμαι γύρω στο 14.

Μαθηματικά Γενικής πάμε για 20αρι πράγματι, την Τετάρτη να δούμε τι θα κάνουμε. :P

Laharl
19-05-2009, 03:29 PM
Πως γράψατε εχθές?

Εγώ πήγα πολύ καλά.Τα θέματα εύκολα για τους Θετικούς-Τεχνολογικούς μιάς και είχε πολύ 1ο κεφάλαιο.Νομίζω έγραψα 100 και εάν όχι,κάτω από 97 δεν πιστεύω να πέσω.

Πάμε αύριο ΓΕΡΑ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΝΑ ΣΚΙΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ!!!:spank::dwarf:

Doppelganger
19-05-2009, 04:50 PM
Κι εγω 100 φανταζομαι χτες. Δεν ηταν κατι τρομερο τα θεματα, αν και δεν νομιζω η θεωρητικη να σκεφτηκε τα δυο τελευταια ερωτηματα.

Μαθηματικα Κατευθυνσης. Ξινες αναμνησεις απο περυσι, εφοδιασμενος με τις γνωσεις μου φετος. Δεν θελω απλα να τα γραψω. Θελω να τα βιασω. Σκισμενο βιβλιο θα παραδωσω:P

Αλλα οσο να'ναι μια ανασφαλεια υπαρχει. Δεν εχει λογο να υπαρχει. Αλλα υπαρχει. Παω να διαβασω τα βιβλια/collection των marlboro classics να χαλαρωσω και να ηρεμησω (γαμωτο δεν υπαρχει κανα avatar με straight καουμποιδες?)

ChrisTop
19-05-2009, 07:40 PM
97 και κάτω εγώ λόγο αβίαστου λάθους στο τελευταίο ερώτημα που μου στοίχισε το μισό. Πιο κάτω πιστεύω δεν πέφτει.

Αύριο δεν παίζει να γράψω καλά γαμώτο. :P

Faraday
20-05-2009, 02:41 AM
Λίγο αργά αλλά καλή δύναμη σε όσους γράφουν http://i133.photobucket.com/albums/q76/_Oathkeeper/afro.gif.

Doppelganger
20-05-2009, 01:05 PM
Τα εγραψα ολα. Μαλλον 100, αντε πειτε 99 μηπως ξεχασα να γραψω οτι κανα χ ανηκει σε καποιο διαστημα, αλλα δεν νομιζω. Πιο ευκολα φανηκαν απο τα περσινα με το 4ο να εχει καποια δυσκολια στα δυο τελευταια ερωτηματα.

ChrisTop
20-05-2009, 01:19 PM
Δεν έγραψα αυτά τα 2 τελευταία ερωτήματα και δυστυχώς ούτε το τελευταίο ερώτημα του 3οου. -_- Ναυάγησα με λίγα λόγια...
15άρι το κόβω.

Laharl
20-05-2009, 01:20 PM
Και εγώ ευχαριστημένος είμαι.

Όλα σωστά με λάθος μόνον το τελευταίο ερώτημα του 4ου θέματος.

Υπολογίζω λοιπόν γύρω στο 92-93.

Ήθελα να γράψω πάνω από 18 και τα κατάφερα.Βέβαια υπάρχει μία θλίψη διότι το τελευταίο ερώτημα είδα ότι ήταν αρκετά εύκολο,απλά δεν μου ήρθε εκείνη την στιγμή:(

Πως σας φάνηκαν γενικώς?Εγώ τα βρήκα βατότατα,δίχως όμως να λείπουν και οι δυσκολίες

Doppelganger
20-05-2009, 01:22 PM
Παντα ετσι συμβαινει με τα μαθηματικα. Οταν βλεπουμε μετα λεμε "α, ετσι γινεται;"

Δεν πειραζει, παιδια, οι πανελλαδικες δεν τελειωσαν και εχουμε αλλα 3 μαθηματα (ή 4 οποιος δινει και ΑΟΘ). Παμε για τα θεωρητικα τωρα!

Altair
20-05-2009, 02:54 PM
Καλή επιτυχία παίδες έστω κι ετεροχρονισμένα.

ChrisTop
20-05-2009, 03:25 PM
Δεν το πιστεύω οτι δεν έλυσα το τελευταίο ερώτημα της τρίτης γαμώ &!*%$*^$!*!*^.
-_-

Xeno
20-05-2009, 03:54 PM
Ο,τι και να πηγε στραβα μην το σκεφτεστε, δεν εχει νοημα.
Ακομα και αν νιωθετε πως κανατε καποια γκαφα μεσα στο παιχνιδι ειναι αυτα και πολλοι την πατανε παρομοιως.
Αφηστε τα ολα πισω λοιπον και βαλτε τα δυνατα σας για τη συνεχεια.
Keep it up :).

Pilgrim
21-05-2009, 12:30 PM
Εγώ απλά να πω στα παίδια που δίνουν παννελήνιες οτι είναι μεγάλοι φύτουλες! Κάτι 100αρια, 97αρια, 90αρια κλπ! Τι βαθμολογίες είναι αυτες ρε ντροπές του gaming! Αχ που είναι οι όμορφες εποχές που γράφαμε 13αρια και πανηγυρίζαμε!
Αυτη η νέα γενιά δεν σέβεται τπτ πλέον! Κάθεται και διαβάζει. ΟΥΣΤ

Καλή συνέχεια παίδες! :)
Doppel, House είναι μόνος ένας. ΕΓΩ! Αν θές όμως μπορείς να γίνεις Ουιλσον :P:P:D:D

Doppelganger
21-05-2009, 05:36 PM
Doppel, House είναι μόνος ένας. ΕΓΩ! Αν θές όμως μπορείς να γίνεις Ουιλσον :P:P:D:D

I accept the challenge :P:P:P:P:P

Doppelganger
22-05-2009, 04:50 PM
Τα θεματα στη Βιολογια λενε θεωρηθηκαν δυσκολα. Δεν λεω, δεν ηταν και ευκολα. Προσωπικα εχασα 4 μοναδες (στις 100 ντε). Αλλα για να ξερω τι μου γινεται μου αφαιρω αλλες 4 (ετσι:P). Αν γραψω 18 φυσικη και 19 χημεια εξακολουθω να περναω.

FoM
25-05-2009, 11:24 AM
GO Doppel GO!
\m/

Κι εγώ πάω από το σχολείο να δω τι έκαναν φίλοι και γνωστοί (φίλες και γνωστές, για την ακρίβεια... ως συνήθως)... Άντε, καλή επιτυχία και στα τελευταία, φάγατε το γάιδαρο, άντε!!!

Doppelganger
25-05-2009, 01:43 PM
19 Φυσικη. Πηρα αναποδα τον λογο ο μαλακας, lol. Αλλο ενα εμεινε.

straier
25-05-2009, 02:05 PM
Άντε καλές επιτυχίες σε όλους σας. Να θυμάστε ότι τα δύσκολα θέματα πολλές φορές είναι καλή τύχη για όσους είναι καλά προετοιμασμένοι.;)

Laharl
25-05-2009, 02:15 PM
Πολύ απαιτητικά τα θέματα σήμερα.Ίσως τα πιο απαιτητικά μετά αυτών του 2005

Στο δεύτερο θέμα ήταν πολύ έξυπνο το 3ο Ερώτημα.Το τελευταίο ήταν ένα πολύ καλό θέμα που ξεχώριζε μέτριο,καλό,πολύ καλό,άριστο.Είχε μονάδες που ήταν για τους πολύ καλά διαβασμένους(προτελευταίο και τελευταίο ερώτημα).

Λογικά 100,βάζω 98 άμα πέσω σε κάναν μ@λάκα.

Χάρηκα που ήταν δύσκολα θέματα και έγραψα πολύ καλά:D:D:D

Εσείς πως θα τα χαρακτηρίζατε?

Evans
25-05-2009, 02:35 PM
Πωπω, τι cool που φαίνεσαι μικρέ Οδυσσέα :P . Θα τελείωσεις και το λύκειο, πσσσσσ. Άντε καλή συνέχεια και σε σένα και σε όλους, αν και δε μένει πολύς δρόμος ακόμα :) .

Sinclair
25-05-2009, 02:52 PM
Άντε καλά τελειώματα και ετοιμαστείτε για ένα από τα καλύτερα και πιο ξένοιαστα καλοκαίρια της ζωής σας. Ξέρω ακούγεται τετριμμένο αλλά ισχύει. ;) Μετά ακολουθούν της αποφοίτησης κτλ κτλ.

ChrisTop
25-05-2009, 03:25 PM
Άλλη μια φορά η αδιαβασιά με έριξε στον πάτο. :P
14-15 τσίμπησα καθώς δεν έγραψα τα 2 τελευταία ερωτήματα στο 4ο, σύν παίζει να μην είναι σωστή η λύση μου στο τελευταίο θέμα του 2ου ερωτήματος.

Ευτυχώς που στα επόμενα 2 subjects είμαι exper και παω για 2 19αρια το λιγότερο. :D
Φέτος δηλαδή γύρω στο 16,κάμποσο με βλέπω.

Doppelganger
25-05-2009, 04:38 PM
Τα θεματα δεν τα θεωρησα απαιτητικα, αλλα ισως ειναι επειδη ακουγοταν οτι θα ηταν στην επιτροπη ο μαλακας του 2005, περιμενα πολυ πιο δυσκολα.

Το 2ο θεμα το τριτο οντως ηταν παγιδα. Στην αρχη ειπα "μα καλα δυο σωστα εχει;". Αλλα, οταν καταλαβα οτι ελειπε το τετραγωνο απο το πρωτο ω χαμογελασα.

Το 3ο θεμα ηταν αδιαφορο πιστευω. Εκπληξη μονο το μελιμετρε χαρτι.

Και το τελευταιο καλο, με τα δυσκολα να ειναι τα δυο τελευταια, ενω και στο πρωτο μια λαθος φορα σου εβγαζε λανθασμενη επιταχυνση του σωματος Σ.

Τελως παντων το σιγουρο πως με τη φυσικη εχω κλεισει σαν ανθρωπος. Ενδιαφερουσα σαν επιστημη, τη βρισκω δυσκολη ομως.
Παμε για Χημεια τωρα (ναι, ξερω πως ειναι εφαρμοσμενη φυσικη :P)!

Xeno
26-05-2009, 05:39 PM
Υποθετω πως μονο 1 μαθημα εμεινε για τους περισσοτερους... Αντε καλα ψεμπερδεματα, τα δυσκολα φυγαν υποθετω..
Ωραιο πραγμα το συστημα με τα 6 μαθηματα, τελειωνεις πριν προλαβεις να κουραστεις απ' το ολο κλιμα :P.

straier
26-05-2009, 09:23 PM
12 μαθήματα σερί σε 15 μέρες στη δευτέρα λυκείου. Πάτε κόντρα;:phil:\m/

ChrisTop
27-05-2009, 12:09 PM
19 και πάνω σήμερα. Χεχεχε!
Και βάλανε δυσκολότερα απο οτι συνήθως. Μιεχεχεχε!

Doppelganger
27-05-2009, 05:17 PM
100σταρι χημεια με ενα δυσκολο πολλαπλης επιλογης και ενα δυσκολο τελευταιο ερωτημα.

Εχω φαει του σκασμου και θα αγορασωκατα τις 5 ενα προφοτερολ για 4 ατομα για μενα και τους δυο φιλους μου που ξαναδιναμε. Το βραδυ, μετα το boston legal, εχει εξοδο για whiskey, denny crane style.

Καλη επιτυχια σε ολους σας και οσους εχουν ακομα ΑΟΘ.

Sith Lord Bahamut
27-05-2009, 05:20 PM
Έχει και πούρο το πρόγραμμα....?
Έστω Caprice:P....πρέπει να ολοκληρωθεί το "σκηνικό"....:D

Καλά αποτελέσαματα παίδες :)

sub_zero
27-05-2009, 06:44 PM
Εγώ πάντως το πούρο το είχα ανάψει την ημέρα που βγήκαν οι βάσεις:D. Επίσης τώρα συνειδητοποιώ πως έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε που τελείωσα (συγκεκριμένα σαν σήμερα έδινα μαθ.κατ. άσχημη εμπειρία αλλά τουλάχιστον δεν μου κόστισε) και μου φαίνεται σαν χθες. Το σλόγκαν που είχαμε βγάλει μετά από λίγο καιρό ήταν "Από την στιγμή που βγήκα από το Α.Ο.Δ.Ε η ζωή μου μπήκε στο fast forward" είναι ακόμα επίκαιρο για μένα.

ChrisTop
28-05-2009, 12:03 PM
Ωραίος ρε αρρώστiα Dopel! Άντε σου εύχομαι και στο Princeton.

Αύριο πρέπει να γράψω 19-20 για να περάσω Πληροφορική Αθήνα ή Διοίκηση Επιχειρήσεων. Let the god be with me.

Link123
28-05-2009, 07:12 PM
Να κανω και γω τον απολογισμο μου ?

Νταξει, Προγραμματισμο, Μαθηματικα Γενικης και ΑΟΔΕ υπολογιζω οπωσδηποτε 19, ειναι γραμμενα ολα αλλα μαλλον ολο και καπου θα στραβωσει το πραμα, και θα χασω απο καμια λεπτομερεια/παρατηρηση.

Φυσικη λιγο το εχεσα .. ενα 14 με το ζορι. Ποτε δεν μπορεσα να μπω στο νοημα αυτου του μαθηματος :(

Μαθηματικα, εκανα σχεδον τα παντα.. Εκτος απο Θεμα 4ο το δ και το γ που το αφησα στην μεση. Ελπιζω τα υπολοιπα να ειναι γραμμενα καλα, παντως καποιες δικαιολογησεις λειπουνε.

Εκθεση ο θεος βοηθος.

Γενικα παντως, δυσκολουτσικα ηταν τα θεματα αν τα δουμε σφαιρικα.. Μονο μαθ. γενικης μου φανηκαν γελοια.

Φυσικα και μαθηματικα κατ τα 4α θεματα ηταν αρκετα ζορικα σε σχεση με παλαιοτερα θεματα. Αλλα ακομα και ο προγραμματισμος χθες ειχε μερικα πολυ πο*στικα σημεια..

Αντε να δουμε! Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους αν και απο τι βλεπω σκισατε οι περισσοτεροι, Doppel τι να πω respect :)

ChrisTop
29-05-2009, 01:07 PM
97 σήμερα Οικονομία λόγω ενός μικρού λάθους. :D

Καλα τελειώσαν οι εξετάσεις, άντε να δώ τώρα τι έχω βγάλει. Μέχρι τότε έχουμε parties και παραλίες. :D

Have Fun Bros!

yomanation
04-06-2009, 05:36 PM
Καλή επιτυχία σε όλους παιδιά.

Ελπίζω να δω κάποιους από εσάς στη σχολή μου (www.di.uoa.gr), αν και εγώ ξεμπερδεύω σιγά σιγά.

Sith Lord Bahamut
05-06-2009, 12:11 PM
di inside ;)

Είναι ένα φίλος μου εκεί!

Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα?

Doppelganger
05-06-2009, 02:25 PM
Χτες ακουσα γυρω στις 17, αλλα δεν παιρνω κι ορκο, επειδη κι εκεινη που μου το ειπε δεν ηταν σιγουρη.

Τελικα 26 απο εναν αλλο καθηγητη που λεει σιγουρα.

yomanation
05-06-2009, 05:49 PM
Πάντως για αποτελέσματα μηχανογραφικών (δλδ που περάσατε), θα περιμένετε μέχρι τέλος Αυγούστου, συνήθως μέσα στην τελευταία εβδομάδα βγαίνουν.

Doppelganger
05-06-2009, 07:00 PM
Τα μηχανογραφικα θα γινουν πιο νωρις. Αν θυμαμαι καλα μεσα Ιουλιου. Και ναι οι βασεις βγουν τελη Αυγουστου.

Laharl
08-06-2009, 02:53 PM
Χτες ακουσα γυρω στις 17, αλλα δεν παιρνω κι ορκο, επειδη κι εκεινη που μου το ειπε δεν ηταν σιγουρη.

Τελικα 26 απο εναν αλλο καθηγητη που λεει σιγουρα.

Αν βγουν 26 θα είμαι για άλλη μία φορά άτυχος...:(

Έλεος την μέρα που φεύγω για Λονδίνο βρήκανε?

Πάντως εγώ το βλέπω 20-22(και ελπίζω κιόλας)

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΙΔΕΣ!!!

Bartman
10-06-2009, 11:50 AM
Σήμερα τελείωσα και εγώ τις πανελλήνιες εξετάσεις μου στο Επαγγελματικό Λύκειο και πιστεύω πως τα έχω πάει αρκετά καλά. Η σχολή που θέλω να περάσω είναι ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας Αθήνα και ελπίζω να το πετύχω.Καλά απότελέσματα παιδιά , σας εύχομαι πραγματικά ότι καλύτερο !

Doppelganger
10-06-2009, 12:33 PM
Καλα αποτελεσματα, Bart!:D

Τελικα και το 26 δεν ειναι σιγουρο. Μακαρι να ειναι σχετικα νωρις.

Doppelganger
17-06-2009, 02:37 PM
Αυτη την Παρασκευη ακουσα οταν ξυπνησα. Ουτε προφητειες του Λιακοπουλου να ηταν ρε γμτ:P

Laharl
17-06-2009, 11:01 PM
Ναι και εγώ το άκουσα...δεν μπορούσαν να βγουν Σεπτέμβρη?:P

Εχθές που το έμαθα εντωμεταξύ είδα το εξής όνειρο.Κοιτούσα τους βαθμούς και είχα κατα πατώσει,10 και 11 μόρια στα Μαθηματικά κατεύθυνσης κάτι 50άρια στην Φυσική,χέστηκα μιλάμε:rofl:

Άντε καλά μας αποτελέσματα παιδιά.Μακάρι να καταφέρουμε όλοι τους στόχους μας!:phil::worthy:

ChrisTop
18-06-2009, 02:37 AM
Καλά αποτελέσματα!

Εσάς δεν σας φοβάμαι, καλά τα έχετε πάει. :P Εγώ να δώ τι θα κάνω. ^_^

Doppelganger
19-06-2009, 02:43 PM
Εβγαλα 19562. Δηλωνω Ιατρικη Θεσσαλονικης.

DiabloFreak
19-06-2009, 03:03 PM
Εβγαλα 19562. Δηλωνω Ιατρικη Θεσσαλονικης.
Συγχατητήρια Doppel!!!!!
Και εγώ έβγαλα 19.144 1 μόριο πριν την Ιατρική Θεσσαλονίκης :(

ChrisTop
19-06-2009, 03:53 PM
16.071 Οικονομικά.

Μπουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ...

Και τα ναυάγια: 12,5 ΑΟΔΕ, 13,1 Φυσικυ, 16 (!) Αναπτυξη Εφαρμογών

Δεν πειράζει μωρέ, του χρόνου θα διαβάσουμε και θα περάσουμε σε καλή σχολή.
Συγχαρητήρια τρελέ Doppela και Diablo. You did it right.

Laharl
19-06-2009, 04:32 PM
YAY!!!

19049 μόρια!!!!:w0000t:

Και οι βαθμοί:

Μαθ Κατ: 87-97 18,4
Φυσ Κατ:100-100 20
ΑΟΔΕ:95-96 19,1
ΑΕΠΠ:97-98 19,5
Εκθεση(λολ εδώ): 75-69 14,4
Μαθ Γεν: 100-99 19.9
ΑΟΘ: 100-100 20

Γράψτε και εσείς τους βαθμούς σας:)

Συγχαρητήρια σε όλους μας παιδιά!!!Ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά

@Diablo: Μην ανησυχείς,μπορείς να την πιάσεις διότι ακούγεται ότι θα πέσει λίγο;)

Άντε ελάτε όλοι Σαλόνικα να γουστάρουμε!!!:P

Ramparter
19-06-2009, 04:59 PM
Πω ρε κατι αριστουχοι στο forum. Μπραβο για τους βαθμους. Christop μην απογοητευεσαι, σκεψου μηπως υπαρχει καποια σχολη που σε ενδιαφερει κι οταν κανεις το μηχανογραφικο αγνοησε τα μορια γιατι ποτε δε ξερεις τι γινεται.

Altair
19-06-2009, 05:37 PM
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Μπράβο σε όλους.

Sinclair
19-06-2009, 05:57 PM
Άντε συγχαρητήρια παίδες! :)
Συνάδελφος και ο Doppel. Αν ερχόσουν Αθήνα θα σε κατατόπιζα τόσο εγώ όσο κι ο Disciple. Δυστυχώς για Θεσσαλονίκη δεν κατεχω πολλά ωστόσο μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ www.greekmeds.gr (http://www.greekmeds.gr). Άντε σας έφυγε και το τελευταίο άγχος- ενοχλητικό να περιμένεις τα αποτελέσματα. :(

Evans
19-06-2009, 06:09 PM
Πωπω μπράβο παιδιά, πολύ καλά όλοι σας. Doppel με το καλό να μας έρθεις, να σε γνωρίσουμε επιτέλους από κοντά. Σαν gamer έχεις potential, θα σε στρώσω σε ζόρικα JRPGs να αποκτήσεις ταυτότητα!

Ο μικρός Laharl τελείωσε και έβγαλε 19k μόρια. Snif...

Άντε τώρα και οι βάσεις σιγά σιγά :) .

_Lloyd
19-06-2009, 06:14 PM
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τους βαθμούς που βγάλανε -όποιοι και αν είναι αυτοί- (και δη στον Δοπελγάνγη, που εκτός του ότι τον ξέρω και καλύτερα, με την όλη του στάση από πέρσυ μέχρι σήμερα προσωπικά μου έδωσε ένα μάθημα).
Οι βαθμοί βέβαια δεν είναι το παν και ίσως αργότερα ανακαλύψετε ότι ένας καλός βαθμός στις πανελλήνιες είναι στην πραγματικότητα πιο overhyped και από το επόμενο Zelda, όμως το να μπεις σε μια σχολή που στ'αλήθεια θέλεις είναι αναμφισβήτητα μια πολύ καλή αρχή. Εκτός αυτού θα μπορούσα να πω ότι είναι μια σχετική αμοιβή της προσπάθειας κάποιου. Σας εφιστώ την προσοχή στην συμπλήρωση του μηχανογραφικού λοιπόν: κοιτάξτε προσεκτικά ολες τις σχολές σχετικές με το ευρύτερο πεδίο του αντικειμένου που σας ενδιαφέρει και αν μπορείτε τσεκάρετε και το πρόγραμμα σπουδών τους -είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο για κάποιον όχι και τόσο καλά ενημερωμένο σε μια σχολή να περιμένεις άλλα και να βρίσκεις άλλα. (Σημείωση: ειδικά αυτοί που δεν έχουν κατασταλλάξει ακόμη προφανώς πρέπει να είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ προσεκτικοί στην συμπλήρωση του μηχανογραφικού) Εσείς που δεν περάσετε και έχετε ενδοιασμό να ξαναδώσετε, κάντε ακόμη πιο προσεκτικά την έρευνα που ανέφερα πιο πάνω, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρείτε κάτι πολύ κοντά σε αυτό που σας ενδιέφερε.
Το πιο σημαντικό για το τέλος: από τον Σεπτέμβρη (ή Οκτώβρη) και μετά θα αρχίσει μία πολύ όμορφη περίοδος της ζωής σας. Είναι μια περίοδος στην οποία θα συναντήσετε την χρυσή τομή ευκαιριών/δυνατοτήτων ώστε να περάσετε καλά. Και με το καλά δεν εννοώ το ολοήμερο άραγμα (αν και αυτό συμπεριλαμβάνεται ενίοτε :-P ).Η σχολή είναι ένα απίστευτο μέσο κοινωνικοποίησης, ένας χώρος διακίνησης και ανταλλαγής ιδεων, ένας χώρος στον οποίο θα συναντήσετε πολλά ενδιαφέροντα και ανοιχτόμυαλα άτομα τα οποία ίσως επηρεάσουν τον τρόπο που σκέφτεστε, ακόμη ίσως στιγματίσουν ολόκληρη τη ζωή σας. "Τα φοιτητικά σας χρόνια" (αν και απεχθάνομαι να χρησιμοποιώ αυτή την έκφραση) είναι η καλύτερη περίοδος να ολοκληρωθείτε σαν άνθρωποι, να προσεγγίσετε αυτό που θα θέλατε να είστε. Εκμεταλλευτείτε το (και προς το παρόν, κάντε μια ανάσα 2-3 μηνών από την ασφυκτική πίεση των τουλάχιστον 2 χρόνων).

Υ.Γ1: Προς ChrisTop και γενικότερα αυτούς που είναι αποφασισμένοι να ξαναδώσουν: υπομονή ένα χρόνο -πιο χαλαρό αυτή την φορά- και θα έχετε και εσείς την ευκαιρία να ζήσετε όλα τα παραπάνω.
Υ.Γ2: Omg, ακούστηκα σαν 90χρονος, έλεος. Για απλά συγχαρητήρια πήγα αλλά τέλος πάντων...
Υ.Γ3: Lol τώρα θυμήθηκα ότι πάνω - κάτω τα ίδια είχε πει ο Evans πριν κανά χρόνο or so. Τέσπα, τώρα τα έγραψα και δεν τα σβήνω μα τον Τουτάτις.
Υ.Γ4: Εννοείται ότι ό,τι και να κάντε στο πρώτο έτος (θα σας συμβούλευα και σε όλα τα υπόλοιπα, αλλά anyway) ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να μην χάσετε επαφή με το αντικείμενο των σπουδών σας, εάν θέλετε όλα τα υπόλοιπα να κυλήσουν πιο στρωτά και να μην φτάσετε σε σημείο να δίνετε πάνω από 10 μαθήματα σε κάθε εξεταστική. Επίσης όσο πιο πολύ ασχολείστε, τόσο πιο πολύ θα σας αρέσει (και το αντίστροφο προφανώς).
Υ.Γ5: Αν έχετε την δυνατότητα (οικονομική κυρίως) προσπαθείστε να περάσετε σε πόλη διάφορη από αυτή που μένουν οι γονείς σας και θα με θυμηθείτε. Ή έτσι θεωρώ τουλάχιστον :-P.
Υ.Γ6: Ντόπελ ΜΗΝ δηλώσεις Θεσσαλονίκη. Δήλωσε Πάτρα που έχει και λίαν εμφανίσιμες κορασίδες -TheCursed's seal of approval- να γουστάρουμε.

Αυτά τα πολλά από εμένα.

Altair
19-06-2009, 06:54 PM
Μελαγχόλησα τώρα.Κάποιων η φοιτητική ζωή τώρα αρχίζει και κάποιων άλλων τελειώνει.Και αρχίζει η στρατιωτική.:td:

FoM
19-06-2009, 07:56 PM
Damn, Altair, you ruin this thread :P

Συγχαρητήρια παιδιά, για άλλη μία φορά αποδεικνύουμε ότι οι gamers νιώθουν και στις Πανελλήνιες. Keep it up. :)

sub_zero
19-06-2009, 09:28 PM
Laharl τι σκοπεύεις να δηλώσεις τώρα;

Sith Lord Bahamut
19-06-2009, 10:02 PM
Συγχαρητήρια σε όλους σας και για τον κόπο και για τους βαθμούς :)

Ώρα να χαρείτε το καλύτερο ίσως καλοκαίρι σας...

Και πάλι μπράβο :)

Xeno
20-06-2009, 02:24 AM
Συγχαρητητρια κι απο μενα με τη σειρα μου, ελπιζω ολοι να ειχαν αποτελεσματα αξια των προσπαθειων, αλλα και των προσδοκιων τους.
Σκεφτειτε αρκετα τις επιλογες σας και παρτε σβαρνα τα νησια χωρις να χανετε χρονο, τετοια περιθωρια ξεγνοιασιας και καλοπερασης δε βρισκονται ευκολα.

Evans
20-06-2009, 11:44 AM
Πάντως να πω ότι αν υπάρχει οικονομική άνεση και αν θέλετε να πάτε σε μία σχολή μακριά από την πόλη σας, μη το σκεφτείτε. Αν μπορείτε να φύγετε, να φύγετε. Όλοι το σκέφτονται ρομαντικά (σε γενικές γραμμές) και δε θέλουν να φύγουν από το σπίτι τους, τους φίλους τους και την άνεση τους, αλλά όλοι το μετανιώνουν (ή έστω οι περισσότεροι). Αν υπάρχει ένα καλύτερο πανεπιστήμιο στο ίδιο αντικείμενο σε άλλη περιοχή, απλώς κάντε την για εκεί και μην κοιτάξετε πίσω. Παρέες θα βρείτε, θα προσαρμοστείτε πολύ γρήγορα και θα γνωρίσετε πώς είναι η ζωή χωρίς τον παράγοντα "γονείς." Προσωπικά το έχω μετανιώσει που δεν έφυγα όταν έκανα τις δικιές μου επιλογές, όπως φυσικά και πάρα πολλοί άλλοι.

Edit: Lol τα είπε και ο Lloyd σε ένα από τα άπειρα ΥΓ του :P . Μάλλον ήταν γραφτό αυτός να λέει αυτά που είπα εγώ παλιότερα κι εγώ αυτά που είπε αυτός.

sOLiD SNAKE
20-06-2009, 12:03 PM
Συγχαρητητρια παιδια
ευχομαι να πατε στις σχολες που θελετε

τωρα αρχιζουν τα καλα ;)

Pilgrim
20-06-2009, 12:55 PM
Να δώσω και γω τα συγχαρητήρια μου στους φύτουλες!
Ουίλσον εεεε..... Doppel ήθελα να πω, diablofreak (εσένα λόγω ονόματος σε συμπάθησα απο την αρχή:D) laharl (rpgs sucks!!) και christop σας ευχομαι οτι καλύτερο! Ειδικά σε σένα chris ευχομαι καλό κουράγιο αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις ;)

Σε αντίθεση με τους βρωμόγερους απο πάνω (evans,_Lloyd, xeno) που έχουν φάει την ζωη με το κουτάλι (τρομάρα τους!:P:P:P) εγώ δεν έχω συμβουλή να σας δώσω!
Αντε να κάνουμε ενα meeting στην Ηγουμενίτσα (που μας βολεύει όλους!:rofl:) να το γιορτάσουμε!

Υ.Γ6: Ντόπελ ΜΗΝ δηλώσεις Θεσσαλονίκη. Δήλωσε Πάτρα που έχει και λίαν εμφανίσιμες κορασίδες
Αυτή η δήλωση σηκώνει instant Ban!!:P

Doppelganger
20-06-2009, 02:00 PM
Συγχατητήρια Doppel!!!!!
Και εγώ έβγαλα 19.144 1 μόριο πριν την Ιατρική Θεσσαλονίκης :(

Αφου ή θα πεσουν λιγο ή αν δεν πεσουν και θες να πας Πατρα θα εχεις τον καλο μας Ερβην με τον καλο μας Λοδυ εκει να σου γνωρισουν δαιμονισες.

16.071 Οικονομικά.

Μπουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ...

Και τα ναυάγια: 12,5 ΑΟΔΕ, 13,1 Φυσικυ, 16 (!) Αναπτυξη Εφαρμογών

Δεν πειράζει μωρέ, του χρόνου θα διαβάσουμε και θα περάσουμε σε καλή σχολή.
Συγχαρητήρια τρελέ Doppela και Diablo. You did it right.

Ευχαριστω για τα συγχαρητηρια και συγχαρητηρια επισης, επειδη οσο να ειναι ευχαριστημενος ή οχι περασες το λουκι των πανελλαδικων κι αφησες πισω σου το λυκειο. Αν οντως αποφασισες να ξαναδωσεις το μονο δυσκολο ειναι η ψυχολογικη πιεση. Διαβασμα βεβαια παλι πευτει, αλλα με το σχολειο να εχει φυγει απο τη μεση μπορεις να ανασανεις πολυ πιο πολυ. Αν, οπως, ειπες κι ο ιδιος διαβασεις περισσοτερο το 90% αυτου που χρειαζεται για να περασεις σε καποια σχολη που θελεις το εχεις. Ο,τι θες pm me.

YAY!!!

19049 μόρια!!!!:w0000t:

Και οι βαθμοί:

Μαθ Κατ: 87-97 18,4
Φυσ Κατ:100-100 20
ΑΟΔΕ:95-96 19,1
ΑΕΠΠ:97-98 19,5
Εκθεση(λολ εδώ): 75-69 14,4
Μαθ Γεν: 100-99 19.9
ΑΟΘ: 100-100 20

Γράψτε και εσείς τους βαθμούς σας:)

Συγχαρητήρια σε όλους μας παιδιά!!!Ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά

@Diablo: Μην ανησυχείς,μπορείς να την πιάσεις διότι ακούγεται ότι θα πέσει λίγο;)

Άντε ελάτε όλοι Σαλόνικα να γουστάρουμε!!!:P

Συγχαρητηρια, Laharl! Ελπιζω να περνας εκει που θες, που αν θυμαμαι καλα ειναι πολυτεχνειο και περνας ανετα με την βαθμολογια σου! Οεοεοεοεοεοεοε!
Εγω Σαλονικα ερχομαι κι αν εισαι κι εσυ εκει σιγουρα θα τα λεμε. Οπως και με οσους αλλους ειναι εκει, γερους και μη:P

Να δώσω και γω τα συγχαρητήρια μου στους φύτουλες!
Ουίλσον εεεε..... Doppel ήθελα να πω,

Τα ειπαμε Πιλγριμ! Ειμαι ο House κι οχι ο Wilson! Ευχαριστω για τα συγχαρητηρια.

Κι ευχαριστω ολους τους αλλους κι ευχομαι τα καλυτερα και συγχαρητηρια σε ολους οσους εδιναν πανελλαδικες. Το καλοκαιρι μας ανηκει, παιδες! Και αν το καλοκαιρι εχει ενα και μοναδικο καλο, αυτο ειναι τα κοντα φορεματακια και ασπρα κατα προτιμηση σορτσακια των νεαρων κορασιδων (απο αυτα που φαινεται το string).

@Altair: Αφου ειμαστε εμεις εδω να μιλαμε μην ανησυχεις για τιποτα! Κι ο στρατος εγινε 9 μηνες.
@Loyd: Κι ο Irvine προσπαθει να με πεισει συνεχεια να εχω Πατρα, αλλα η Θεσσαλονικη ηταν στοχος απο πριν. Μονο αν μου ταξετε δωρεαν Captain Morgan (Freeman) και οντων-που-κουβαλαν-παντοφλες που ικανοποιουν τις τρεις προυποθεσεις του Doppel (σαν τα κριτηρια του Κοχ προσαρμοσενα σε δαιμονισες) θα το σκεφτω σοβαρα.

Bartman
28-06-2009, 01:08 PM
17950 έβγαλα , περνάω κατά 90% εκεί που θέλω...

Altair
28-06-2009, 03:35 PM
Ωραίος Μπαρτ.Εύχομαι να καταφέρεις το στόχο σου.
Άσχετο,αλλά τελικά πέρασα και το τελευταίο μάθημα που χρώσταγα.Παρουσιάζω Πτυχιακή και τέλος.YAY!

Doppelganger
07-07-2009, 02:33 PM
Παρα πολυ καλα Bart!

Αντε ρε παιχτουρα Altair!

Evans
25-08-2009, 02:44 PM
Άντε τι θα γίνει, θα μας ενημερώσουν οι μικροί για το που πέρασαν; Ήδη ξέρω για laharl και bart, πέτυχαν το σκοπό τους και οι δύο. Ελπίζω και οι υπόλοιποι να τα καταφέρατε :) .

Sinclair
25-08-2009, 03:11 PM
Γενική άνοδος από όσο είδα με εξαίρεση τις θεωρητικές. Προσωπικά με το 10% πέρασα Οδοντιατρική Αθηνών, τρίτος. Να δούμε τώρα αν παίζει τίποτα από υποτροφίες :bleh: Mακάρι να είναι όλοι ικανοποιημένοι. :)

sub_zero
25-08-2009, 09:30 PM
Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά το κακό με το 10% έχει παραγίνει. Τελειώνει ο καθένας τη σχολή του και μετά κάνει και ένα μηχανογραφικό έτσι γιατι μπορεί. Άμα κάποιος θέλει πραγματικά να πάρει και δεύτερο πτυχίο ας δίνει κατακτήριες. Εσύ αφού έχεις τη δυνατότητα βέβαια καλά κάνεις και την αξιοποιείς αλλά αυτό το από ιατρική σε οδοντιατρική χτυπάει πολύ άσχημα.
Έβλεπα τα αποτελέσματα από το παλιό μου σχολείο και μία κοπέλα έκανε το ίδιο από ιατρική σε οδοντιατρική. Άλλος γνωστός μου που είχε πάρει πτυχίο από το 2006 είχε κάνει εκείνη τη χρονιά 10% και φέτος έκανε πάλι.
Έχουμε φτάσει σε σημείο που αν κάποιος κάνει μία λάθος επιλογή τη χρονιά που έδινε κανονικά μετά να βρίσκεται παγιδευμένος επειδή κάποιοι κάνουν την πλάκα τους για να τους γράψει η εφημερίδα ή για να έχουν πάσο. Καποιος που π.χ είχε 18000 μόρια, πέρασε φυσικό και στο 2ο έτος κατάλαβε ότι το μαθηματικό θα ήταν καλύτερο για αυτόν δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί ενώ κανονικά η βάση του μαθηματικού είναι στα 17000, στο 10% είναι 19000. Έτσι την πάτησα κι εγώ όταν σχολή που στην χρονιά μου ήμουν 300-400 μόρια πάνω από τη βάση και τελικά στο 10% έφαγα πανηγυρικά τα μούτρα μου. Όσο σκέφτομαι ότι αυτοί που πήραν τις θέσεις μπορεί να είναι απόφοιτοι του 2000 (που τα θέματα ήταν γελοία και οι βαθμολογίες... τα 19000 μόρια δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο) που τελικά μπορεί να μην πάτησαν και ποτέ αφού ήδη είχαν ένα πτυχίο μου ανάβουν τα λαμπάκια. Τέσπα το αφήνω εδώ και διευκρινίζω μία ακόμα φορά πως δεν έχω κάτι προσωπικό με τον burai από του οποιου τα γραφόμενα πήρα αφορμή για να πω κάποια πράγματα.

Οι υπόλοιποι που περιμένατε αποτελέσματα πώς πήγατε;

ChrisTop
26-08-2009, 12:16 AM
Εγώ πέτυχα τον στόχο μου και απο του χρόνου και για τα επόμενα χρόνια θα πέρνω μισό εισητήριο στα λεοφωρεία και στο Village. :P

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ πέρασα.

Ramparter
26-08-2009, 12:42 AM
Στο Village το πολυ να γλιτωσεις 1€ :P

Hipster Luffy
26-08-2009, 12:44 AM
ακουστε τι σκεφτηκα...

Οι σχολες και η θρησκεια μπορουν να σου χαρισουν την αιωνιοτητα!

Λολ Πολυ καλο σας επιτρεπω να το χρησημοποιηε αρκει να υπογραμιζετε ποιος το ειπε!

Ramparter
26-08-2009, 12:53 AM
Luffy παμε για κανα daily αυριο γιατι η πολυ δουλεια εχει ασχημη επιρροη πανω σου...

FoM
26-08-2009, 01:48 PM
Έλα ρε ChrisTop παιχτούρα!!! Άντε, περιμένουμε κι άλλους! Διακοπές πήγανε;

Doppelganger
26-08-2009, 04:14 PM
Περασα κι εγω ιατρικη θεσσαλονικης που ηθελα. Συγχαρητηρια σε ολους οσους περασαν!!!

@sub_zero: Το 10% στους αποφοιτους δεν βλεπω τι κακο εχει, αν και θα το καταργησουν απο του χρονου ή κατι τετοιο. Εμενα πιο πολυ μου τη σπανε οι στρατηγικες αποκεντρωσεις με πιο δυσκολα θεματα κτλ, ενω το προβλημα το δημιουργουν καθαρα οι ειδικες κατηγοριες, οπου τρια αδερφια μπορουν να παρουν μεταγραφη οπου θελουν. Δεν λεω βεβαια να καταργηθουν, ουτε πως δεν ειναι χρησιμες (εχω φιλους που το να μενουν με τα αδερφια τυος στην ιδια πολη, στο ιδιο διαμερισμα ειναι ο μονος τροπος να βγουν οικονομικα στις σπουδες), αλλα... αλλα δεν ξερω:P

McSolid
26-08-2009, 04:35 PM
1) Τα συγχαρητηρια μου σε ολους οσους πετυχαν. Σας ξερω χρονια και ειμαι πολυ περιφανος για εσας, καθοτι εχω μιλησει παρα πολλες φορες και εχω δωσει πολλες φορες την γνωμη μου για πολλα απο τα θεματα τα οποια μιλαμε τωρα. Μπραβο και παλι μπραβο!

2) Πελεκανε φυσικα ξερεις το τι σε περιμενει στην Θεσσαλονικη ετσι;

3) Χρησταρα, μπραβο, παρα πολυ καλη σχολη και με χρησιμοτητα για την κοινωτητα μας. Κοιτα να κανεις το καλυτερο που μπορεις.

FoM
26-08-2009, 04:51 PM
Περασα κι εγω ιατρικη θεσσαλονικης που ηθελα. Συγχαρητηρια σε ολους οσους περασαν!!!

@sub_zero: Το 10% στους αποφοιτους δεν βλεπω τι κακο εχει, αν και θα το καταργησουν απο του χρονου ή κατι τετοιο. Εμενα πιο πολυ μου τη σπανε οι στρατηγικες αποκεντρωσεις με πιο δυσκολα θεματα κτλ, ενω το προβλημα το δημιουργουν καθαρα οι ειδικες κατηγοριες, οπου τρια αδερφια μπορουν να παρουν μεταγραφη οπου θελουν. Δεν λεω βεβαια να καταργηθουν, ουτε πως δεν ειναι χρησιμες (εχω φιλους που το να μενουν με τα αδερφια τυος στην ιδια πολη, στο ιδιο διαμερισμα ειναι ο μονος τροπος να βγουν οικονομικα στις σπουδες), αλλα... αλλα δεν ξερω:P

... αλλά δε γίνεται ρε φίλε να περνάς Πολυτεχνείο Κρήτης, ξέρω γω, και να έρχεσαι στην Αθήνα και να το παίζεις και μούρη από πάνω!

Συγχαρητήρια ρε Doppelganger... Άντε και καλές μπουγάτσες...

ChrisTop
26-08-2009, 05:20 PM
Thanks για τα καλά λόγια παίδες, αλλά θα ξαναδώσω του χρόνου και με λίγο διάβασμα πιστεύω θα πιασω καλή σχολή, που και πάνω απο όλα με ενδιαφέρει. :D

Ωραίος ρε Doppela, καλή επιτυχία στην σχολή σου. :D

Sinclair
26-08-2009, 07:39 PM
Ενώ το να έβαζα με 10% ΤΕΙ και να το εκτόξευα στο 19000 είναι καλύτερο ε?( όπως και συνέβη)
Οδοντιατρική Αθηνών τουλάχιστον έχει μια βάση άνω του 19000 και όπως και να έχει. Χώρια που το 10% έχει δικές του βάσεις. Βασικά δεν πίστευα πως με 19450 θα μπω με 10% αλλά anyway.

Καλές σπουδές πλέον παιδιά. Περάστε όσο καλύτερα μπορείτε και μην παραμελείτε πολύ τις σπουδές :)

EDIT:
Δε μου αρέσει να απολογούμαι αλλά το τελευταίο πράγμα που σκέφτηκα όταν δήλωνα ήταν το ψώνιο μου... Τι άλλο θα ακούσω δλδ...

sub_zero
26-08-2009, 08:49 PM
Από τη στιγμή που έχεις το νόμιμα δικαίωμα να κάνεις το 10% προφανώς και δεν χρειάζεται να απολογείσαι. Δεν το έγραψα για να μου απολογηθείς έτσι και αλλιώς, γενική ήταν η παρατήρηση. Ουσιαστικά στα λόγια μου είσαι όταν λες για τα ΤΕΙ που έχουν βάση 19000 στο 10%. Είναι ανούσιο το κράτος να δίνει τη δυνατότητα σε άτομα που έχουν ήδη ένα πτυχίο να μπορούν χωρίς κανένα απολύτως κόπο να δεσμεύουν θέσεις σε κάποια σχολή μόνο και μόνο για να πάρουν πάσο ή κάποια υποτροφία.

Δεν κατηγορώ εσενα, το σύστημα κατηγορώ. Τα ίδια ακριβώς είπα και στον κολλητό μου που και αυτός από ιατρική Αθήνας πέρασε φέτος σε τει με 10%. Όπως είπα και πριν αφού σου δίνουν το δικαίωμα καλά κάνεις και το αξιοποιείς για τους λόγους σου. Το γεγονός ότι έθιξες το τει ή οδοντιατρική απλά δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρει η θέση και πάνω σε αυτό άνοιξα το θέμα εγώ, όχι για εσένα προσωπικά αλλά γενικά.

Και αφού ξεκαθαρίσαμε ότι δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, αυτό που μου μένει από όλη την υπόθεση είναι ότι 2 θέσεις στην οδοντιατρική και μία σε κάποιο τει θα μείνουν κενές γιατί κάποιοι γιατροί θέλουν να συνεχίσουν να έχουν πάσο. Έχω κάπου άδικο σε αυτό; Ή μήπως δεν υπήρχαν άτομα που θα ήθελάν πραγματικά αυτές τις θέσεις. Βέβαια εντάξει, κάποιος μπορεί να έχει τη λόξα να σπουδάσει και γιατρός και οδοντίατρος ή σε τεί αισθητική ή διαιτολογίας. Άμα έχεις τέτοια κάψα δώσε κατακτήριες και σπούδαζε μέχρι τα 60. Γιατί δεν δίνει κανείς για πλάκα κατακτήριες, τα μηχανογραφικά όμως συμπληρώνονται για πλάκα, το μόνο κόστος είναι ένα μισαωρακί από ένα πρωινό του Ιουλίου. Το δίκαιο για μένα θα ήταν ένα 5% των θέσεων για πτυχιούχους μέσω κατατακτηρίων, ένα 5% με μηχανογραφικό για διαγωνιζόμενους προηγουμένων ετών που όμως δεν έχουν πάρει πτυχίο ακόμα και αν συμπληρώνονται τα άτομα σε αυτες τις κατηγορίες, οι θεσεις τους να καταλμβάνονται από αυτούς που δίνουν πανελλήνιες εκείνη τη χρονιά.

@burai: Για να καταλάβεις ακόμα καλύτερα αυτό που λέω... Όταν είχαμε γνωριστεί σε είχα ρωτήσει αν ξέρεις ένα άτομο. Αυτός πέρασε το 2001 ιατρική και το 2007 έκανε 10% και μπήκε στη σχολή μου στο πολυτεχνείο. Ο συγκεκριμένος υποτείθεται ήθελε να τελειώσει κανονικά αλλά δεν παύει να είναι ένα άτομο που δεν είχε επαφή με μαθηματικά και φυσικές για 6 χρόνια πράγματα που είναι βασικά για ένα μηχανικό. Τελικά τα παράτησε πάνω στο μήνα γιατί προφανώς δεν μπορουσε να ακολουθήσει τα όσα διδάσκονταν. Σε μία σχολή που κάθε χρόνο τη δηλώνουν ως πρώτη προτίμηση 1000+ άτομα έπιασε θέση ένας γιατρός που την παράτησε πάνω στον μήνα. Αν έπρεπε να δώσει κατακτήριες για να μπει ούτε θα την παρατούσε στο μήνα αλλά και θα είχαν εξασφαλιστεί οι προϋποθέσεις ότι είναι ικανός να συνεχίσει την σχολή.

Sinclair
26-08-2009, 09:17 PM
Συμφωνώ στα περισσότερα. Αλλά εφόσον σου δίνεται η δυνατότητα για μειωμένο εισιτήριο το κάνεις imo μιας και κάπου παίζει ρόλο και η επιρροή από γνωστούς.( για υποτροφία προφανώ και κάνω πλακα έτσι?) Τέλος πάντων εξήγησα το σκεπτικό μου ίσως ήταν χαζό να το αναφέρω- έστω και με έντονη διάθεση να κάνω χιούμορ. Απλά αν επεκταθούμε σε πολλά κακώς κείμενα κανονισμών του εκπαιδευτικού( της Γβάθμιας φυσικά) και ειλικρινά το 10% απλά αγγίζει την κορυφή απο το παγόβουνο( κα μιλάω για μεταγραφές από εξωτερικό, υπεράριθμους,διδακτορικά and so on)

sub_zero
26-08-2009, 09:43 PM
Μα έχουμε καταντήσει αν τελικά δεν το κάνεις, να είσαι ο μαλάκας της παρεάς, για αυτό λέω έχει παραγίνει το κακό. Για την υποτροφία απλά το έγραψα γιατί το ανέφερες, η ουσία πάντως είναι η ίδια για το μειωμένο εισητήριο. Πάντως φαίνεται να συμφωνούμε στο ότι το κράτος δεν είναι δυνατόν να μοιράζει τις θέσεις στα πανεπιστήμια μόνο και μόνο για το μειωμενο εισητήριο.

Το 10% δεν είναι πρόβλημα της τριτοβάθμιας. Το αν θα έχει μία σχολή 10 παραπάνω ή 10 λιγότερους ενεργούς φοιτητές δεν είναι πρόβλημα. Απλά το θεωρώ χαζό και αδικο για κάποιους που πραγματικά ενδιαφέρονται να δίνονται έτσι οι θέσεις.

Και σαφώς υπάρχουν τεράστια προβλήματα στην τριτοβάθμια. Πιο σωστό είναι ψάχνουμε τι λειτουργεί σωστά και όχι ποια είναι τα προβληματα. Άσε όμως αυτούς που περνάνε τώρα, για λίγο ακόμα στον κόσμο τους. Έτσι και αλλιώς δεν τους έχει μείνει και πολύς χρόνος, το καλοκαίρι τελειώνει, εεε μέχρι τον Φεβρουάριο (το πολύ) θα έχουν ξενερώσει και αυτοί με την κατάσταση.

Laharl
27-08-2009, 12:55 AM
Εγώ πέρασα στους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς & Μηχανικούς Η/Υ στο ΑΠΘ με 19049,στο τσαφ διότι η ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ άνοδος της βάσης την έφερε την σχολή στα 19004 μόρια(ενώ πέρσυ ήταν 18566).Είμαι πολύ ευχαριστημένος μιάς και εκεί σκόπευα,τώρα πως θα είναι τα πράγματα εκεί μέσα και το κατα πόσο θα μου αρέσει θα δείξει.

Φέτος πάντως παίδες ΤΕΡΑΣΤΙΑ άνοδος των βάσεων στα Πολυτεχνεία και στις Φυσικομαθηματικές.Να δούμε μέχρι που θα πάνε οι βάσεις γμτ...Είναι πραγματικά κρίμα να γράφεις σχεδόν άριστα και να μην περνάς εκεί που θέλεις.Η οργάνωση και η προετοιμασία που γίνεται από τα φροντηστήρια,η δίψα των παιδίων για διάκριση και τα αναμενόμενα θέματα είναι τα κύρια αίτια αυτών των κολοσσιαίων βάσεων.Next year τα θέματα οφείλουν όχι να είναι δύσκολα,αλλά απρόβλεπτα,έξω από την τωρινή λογική τους.

ΥΓ:Η καρδία μου ξέρει πως πήγαινε όταν είδα ότι οι πολιτικοί είχαν 19094 βάση...:rofl:

Xeno
27-08-2009, 12:56 AM
Συγχαρητηρια σε ολους, καλη φοιτητικη ζωη με ο,τι αυτο συνεπαγεται (απο ανεση χρονου μεχρι... την κατοχη του φοιτητικου πασου :P).
Burai σ' εσενα τι να πω;
Καλη 2η φοιτητικη ζωη; :)

Doppel χαρα στο κουραγιο σου που δωσες 2η φορα και μαλιστα πηγες τοσο καλα.
Christop παιρνε δυναμεις απο τετοια παραδειγματα και μη μασας.
Laharl κι εσυ φανταζομαι θα σαι ιδιαιτερα χαρουμενος και πως να μην εισαι αλλωστε.

Πανω απ ολα keep up the good work, το πανεπιστημιο προφανως δεν ειναι και τουρισμος, οποτε don't let your guard down ;).

Evans
27-08-2009, 02:20 AM
Μπράβο σε όλους και από εμένα, ο Laharl θα γίνει άνθρωπος τώρα που τελείωσε (τον αναλαμβάνω εγώ προσωπικά), όσο για τον doppel... θα σε στρώσουμε κι εσένα :P . Christop εσύ δε θα έρθεις Θεσσαλονίκη, οπότε θα μείνεις έξω από τη σφαίρα επιρροής μου (maybe).

Άντε καλή συνέχεια σε όλους, καλός οδοντίατρος ο Burai και καλά πτυχία σε εμάς από εδώ και πέρα.

(boooo evans)

ChrisTop
27-08-2009, 02:56 AM
Του χρόνου θέλω να έρθω Θεσσαλονική πάντως. :P

Καλή επιτυχία και σε σένα Laharl. :D Μπήκες σε μια απο τις σχολές που θα ήθελα να μπώμ και γώ του χρόνου. :)

Bartman
27-08-2009, 04:15 AM
Πέρασαα και εγώ εκεί που ήθελα (?) Τει φυσικοθεραπείας. Συγχαρητήρια σε όλους σας παιδιά σίγουρα κουραστήκατε πραγματικά πολύ για να φτάσετε στην επίτευξη του στόχου σας ο οποίος θα σας καθορίσει , ελπίζω όχι σε μεγάλο βαθμό , τη ζωή σας. Καλά να περάσετε !!

McSolid
27-08-2009, 04:34 PM
Λοιπον: παρακαλουνται ΟΛΟΙ οσοι περασαν στην Θεσσαλονικη και γουσταρουν οργανωμενες καταστασεις, να μου στειλουν τα σχετικα πμ για να αρχισουμε να μελεταμε και λιγο gaming εκτος απο μαθηματα και σχολες!!!

We have cookies!

Raf
30-04-2010, 01:59 PM
Είμαι ο μόνος που δίνει πανελλήνιες φέτος ε;

Το πρόγραμμα με βολεύει πάρα πολύ. Πρώτα, όπως πάντα, Έκθεση, 14 Μαΐου, μετά 17 Μαΐου έχουμε Βιολογία (επιλογή), 19 Μαΐου Νεοελληνική Λογοτεχνία, 21 Μαΐου Ιστορία και 26 Αρχαία Ελληνικά. 28 Λατινικά και τελειώνω μία μέρα πριν τα γενέθλιά μου.

Ίσως και να δώσω αγγλικά.

Όποιος συνάδελφος θεωρητικός ας ενημερώσει για τη παρουσία του.

Azrael
30-04-2010, 03:43 PM
Θεωρητικος και γω (ftw) αλλα εψω τελειωσει εδω και χρονια :P. Το μονο που θα σου πω ειναι πως αν χτυπα ξυλολ δε περασεις εκει που θες να ξαναδωσεις, δεν ειναι τιποτα. Αν και αυτα τα ξερεις ηδη.:P

Καλη επιτυχια.:D\m/

Ramparter
30-04-2010, 03:46 PM
"δεν ειναι τιποτα"
lol

Azrael
30-04-2010, 03:49 PM
Epic FAIL!!!!!!!!!!!

Ξεχασα να γραψω μια λεξη.

" Το μονο που θα σου πω ειναι πως αν χτυπα ξυλολ δε περασεις εκει που θες να ξαναδωσεις,ξαναδωσε, δεν ειναι τιποτα."

WIN

:P

ChrisTop
30-04-2010, 04:48 PM
Καλή τύχη φίλε! Πάρτους τα σώβρακα! :P

Bartman
30-04-2010, 10:13 PM
Είμαι ο μόνος που δίνει πανελλήνιες φέτος ε;

Το πρόγραμμα με βολεύει πάρα πολύ. Πρώτα, όπως πάντα, Έκθεση, 14 Μαΐου, μετά 17 Μαΐου έχουμε Βιολογία (επιλογή), 19 Μαΐου Νεοελληνική Λογοτεχνία, 21 Μαΐου Ιστορία και 26 Αρχαία Ελληνικά. 28 Λατινικά και τελειώνω μία μέρα πριν τα γενέθλιά μου.

Ίσως και να δώσω αγγλικά.

Όποιος συνάδελφος θεωρητικός ας ενημερώσει για τη παρουσία του.

Έλα ρε , τώρα δίνεις ; Καλή επιτυχία ρε φίλε , σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να περάσεις εκεί που θέλεις.